Category: 1996 / 10

Od kanadské hranice v Minnesotě až do Mexického zálivu protéká Mississipiii na své téměř čtyři tisíce kilometrů dlouhé cestě dvanácti státy Unie, aby se u New Orleansu vlila do moře. Na cestě přijímá vodu přítoků Missouri a Ohia a při minimálním spádu se pak líně valí v obloucích svými vlastními náplavami do zálivu. Povodí Mississippi pokrývá 3 238 000 čtverečních kilometrů a řeka sama má průměrný průtok 18 000 kubických metrů za sekundu.


Mississippský parník

Řeka hrála prvořadou roli v civilizačním rozvoji Velkých plání amerického Středozápadu před tím, než existovala železnice. Legendou mezi veletoky se však stala svou folklorní tradicí, do níž patří slavné parníky s kolovým pohonem z minulého století. Terén řeky byl pravidelně zaplavován až do roku 1954, kdy Kongres schválil financování série přehrad a zdymadel z federálního rozpočtu.

Katastrofické záplavy v roce 1994 však dokázaly, že na zkrocení Mississippi člověk se svými hrázemi prostě nemá. K údivu inženýrů byla v roce 1983 jedna z přehrad vážně poškozena, téměř zničena povodní. Vybudovala se tedy pomocná přehrada.Mnoho lidí však věří, že jednou Mississippi rozbije všechny zábrany a pustí se přímo dolů na jih korytem Atchafalayi.V tom případě by nastalo peklo. Města Baton Rouge a New Orleans zaniknou, neboť příliv slané vody z moře nebude mít v oslabené Mississippi žádnou protiváhu. Inženýři samozřejmě tvrdí, že žádná povodeň nezničí všechna zdymadla a přehrady najednou. Zůstávají však nejistí, zeptá-li se někdo „a co takhle zemětřesení“?Ale Mississippi je především něčím, co uvázne v mysli jako nesmazatelný dojem. Je to nonšalantní gigant, jenž inspiroval Marka Twaina (rodáka z obce Florida na Missouri) k vytvoření Toma Sawayera a Hucklebery Finna. Září 1996

Pin It on Pinterest