PETROV-PLŽE
Malované vinné sklepy v Petrově jsou krásnou ukázkou lidové architektury.
MIKULOV
Stálou výstavu vinařství a obří sud najdou příznivci vína v mikulovském zámku.
SALON VÍN
Sto nejlepších vín České republiky lze ochutnat v degustační expozici na zámku ve Valticích.
ŠOBES
Nedaleko Znojma, v údolí řeky Dyje, leží jedna z nejmalebnějších moravských vinic.

LOUCKÝ KLÁŠTER
Výborná moravská vína můžete ochutnat v bývalém premonstrátském klášteře v Louce ve Znojmě. Najdete zde i bednářské a vinařské muzeum, prohlédnout si pak můžete samotný klášter.
ROSA COELI
V Dolních Kounicích na vás čeká tajemná zřícenina gotického kláštera Rosa coeli. Navštivte také renesanční zámek a vysoko nad městem barokní poutní kapli svatého Antonína. Zajímavá je rovněž malá židovská čtvrť s hřbitovem a synagogou s expozicí věnovanou historii zdejší židovské obce.

STARÝ PODDVOROV
Sto třicet sedm let je zdejšímu dřevěnému větrnému mlýnu. Díky ojedinělému soustrojí a skvělému stavu se stále dokáže otáčet za větrem.
ČEJKOVICE
Starobylá templářská tvrz v Čejkovicích vám předvede své unikátní šest set padesát metrů dlouhé chodby, ve kterých najdete také velmi stylovou vinárnu.

LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL
Tento areál je jednou z nejrozsáhlejších krajin v Evropě, cíleně vytvořených člověkem. V roce 1996 se proto dostal na seznam památek UNESCO. V těsném sousedství valtického zámku začíná naučná vinná stezka, která vás přes rozsáhlé valtické vinice zavede až ke kolonádě Reistna, z níž se otevírá na celý Lednicko-valtický areál nádherný výhled.

MUTĚNICE
Srdcem vinařského Slovácka jsou Mutěnice. Zdejší sklepní areál Pod búdama tvoří téměř pět set sklepů typických svým malovaným průčelím. Rozhodně ochutnejte místní vinařskou specialitu – Slovácký granát.
MILOTICE
Chloubou Milotic s hrdým přívlastkem Perla jihovýchodní Moravy je místní barokní zámek. Nezapomeňte ani na blízkou kolonii dvou set padesáti vinných sklepů Šidleny.
Znojemnská cyklostezka
Je značena žlutými tabulkami se zeleným logem cyklostezky. Prochází padesáti pěti obcemi a měří 165 km. Nabízí spoustu zajímavostí. V Olbramovicích vás stezka zavede k unikátním vinným sklepům v pískovci, v Šatově (sto padesát metrů za Moravským sklípkem) zase najdete i naučnou experimentální vinici se starými a málo známými odrůdami vín. Je bohatá na spoustu architektonických památek spojených s vínem, jako jsou sklepy, lisovny a další.
Markovy vinné sklepy Olbramovice – www.vinotour.cz
Olbramovice leží uprostřed rozsáhlého vinařského komplexu. Unikátní sklep pochází ze 14. století a je vytesaný v pískovci. Víno se v něm vyrábí zvláštní metodou ódického kvašení, díky němuž vás po něm nebude pálit žáha a bolet hlava. Na vše zde máte s naší kartičkou 10 procent slevu (před návštěvou předem zavolejte). Přímo si zde můžete půjčit i trekové kolo.
Něco navíc: Na výlet si třeba vyjeďte do nedaleké přírodní rezervace Rokytenské slepence nebo můžete přímo v Olbramovicích navštívit některou z památek. Cyklostezka: Znojemská
Penzion Vinohrad – www.penzion-hnanice.cz
Přímo u hranic s Rakouskem leží Hnanice, obec s bohatou historií. Na výlet si můžete vyjet také do města Retz kousek za hranicí. Najdete zde největší náměstí a nejdelší vinný sklep v Rakousku. V Hnanicích je spousta příležitostí ke sportování. Odpočinout si od kola na svém putování můžete pak v penzionu Vinohrad, kde máte ubytování a bowling s kartou Koktejlu 15 procent slevu a 5 procent slevu na jídlo.
