Category: 1996 / 12

Na jihu Afriky, hluboko v srdci oblasti známé jako západní Transvaal leží světově proslulé “Ztracené město”.


Nový Eden

Svět plný fantazie, který čerpá z tradic, legend a mýtů dávné minulosti Afriky. Američtí návštěvníci o tomto nově vybudovaném městě zábavy prohlašují, že zcela zastiňuje vše, co je ve známém Las Vegas. Ztracené město nezná hranic ­ a nikdy nespí. Jde o naprosto originální turistickou atrakci, vzkříšenou z mystérií a krás starověku. Dominantou Ztraceného města je stavba zvaná “Palace”, pyšně shlížející na pětadvacet hektarů džungle a na vodní park plný dobrodružství. V podstatě se jedná o výjimečný hotel s věžemi vytvarovanými ze sloních klů, s vymodelovanými vějířovitými útvary palem, propojený “Mostem času”, vkusně vytvořeným z okolních skal. Pod hotelem je nezávislé rozsáhlé zábavní středisko, vzadu se v okrově zbarvené buši rozprostírá jedno z nejlepších golfových hřišť světa. To má svou typickou zvláštnost ­ v malé laguně u třinácté jamky si “bahní” krokodýlové? Celé místo je opředeno mýty tak silnými, že lidé, budující toto středisko, jim plně uvěřili a vtiskli svému dílu pohádkový ráz.

MÝTY O ZTRACENÉM MĚSTĚ

Dlouho před úsvitem západní civilizace se kmen ze severní Afriky vydal směrem na jih, kde objevil opuštěné údolí ve starém kráteru sopky. V okolí byla úrodná půda, země oplývala zvěří a četnými prameny čerstvých vod. Pod azurovým nebem skotačily antilopy a při mělčinách jezera se popásali hroši.Starověký kmen si po svém příchodu postavil jednoduchá obydlí a žil v rytmu ročních období, v souladu s okolní přírodou.Ale jak již to v Africe bývá, přišlo i nesmírně suché období, které hrozilo vyhladovět kmen k smrti. Naštěstí přátelské opice shazovaly lidem z vysokých stromů jedlé bobule a pomohly jim tak přežít přírodní katastrofu.

Postupem času byla v údolí objevena platina a diamanty, což přineslo zdejším usedlíkům nesmírné bohatství. V majestátní jeskyni zvané “Síň pokladů” se skladovalo neuvěřitelné množství drahé třpytivé krásy. Když měli zdejší lidé nejen dostatek pokladů, ale i odborných znalostí, pustili se do výstavby královského města, jehož korunou byl kouzelný palác pro královskou rodinu.

HROBKA POSVÁTNÉ OPICE

Královský palác stál na ostrově v jezeře. Unikátní architektura vhodným způsobem spojovala nejasné siluety věží, dómů a oblouků tisícerými vzory, převzatými z africké přírody. Sochy elegantních leopardů, jako by byly připraveny skočit na vetřelce, tvořily tichou stráž. Mohutná fontána “Hrobka posvátné opice” byla poctou památce opic, které zachránily životy dřívějších obyvatel.

O výzdobu paláce se postarali zruční řemeslníci. Do kamene zvěčnili vinoucí se révu, listy palem a květy proteí, v mozaikách, nástěnných malbách a v řezbách zobrazili slony, lvy, antilopy, opice, hady i ptáky. Všechna tato krása sloužila k výzdobě klenutých stropů, sloupů a četných balustrád, dokonce i sedmdesátimetrové “Královské věže”, na jejímž vrcholu planul věčný oheň.

Po mnoho let tu spokojený kmen žil mírumilovný a šťastný život. Jednoho dne se však nebe zatmělo a džungle hrozivě potemněla. Údolí zasáhlo ničivé zemětřesení. Půda pod městem se vlnila nesmírnou silou a přírodní katastrofa ničila budovy jako ruce rozhněvaných obrů.

K obětem na lidských životech naštěstí nedošlo, protože obyvatelé města varovaní “Gongem slunečního lva” se shromáždili v královské aréně, kterou jakoby zázrakem zemětřesení nezasáhlo. Lid poté opustil město a pouze král se svou rodinou se vrátil. Shledali však, že útroby země na sebe vzaly zcela nové tvary. Prameny se řítily po svazích hor a podzemní vody se čas od času dmuly v obrovských vlnách na jezeře, kde se lidé koupávali. Zemětřesení vytvořilo síť nepřetržitých kaskád a vodních proudů. Palác, jehož základy ležely hluboko ve skalách, přežil v celé své kráse.Ještě po mnoho let udržovala královská rodina své sídlo, ale když zemřel její poslední člen, palác velmi rychle zarostl a brzy jej zcela ukryla bujná vegetace džungle. Tak se celé město ztratilo a zůstala pouze legenda, která po staletí vzbuzovala zvědavost badatelů.

