Kategorie: 2000 / 12

Modlitební praporky se třepetají a posílají po větru slova prastaré mantry Óm mani padme húm. Tibetské babičky a dědové s růženci a modlitebními mlýnky v rukou, mniši drmolící donekonečna stejné mantry. Všichni obcházejí stále dokola kolem stúpy a možná se každým kilometrem pouti dostávají někam výš. Někam, kam se duše Středoevropana jen těžko dostane.

Bódhnáth, největší nepálská stúpa, která je zároveň jednou z největších v Asii, stojí ve východní části Kátmándú. Je známa jako Khasa Chaitya, ale pro Tibeťany je to Jyarung Khasyor. Chcete-li si udělat pořádek v duši, je Bódhnáth to pravé místo. Kolem stúpy, ze které vás neustále pozorují Buddhovy oči, vznikl celý komplex klášterů a menších náboženských staveb. Meditují tady mniši i návštěvníci z celého světa. Vlastní klášter zde má i bhútánský král a zavítají sem i slavné osobnosti západního světa, aby se tu pohroužily do meditací a oprostily se od tlaků moderní doby. Toto jedinečné místo také často využívají filmaři, vzpomeňme alespoň snímek Malý Buddha.

Kdo položil základní kámen stúpy, se dodnes přesně neví. Jedna z legend praví, že kdysi zavládlo v zemi hrozné sucho. Nešťastný král se mnoho dní modlil a meditoval, a nakonec si dal zavolat svého syna. Poslal jej, ať jde k vyschlé studni, tam že najde postavu zahalenou do bílého roucha, kterou musí zabít, aby se do země vrátila voda. Syn uposlechl otcovo přání, ale když odhalil tvář mrtvého, zděsil se. Byl to jeho otec-král. V tu chvíli však začala ze studny prýštit voda. Princ prosil o smilování bohyni a dostalo se mu rady, aby se vykoupil stavbou takového chrámu, jaký ještě nikdo nikdy nepostavil. Tak prý vznikl Bódhnáth.

Orientalista Oldfield se domnívá, že stúpa byla postavena na památku tibetského lamy, který zemřel při svém putování do Nepálu. Údajně má ukrývat lamovy ostatky a nést jeho jméno – Khasa Chaitya. Dnes bydlí v okolí stúpy mnoho Tibeťanů, kteří utekli ze svého domova v roce 1959, kdy v Tibetu došlo k povstání proti okupaci Číňany. Zde na jednom z nejsvětějších míst slaví Tibeťané také své hlavní svátky. Jedním z nich je Losar, oslava nového roku na přelomu ledna a února. Další se většinou vztahují k úplňku, kdy se stúpa rozzáří tisíci světýlek. Na každého návštěvníka v této chvíli dýchne duše tohoto místa.

Pin It on Pinterest