Category: 2004 / 12

„Na Maledivy jsem jel především kvůli mantám a musím říci, že setkání s nimi dodnes patří k mým nezapomenutelným podmořským zážitkům,“ říká Jaroslav Hejzlar, profesionální fotograf, který se potápěním zabývá už řadu let a snímky pořizuje také pod vodou. „V rozpětí až čtyřmetroví obři se nám dlouhé minuty vznášeli pár centimetrů nad hlavami bez známky strachu z lidí a náš pobyt pod vodou limitoval pouze vzduch v láhvích,“ uvedl.

Právě Maledivy jsou vyhledávanou oblastí pro příznivce tohoto sportu. Voda je tu mimořádně teplá – 29 stupňů, čistá a pod mořskou hladinou se skrývá nádherný svět barev a tvarů. Ale největším tahákem je tu právě úžasný rejnok obrovský neboli manta, dodnes záhadné zvíře příbuzné žralokům. Připomíná obřího letícího ptáka, protože má ploché tělo a široké prsní ploutve podobné křídlům. Na rozdíl od žraloka, který má spíše tužší kůži, je měkký a hladký. A právě na Maledivách jsou obří rejnoci mimořádně krotcí. Na rozdíl třeba od Rudého moře je tu setkání s nimi doslova dotekové. Teplá voda navíc umožňuje potápěčům obléknout si jen lehký neopren a tím mít ve vodě pocit volnosti, umocněný ještě bezprostředním pobytem vedle monstrózních zvířat.
„Velmi pravděpodobné je ale setkání i se žralokem velrybím, běžní tady jsou také útesoví žraloci a ohromné želvy,“ dodává Hejzlar.
Maledivy jsou ale vhodné i pro ty, kteří se vybaví pouze šnorchlem. Svět korálových útesů se zde totiž nachází hned pod hladinou a navíc pláže jsou tu až kýčovitě bělostné. Jak upozornil Hejzlar, také na Maledivách existuje možnost nahlédnout pod hladinu s přístrojem za doprovodu zkušeného instruktora. „Potápěčskou licenci ale doporučuji udělat si v našich podmínkách. Je to většinou podstatně delší a náročnější, ale také poctivější, s pevnějšími základy, žádné rychlokvašení,“ míní.
Pro potápění na Maledivách je ideální únor až březen, kdy zde není období dešťů. Tomu ale odpovídají i ceny – jsou v tuto dobu nejvyšší.

Pin It on Pinterest