Téměř tři tisíce let po zemětřesení, v poslední dekádě dvacátého století, narazila archeologická výprava na ruiny v oblasti, které se tehdy říkalo Bophuthatswana.”Údolí vln” a “Ztracené město” byly názvy, které dal vůdce expedice svým objevům. Skutečná jména “Palác” a “Síň pokladů” se nalezla teprve ve starých pergamenových svitcích ­ “Análech města”. Skupina archeologů si dala za úkol obnovit ruiny do původní nádhery.

ŠTĚSTÍ PRO KAŽDÉHO KDO VSTOUPÍ?

Dnes opět nad údolím a nad zrcadlem vod září palác, prosvětlený a dokonalý. A znovu shlížejí dolů masivní sochy leoparda, slona a kudu, strážců, kteří od věků vědí, že štěstí potká každého návštěvníka, jenž vstoupí na čarovnou půdu údolí nebo se vykoupe v posvátných vodách.

Novodobá sláva města se vlastně začala psát v prosinci 1979. “Sluneční město” ­ Sun City ­ tehdy vstoupilo ve známost jako unikátní zábavní a konferenční středisko jihoafrického regionu a brzy i jako nejvyhledávanější cíl turistů z celého světa. Jeho rozvoj byl nesmírně rychlý. Následovala výstavba dalšího hotelového komplexu “Cabanas”, “Zábavního střediska” a luxusního hotelu “Cascades”. Postupně přijížděly světové hvězdy jako Frank Sinatra, Elton John, Queen, Hugh Masekela, Rod Stewart a Johnny Clegg a představovaly se v nově vybudovaném divadle “Superbowl”. Zde se konaly i sportovní události ­ vrcholná utkání v boxu, mezinárodní turnaje v tenisu atd.A nejen to. Sun City navštěvuje každým rokem více než milion lidí. Přicházejí na show Extravaganza, na mistrovství v golfu nebo prostě chtějí vidět přírodní rezervaci Pilanesberg.

PALÁC STŘEŽÍ GIGANTICKÝ SHAWU

Rozsáhlá dostavba, spojená s otevřením “Ztraceného města” a “Paláce” znamenala pro původní Sun City zcela novou éru a přidala na výjimečnosti cizineckému ruchu v africké oblasti na jih od rovníku.Celý projekt je co do rozměru a imaginace překvapující. Palác je nápaditý kus umění, od ohromné sochy proslulého slona jihoafrické buše “Shawu”, až po detaily maleb v dómech. Bronzová socha gigantického Shawu je mistrovským dílem jihoafrického sochaře Danie de Jagera. Věrnou podobu slona, který býval znám jako jeden ze “Sedmi vznešených” z Krugerova národního parku, tvořil sedmadvacet měsíců. Ve skutečnosti byl Shawu 3,5 metru vysoký a vážil 3000 kilogramů. Na svém “vlastním” nádvoří u “Královského schodiště” se nyní tento památník přírodní legendy tyčí do výše 4,5 metru. Není však v areálu sám. Je tu také “Sloní procházka” ­ Elephant Walk, atrium monumentálních rozměrů. Jeho stropní světlíky s klenutím ze sloních klů jsou ve výši čtyř pater a rozptýlené sluneční světlo si pohrává na mramorových podlahách.

PROCHÁZKA NOVODOBÝM RÁJEMNádherné zahrady, které obklopují “Palác”, jsou svým způsobem rovněž uměleckým dílem. Zdejší ohromná skaliska spolu s vodními díly patří k největším na světě.”The Gardens” ­ Zahrady ­ je vlastně nesprávné pojmenování pro exotické lesy, které obklopují Palác a vkrádají se do Ztraceného města. Jsou protkány třpytnými vodopády, kaskádami, jezírky a říčkami. Zahradní architekt Patrick Watson zde použil více než 1 600 000 rostlin, keřů a stromů, z nichž mnohé byly několik století staré. Ty vysadil do husté džungle na pětadvaceti hektarech, a vytvořil tak přírodní baldachýn proti prudkému jihoafrickému slunci. Tropický dešťový les postupně ustupuje lesu mlžnému, posléze bambusovému a lužnímu, v němž rostou masožravé rostliny. To vše pak přechází v oblast baobabů. Bujné liány, deset tisíc orchidejí, ebenové stromy, buky a stromy kiaat, prehistorické sukulenty a rostliny, vydávající opojné vůně do africké noci? Lze se divit, že ti, kdo tudy prošli, hovoří o Ztraceném městě a okolních Zahradách jako o “novém Edenu”?

Pin It on Pinterest