Category: 2005 / 04

Celkový vítěz
Žraloci mědění útočící na hejno sardinek
Doug Perrine, USA

Během každoročního tahu migrují obrovská hejna sardinek k východnímu pobřeží Jižní Afriky. V pobřežních vodách jihoafrické oblasti Transkei nahání skupina delfínů obecných sardinky do shluku k hladině. Brzy dorazí i ostatní predátoři, včetně delfínů skákavých, tuňáků, terejů jihoafrických a tisíců žraloků. Žraloci zaútočí tak, že prolétnou přímo napříč hejnem a vynoří se z vody s tlamami plnými ryb. Natolik se však soustředili na svůj lov, že do mě často naráželi, jak se pokaždé prohnali kolem. Byl to jeden z nejintenzivnějších prožitků mého života.

Zvláštní ocenění v kategorii Animal Behaviour – ptáci
Rodina tučňáka oslího
Lars-Olof Johansson, Švédsko

Život v kolonii tučňáků oslích u Hnědého útesu (Brown Bluff) na Antarktickém poloostrově je pěkně rušný. Kamkoli jsem se podíval, okolí se hemžilo pobíhajícími tučňáky, kteří se tulili, bojovali, zdravili se navzájem nebo kradli kameny z hnízd sousedů. Usadil jsem se v blízkosti samice, která právě vyvrhovala rybu a korýše pro svá mláďata. Nevšímaly si mě a já tak měl moře času k fotografování jejich intimního rodinného života. Náhle se jedno z mláďat začalo kroutit a zvedat ze země. Věděl jsem přesně, co bude následovat.

Vítěz v kategorii Animal Portraits – portréty zvířat
Předvádějící se volavka bílá
David Macri, USA

Samec volavky bílé sem dorazil dříve než samice z chovné kolonie na Floridě. Když si našel místo ke hnízdění, začal vábit družku složitým namlouvacím rituálem zahrnujícím různě stylizované pohyby. Nejdříve se nahrbil a sklonil hlavu. Pak rychle ale plynule vystrčil krk dopředu a nahoru. Zůstal v této pozici několik sekund s očima upřenýma k obloze a chocholky na svém peří ukazoval na odiv samičkám, které se shromažďovaly poblíž, aby si ho mohly pořádně prohlédnout.

Zvláštní ocenění v kategorii Animal Behaviour – ostatní živočichové
Kajman brýlový na číhané
Mark Jones, Nový Zéland

Po lenivém dni stráveném sluněním na břehu řeky se kajmanům životní tempo zrychluje a při západu slunce se skupinka kvůli lovu přesouvá do vody. Plazi, kteří mohou dorůstat délky až tří metrů, se rozestaví do řady a zůstanou bez hnutí jen s dokořán rozevřenými tlamami. Voda proudí skrze jejich zuby a mezi nimi uváznou ryby, které krokodýl s hlasitým mlasknutím polapí. Stál jsem v prudkém proudu vody při ústí bažinatého jezera v Pantanalu, nejrozlehlejších mokřadech na světě, a pomalu jsem se blížil k řadě kajmanů. Krása pomalé expozice spočívá v tom, že zatímco fotoaparát vykonává svou práci, máte volné ruce k tomu, abyste mohli odhánět moskyty.

Zvláštní ocenění v kategorii Animal Behaviour – ptáci
Orel mořský a vrány
Bence Máté, Maďarsko

Strávil jsem stovky marných hodin při pokusech vyfotografovat orly mořské, vinou častého pronásledování jsou velmi plaší. Minulý rok jsem objevil chráněnou oblast, kde mají tito ohrožení ptáci k dispozici nachystané zdechliny. Zbudoval jsem několik skrýší a jednu z nich vyzkoušel na Nový rok. Počítal jsem s tím, že orli budou ostražití, a tak jsem použil objektiv s dlouhým ohniskem. V 10 hodin dopoledne náhle všichni menší ptáci zmizeli a nastalo podivné ticho. O minutu později přímo přede mnou dosedl na zem orel – tak bízko, že jsem ho nemohl zaostřit. V pořízeném záběru se odvážné vrány právě snaží ukrást pamlsek zpod zobáku krmícího se obra.Soutěž Wildlife Photographer of the Year 2004, kterou pořádají Natural History Museum v Londýně a BBC Wildlife Magazine, se konala vloni už po jednadvacáté.
Nejlepší snímky se od 24. října 2004 (v říjnu se také slavnostně předávaly ceny) do 17. dubna 2005 vystavují v londýnském muzeu. Přehlídka devadesáti vítězných snímků pak od listopadu 2004 putuje po muzeích, galeriích, zoologických zahradách, přírodních a uměleckých centrech nejen ve Velké Británii, ale i dalších státech světa (Holandsko, Francie, USA, Austrálie, Španělsko, Portugalsko, Polsko, Německo, Japonsko). Celá kolekce váží asi tři sta padesát kilogramů a je převážena v deseti bednách. Pět snímků si mohou vybrat k otištění i redakce časopisů. V rámci výstavy se vydávají různé brožury a další předměty, a též kniha se všemi snímky.
Soutěž má dvě kategorie – pro dospělé a juniorskou (ta je navíc ještě dál rozdělena podle věku). Obě kategorie mají svého hlavního vítěze.
Přihlášky do nového ročníku mají uzávěrku 4. dubna 2005 a letos poprvé je zařazena i kategorie „příroda v černobílé fotografii“. Další informace lze získat na adrese www.nhm.ac.uk.

Pin It on Pinterest