Něco navíc: Za výlet stojí i nedaleká vinice Šobes, která je považována za jednu z deseti nejlepších v Evropě. Cyklostezka: Znojemská a Moravská vinná
U Špillarů – www.uspillaru.cz
V historické obci Hodonice, na řece Dyji, si můžete kromě výroby vína prohlédnout i starý pivovar, který zde stojí od 18. století. Nedaleko Znojma zajděte na prohlídku barokního Lechovického kostela nebo nedávno rekonstruované rotundy.
Něco navíc: V Hodonicích využijte ve sklípku U Špillarů slevu na degustaci zdejších vín (nutno předem zavolat). Nedaleko, ve Velkém Karlově, navíc můžete navštívit krokodýlí farmu. Cyklostezka: nedaleko Znojemské a Moravské vinné
Ruční papírna Stará škola – www.handmadepaper.cz
V obci roku 2003, Želeticích, kousek od Znojma, se cestou k Moravskému Krumlovu můžete seznámit s výrobou papíru starou dva tisíce let. Odhalíte tu výrobu různých druhů za použití kávy, květin nebo zeleného čaje.
Něco navíc: Na kole můžete navštívit vodní přehrady v Horních Dunajovicích, Těšeticích nebo Výrovicích. Cyklostezka: Znojemská
Moravská vinná cyklostezka
Žluté tabulky mají tentokrát červené logo. Tato takzvaná páteřní stezka místy navazuje na některé jiné cyklostezky, jako Znojemskou, Mikulovskou. Po cestě čeká na cyklisty řada zajímavých kostelů, v Jaroslavicích zámek a zastavit se můžete i u sloupu, který tu stojí od začátku 16. století na památku tehdejších ničivých zátop. Ve Sloupu přijedete k vodnímu mlýnu a v Hustopečích zase nezapomeňte zastavit u výjimečné kašny. Stojí tu od dob renesance. Za pozornost stojí i mikulovský zámek s obřím sudem. A pak – samozřejmě – proslulé naleziště z doby kamenné – Dolní Věstonice.
rodinná restaurace a penzion U Fandy – www.heurigen-fanda.cz
Obec Šatov leží v těsné blízkosti rakouských hranic. Je zde jedinečný malovaný sklep vykopaný v pískovci, v němž jsou zobrazeny desítky výjevů ve stylu naivního umění zobrazující životy vinařů, místní legendy i vzdálenější města a stavby.
Něco navíc: V Šatově můžete využít 30 procent slevy na ubytování v penzionu U Fandy. Cyklostezka: Znojemská, Moravská vinná
Slovácký sklep – www.slovackysklep.cz
Udržováním lidových tradic a zvyků jsou známy Němčičky. Příjemná návštěva vás čeká ve sklepě v tradičním slováckém stylu nebo ještě příjemnější večer v lisovně s mohutným dřevěným sklepem k posezení, kde máte 299 Kč slevu (je potřeba předem zavolat, zda je volný stůl, a předložit slevovou kartičku Koktejlu).
Něco navíc: 7.–9. července se tu konají Krojované hody – největší svátek obce – a poslední srpnovou neděli (25. 8.) je na koupališti Burčáková slavnost s tradiční neckyádou. Cyklostezka: Moravská vinná
Penziony Marco – www.penzion-mutenice.cz
Původně templářskou obcí, o které se dnes dá mluvit jako o srdci vinařského kraje, jsou Mutěnice. Kraj je zde téměř nedotčený turistikou a najdete tu klid a pohodu tolik příznačné pro jižní Moravu. Nedaleko leží biosférická rezervace Bílé Karpaty a archeologická naleziště.
Něco navíc: První víkend v září se konají Mutěnické vinařské dny s ochutnávkou vín a burčáku a návštěvami vinných sklípků. Ubytujte se v penzionů San Marco, kde vám se slevovou kartou Koktejlu poskytnou slevu 10 procent. Cyklostezka: Moravská vinná
U Medňanských – www.umednanskych.cz
Nedaleko Pálavských vrchů, Lednicko-Valtického areálu a Novomlýnských nádrží se nachází město Hustopeče. O vinařství se zde něco můžete dozvědět například ve sklípku u Medňanských, kde vás čeká degustace zdejších vín (nutno předem zavolat). Něco více zjistíte ve stálé vinařské expozici ve sklepních prostorech renesančního domu U Synků.
