Category: 2007 / 04

Tradiční soutěž Shell Wildlife Photographer of the Year pořádá Natural History Museum v Londýně s BBC Wildlife Magazine a sponzoruje firma Shell. Do 23. ročníku se přihlásilo více než osmnáct tisíc snímků. Ty vítězné jsou od 21. října 2006 prezentovány na putovní výstavě po mnoha zemích. Výstava končí 29. dubna 2007. Některé z nich pravidelně vždy v dubnu umožňuje zhlédnout i geografický magazín Koktejl.

Zvláštní cena v kategorii Chování živočichů – ptáci

„Souboj rivalů“

Andy Rouse, Velká Británie

Ráno na Falklandských ostrovech v jižní části Atlantského oceánu během Vánoc bylo jasné a krásné. „Spatřil jsem na pláži tuto hašteřivou trojici a strávil tam s nimi nakonec čtyři hodiny sledováním jejich šaškovin, které byly vskutku legrační. Tučňák zcela vlevo je samice a oba samci se ve svém soupeření vzájemně pošťuchují ploutvemi. Tučňáci patagonští jsou skutečně krásní,“ říká Andy, „ale na výslunní popularity se drží tučňáci císařští díky svým těsným formacím, které vytvářejí během zimních sněhových vánic. Tučňáci patagonští jsou i mnohem aktivnější, a tak vlastně zajímavější pro objektivy fotografů.“

Zvláštní cena v kategorii Portréty živočichů

„Rosněnka žlutonohá“

Edwin Giesbers, Nizozemí

Na Kostarice zmizelo za posledních pár desetiletí mnoho druhů žab pravděpodobně v důsledku zhoubných plísní a klimatických změn. Rosněnka žlutonohá je stále ještě celkem rozšířená, ale není jednoduché ji nalézt. Edwinův průvodce nespatřil za celý rok ani jednu, a tak byl pro něj její objev mnohem více vzrušující než stopy pumy opodál. „Stál jsem v potoce a snažil se k ní dostat co možná nejblíže,“ vypráví Edwin. „Žába zůstala bez hnutí, když jsem pořizoval snímek, a byla si zcela jistá svou schopností splynout s rostlinou, na které seděla.“ Rosněnky žlutonohé (v anglickém originále Ghost glass frogs – skleněné žáby) získaly své jméno díky průhledné kůži na bříšku, přes kterou jsou vidět vnitřní orgány, a dokonce i cirkulující krev.

Zvláštní cena v kategorii Chování živočichů – savci

„Hyena v úzkých“

Christophe Courteau, Francie

Christophe objevil u laguny v Botswaně čtyři hyeny skvrnité, jak se právě krmí sloní nohou. Totéž ale měla v úmyslu smečka dvaceti afrických psů hyenovitých a bez varování hyeny napadla. Všechny utekly, jen jedna zůstala. „Souboj začal naneštěstí probíhat v trávě a já se přistihl, jak si tajně přeji, aby se aktéři přemístili na otevřené prašné místo. Což posléze provedli, jako by uposlechli pokynů režiséra, a drama za přispění vířícího prachu spolu s pronikajícím světlem nebralo konce. Hyena se postavila ke všem přímo čelem a vyhnula se tak útoku cvakajících čelistí. Ale nakonec,

po více než patnácti minutách, se dala na úprk. Její pronásledovatelé štvanici brzy vzdali,“ uvedl Christophe.

Zvláštní cena v kategorii Přírodní prostředí živočichů

„Kachny divoké za úsvitu“

Arnaud Darondeau, Francie „Strávil jsem roky posedáváním u tohoto jezera před východem slunce a přesvědčoval sám sebe, že tohle zimomřivé čekání se vyplatí,“ vypráví Arnaud. „Co jsem věděl, bylo, jak magické umí být světlo v takovém místě. Ukázkový říjnový den ve střední Francii, po kterém následovala ledově chladná noc, vytvořily tu správnou směs ingrediencí. Nejdříve nastoupila mlha prosvětlená mandarinkově oranžovou září. Poté se v odlescích objevily na hladině takřka neznatelné vlnky a siluety odpočívajících kachen. Nadčasový moment, který opravdu stál za to čekání,“ dodává Arnaud.  

Zvláštní cena Geralda Durrella – Divočina v ohrožení

„Siesta kapustňáků“

Jun Kezuka, Japonsko Během lednového pozdního odpoledne narazil Jun při potápění v Crystal River na Floridě na odpočívající kapustňáky, kteří zde přebývali ve stojatých temných vodách. „Pořídil jsem snímek velmi opatrně, abych nezčeřil zrcadlově se lesknoucí hladinu a neprobudil spící krasavce,“ říká Jun. Kapustňáci se v zimě rádi přesunují do řečišť ohřívaných pronikajícími teplými proudy. Jun objevil během jednoho dne na sedmdesát kapustňáků a člověk by tak snadno podlehl klamnému zdání, že jich je mnoho, když se setká s tolika z nich na malém úseku řeky. Přesto jsou ohrožováni lovem, rybolovem, znečištěním a na Floridě také lidským osídlováním jejich lokality. Jun byl v úžasu, když se setkal s těmito neobyčejnými, přátelskými živočichy tak blízko obydlí na pobřeží. Hezkých pár ošklivě vyhlížejících čerstvých zranění ale poukazovalo na střet s lodními šrouby z rekreačních člunů.  

Pin It on Pinterest