Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, Češi rodem a světoběžníci osudem, prosluli svou Tatrou, svými reportážemi odevšad, od Ameriky a Austrálie po Sibiř, slovem knižním i rozhlasovým a uměním fotografickým. A to v době, kdy Čechy byly pohrouženy do jakéhosi neveselého prekambrijského moře a výhled za humna a dál navrtával dírky do železné opony. Kdy pojem “jinde” byl blízko pojmu “naděje” a kdy atlas světa byl metafyzickou četbou. Hanzelka a Zikmund uchovávali drobný světový průvan v našich chýších a změnili naše životy tím, že jim nedali zapadat do domácího popela…”
Těmito slovy poctil Miroslav Holub, předseda Nadační rady nadace Pangea, oba cestovatele při předání výroční ceny, o kterém jsme psali v minulém čísle. S blížícím se padesátým výročím první velké cesty inženýrů Hanzelky a Zikmunda je spojena také akce “NEZNÁMÁ ZEMĚ”, která by měla být svátkem cestování vůbec. Od 25. do 26. dubna 1997 město Zlín zažije velkolepý svátek všech lidí nakloněných poznávání nových zemí. Cílem akce je podle pořadatelů vytvořit “den bez hranic”, kdy si může každý prohlédnout či poslechnout svědectví o oblastech vzdálených a neznámých od cestovatelů, vědců a vůbec lidí zcestovalých a známých. Mezi pozvanými jsou například: Josef Vágner, legenda ZOO ve Dvoře Králové, Jaroslav Pavlíček, zakladatel české polární stanice v Antarktidě, Miroslav Verner, ředitel Českého egyptologického ústavu UK v Praze, Pavel Pavel, který “rozpohyboval” sochy na Velikonočním ostrově, Jiří Šíma, významný mongolista a sinolog…
Součástí programu, který bude v přímém přenosu přenášet i Česká televize, je seskok padákem, vzlet balonu, autogramiády knih, projekce nového televizního filmu “POŽÍRAČ MEDVĚDŮ” o osudech Eskymo Welzla, listování internetem, ukázka fotografií z výstavy. Každý si bude moci během jednoho dubnového víkendu představit, jaké to asi je lovit šelmy v Čadu, trávit dlouhé měsíce na Antarktidě, učinit významný objev v egyptském Abusíru, zprostředkovat informace o vývoji situace na Blízkém východě anebo zasvětit život studiu Mongolska a Číny. Součástí je také “X OTÁZEK PRO PÁNY ZIKMUNDA A HANZELKU” na předem neznámé otázky odpovídají H+Z významným osobnostem (osloveni jsou Václav Havel, Zdeněk Svěrák, Jiří Suchý, Zdeněk Mahler, Jiří Menzl a další). A svůj dotaz můžete položit i vy. Pokud se chcete na něco legendární cestovatelské dvojice zeptat, máte jedinečnou příležitost zaslat dotazy na adresu Camera Incognita, P. O. Box 190, 601 00 Brno, případně na internetovou adresu www.bvv.cz/chorchoj. Pokud chcete být u toho, až velký svátek cestování vypukne, na výše uvedenou adresu směřujte i přihlášky a případné žádosti o ubytování.