Něco navíc: Pokud nestihnete Hustopeče v létě, tak od 6. do 8. října se zde pořádají burčákové slavnosti. Cyklostezka: Moravská vinná
Mikulovská cyklostezka
Logo této stezky na žlutých tabulkách je světle zelenohnědé. Stezka, dlouhá 65 kilometrů, vede největší moravskou vinařskou oblastí, na které už tisíce let leží nejrozsáhlejší komplexy vinic. I na ní leží spousta památek lidové architektury od sklípků po různé kapličky. V Lednici na chvíli odložte kola a jděte se projít zámeckým parkem. V Mikulově můžete navštívit židovskou synagogu nebo se zastavit u Kočičí skály. A konečně, čeká na vás i zámek ve Valticích.
Penzion Nad Sklepem – www.nadsklepem.cz
Mikulov je jedna z nejznámějších oblastí jižní Moravy. Ve městě samotném stojí synagoga a známý Svatý kopeček, nedaleko potom stojí za návštěvu Dolní Věstonice nebo Lednicko-Valtický areál.
Něco navíc: Poblíž Mikulova, v obci Sedlec, můžete využít ubytování, na které máte slevu. Cyklostezka: Mikulovská
Kyjovská a mutěnická cyklostezka
Kyjovská stezka (90 km) pro cyklisty je značena žlutými tabulkami se světle zeleným symbolem sklepa.
Spolu s Mutěnickou stezkou (65 km), která prochází obcemi okolí Mutěnicka, nabízí skutečně řadu variant pro výlety. Kyjovsko je kopcovité, mutěnické roviny zvolí rekreační cyklisté a rodiny s dětmi.
Mutěnická cyklostezka má starorůžové logo. Na ní míjíte přírodní rezervaci Špidláky, ale dál pak už sama vede rezervací Horky a v Miloticích rezervací Písečný rybník.
Vinný sklep U Hroznu v Čejči – www.vinny-sklipek.cz
Ve vesnici Čejč trávil část mládí T. G. Masaryk a je tu velmi příjemné prostředí. Nedaleko Hodonína se můžete seznámit se správným degustováním vína ve vinném sklepu U Hroznu.
Něco navíc: 1. neděli po svátku sv. Vilibalda (obvykle 2. neděle v červenci) jsou v Čejči letní hody, které začínají již v pátek a právě v neděli vrcholí. Cyklostezka: Kyjovská, Moravská vinná, Mutěnická
Jarošův mlýn – www.jarosuvmlyn.cz
Ve Veverské Bítýšce, kousek od Brna, můžete
navštívit mlýn, ve kterém jako by se zastavil čas. Mlynář vám řekne vše o životě ve mlýně, o zdejším unikátním zachovaném mlýnském zařízení, ale i o tom, jak se z obilí vyrábějí různé druhy mouky.
Něco navíc: Cestou do Jarošova mlýna můžete navštívit hrad Veveří. Cyklostezka: Do Veverské Bítýšky se dostanete na kole snadno, vede sem i řada značených nebo částečně značených cyklostezek.
Informace o vinných cyklostezkách na stránkách www.wineofczechrepublic.cz.
Kde se zastavit v Čechách
Farma Třebušín-Zababeč – www.farmazababec.wz.cz
Svět je nejhezčí z koňského hřbetu, tak proč se na něj takhle nedívat třeba celý týden? Umožní vám to na koňské farmě v Třebušíně, jen kousek od Litoměřic. Farma je přímo zaměřená na rodiny s dětmi, takže se nebojte, že si neodpočinete ani na dovolené.
Něco navíc: Můžete navštívit Galerii výtvarného umění v Litoměřicích, expozici naivního umění nebo síť podzemních sklepů. Na náměstí stojí unikátní radnice i dům se sgrafitem – Salva guarda. Poblíž Třebušína je i známý ploskovický zámek, nad obcí leží zřícenina Kalicha, bývalého Žižkova hradu.
