tlivci
napsala a vyfotografovala Dagmar Cestrová Proč se bývalá zámecká sýpka v Dolní Rožínce na Vysočině změnila na strašidelné sídlo? „Koupili jsme ji v demolici, protože jsme z ní chtěli použít pro naše westernové městečko staré trámy. Na takových stavbách se najdou hotové poklady. Když jsme sem ale vešli, dýchlo to tady na nás a najednou nám přišlo sýpky líto,“ přiznal Henry Špánik, programový ředitel westernového městečka Šiklův mlýn ve Zvoli pod Pernštejnem. „Navíc se ukázalo, že stavba zase není v tak hrozném stavu, jak jsme očekávali. Také statik nám potvrdil, že po opravách může objekt sloužit dál. Tak jsme si sedli a zkoušeli vymýšlet, co s ním.“

Nápad střídal nápad. Protože šlo o partu lidí, která se stará hlavně o zábavu pro lidi, nakonec zvítězila myšlenka přeměnit sýpku na zábavný strašidelný zámek. A rovnou k tomu i vybudovat kino 3D. První film o strašidlech je už natočen. A také částečně připomenout, jak se žilo ještě nedávno a že k tomu patřily i věci, jako je třeba drtička obilí, kolovrátek nebo kočáry. Těch tu bylo ve chvíli, kdy jsme budoucí strašidelný zámek navštívili, připraveno už dvacet pět. Každý jedinečný a každý i s jedinečnou historií.
„Strašidelný zámek chceme otevřít na začátku prázdnin,“ potvrdil Henry Špánik prvotní informaci, která nás sem přivedla. Znělo to dost odvážně, protože zatím jsme viděli uvnitř v přízemí naskládané vedle sebe nebo na sobě draka, obří hlavu, obří žábu, nad tím vším rytíře a dalšího draka. Někde ve krytu pak odpočívali kostlivci… Ovšem v patrech nad tím – jen holé zdi. „Měli jsme tu naskládané staré předměty, ale vše se vyklidilo, aby se mohlo nerušeně opravovat a budovat,“ vysvětlil Henry Špánik. Až se zámek otevře, vše se tu bude různě pohybovat, aby návštěvník nezůstal celou prohlídku v klidu. A nakonec ho procházková trasa přivede dýmovou bránou na nádvoří s dobovým trhem a řemeslníky, trpaslíky. Chybět nemají ani domácí zvířata, která byla pro někdejší podhradí typická, jako husy, kozy a další. Organizátoři slibují, že dojem bude dokonalý.

My se byli v budoucím kouzelném zámku podívat na začátku června. Ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, by tudy už měli procházet první návštěvníci. Pro někoho by tak rychlé dokončení rozsáhlého plánu mohlo být příliš velkým soustem, tým lidí, kteří se do budování světa strašidel pustili, má ale za sebou více jak patnáctileté zkušenosti z provozu westernového zábavního centra. Westernové městečko Šiklův mlýn sice napodobuje prostředí divokého západu, ale překvapivě do údolíčka uprostřed Vysočiny zapadá. Akce se tu pro objednané skupiny organizují po celý rok, přes prázdniny se pak tenhle zvláštní svět zcela otevírá veřejnosti. Lze se tu ubytovat v hotelu, v penzionu, v chatkách nebo stanovat a užívat si zábavu. Naučit se zacházet s lasem, tančit ve stylu country i spoustu dalších dovedností. Aby se tu člověk skutečně oprostil od svého civilního image, může si ve zdejší půjčovně opatřit westernový kostým. Třikrát denně tu skupina patnácti herců a deseti koní předvádí divadlo plné pyrotechnických efektů. „Mohu říci, že jsem i v Americe navštívil podobná představení, ale takové efekty, jako u nás, jsem nikde neviděl,“ míní Henry Špánek. V jednu chvíli třeba vyletí do vzduchu šest set litrů vody. Vše podle chuti a pravda, také kapsy. Bavit se ale může opravdu každý.
K dokonalé iluzi patří i stádo koní a skotského skotu, včetně bizonů na pastvinách u městečka. Skotský býk si dokonce už zahrál i ve filmu. Šiklův mlýn ovšem nenabízí jen zábavu ve stylu westernu. „Děláme i další atrakce pro veřejnost, jako koncerty, bály,“ upozornila Irena Suchardová, manažerka marketinku. „A pořádáme i jezdecký, indiánský nebo kovbojský tábor po děti.“ Ročně westernový areál navštíví na sto tisíc lidí. Teď budou moci návštěvu zpestřit ještě pobytem mezi strašidly a pohádkovými bytostmi. A připomenout si také časy minulé. I když byly pro ty, kteří je opravdu prožívali, často tvrdé, pro současníky představují hlavně romantiku.