Parkhotel Terezín – www.hotelterezin.cz
Kousek od vinic kolem Litoměřic se nachází město Terezín, v době druhé světové války židovské ghetto, s Malou pevností, která sloužila nacistům jako politické vězení. Vychutnat si tu ovšem můžete i neobyčejnou atmosféru pevnostního obranného systému při procházce po valech. Přespat nebo strávit třeba i delší dobu můžete v právě zrekonstruovaném Parkhotelu Terezín přímo v centru u jednoho ze zdejších parků, kde máte 15% slevu na ubytování.
Něco navíc: Spoustu kulturních příležitostí nabízejí i nedaleké Litoměřice a Úštěk, kde je celé centrum unikátní městskou památkovou rezervací.
Skalní hrad a poustevna Sloup – www.hradsloup.cz
Výlet nebo dovolenou mezi pískovci můžete strávit ve Sloupu v Čechách. Hlavní dominantou Sloupu je skalní hrad a poustevna, tyčící se 30 metrů nad okolní krajinou. Okolo je ale spousta míst k výletům, například poustevna nebo Cikánské jeskyně. Během léta se přímo na hradě pořádají koncerty. Letos to bude trio kytar, komorní skladby studentů pražské konzervatoře nebo irské balady.
Něco navíc: V Novém Boru a Kamenickém Šenově jsou otevřena sklářská muzea.
České Švýcarsko – www.ceskesvycarsko.cz
Od roku 2000 je České Švýcarsko národním parkem. Neznamená to ovšem, že vás zde čekají pouze tiché procházky krajinou vzácných živočichů a rostlin a pískovcových skal. Pro odvážnější povahy jsou zde 14. a 28. července a 25. srpna připravené dny „Tramvají do skal“ – zajištěné akce plné adrenalinu.
Něco navíc: Ti klidnější z vás zde mohou strávit prodloužený víkend ve dvou s golfem, pěšími výlety romantickou krajinou a návštěvou lázní.
Bobové dráhy ve Špindlerově mlýně a Harrachově – www.bobovka.cz
Na bobové dráze se nemusí jezdit pouze v zimě. Při výletu na severovýchod Čech do Harrachova či Špindlerova Mlýna se můžete kromě klasické pěší túry nebo cesty na kole i sklouznout na bobech.
Něco navíc: Autem se ze Špindlerova Mlýna poměrně rychle dostanete do Adršpašsko-teplických skal, Pece pod Sněžkou, na Ještěd nebo do liberecké zoo a botanické zahrady.
Housův mlýn – www.housuvmlyn.cz
Když se mluví o historii jihu Čech, snad každého napadne Tábor a husité. Jak vypadala tehdejší mučírna nebo zbrojnice, můžete zjistit některou sobotu v létě na Housově mlýně přímo v Táboře. Husitské soboty začínají ve 14.30 na Žižkově náměstí u muzea a pokračují na Housově mlýně.
Něco navíc: Kousek od Tábora se nacházejí Chýnovské jeskyně, nejstarší zpřístupněné takovéto podzemní prostory v Česku.
Třebechovické muzeum betlémů – www.betlem.cz
Při putování po východních Čechách nezapomeňte navštívit – i když možná v létě trochu předčasně – národní kulturní památku, muzeum betlémů. Je zde jedinečný mechanický betlém z vyřezávaného dřeva s dvěma tisíci díly.
Něco navíc: Zdejší muzeum pořádá workshopy, kde se odnaučíte
bát ručních prací. V létě to mimo jiné bude ubrousková technika
nebo malování tuší na kameny.
Při výletu do Prahy navštivte:
Popmuzeum – www.popmuzeum.cz
Praha jistě skýtá mnoho známých i neznámých míst k návštěvě. Popmuzeum patří do obou skupin. Pokud jste o něm ještě neslyšeli a chcete si zkusit zahrát na elektrickou kytaru, práci zvukaře nebo práci skladatele, určitě se mezi středou a nedělí stavte (otevřeno od 16 do 20 hod.)
Něco navíc: Popmuzeum pořádá také krátkodobé tematické výstavy.
Thajské masáže Tawan – www.tawan.cz
V centru Prahy můžete zažít i pravou exotiku v podobě thajské masáže přímo v hotelu President. Masáž právě pro vás vám zde pomohou vybrat na míru.
Něco navíc: Zlatá ulička nebo Malá strana jsou naprostá klasika… ale co se jednou vydat raději do divadla?
Nebo rovnou na divadelní festival – Letní shakespearovské slavnosti začínají na konci července.