Ze země vyčnívá zelená hlava obra. Na svět kolem se dívá velkýma křišťálovýma očima. Z gigantické tlamy se mu řine proud vody symbolizující čistotu a spojitost s výrobou křišťálu. A ve svých útrobách skrývá výjimečné poklady… Obr z křišťálu
Napsala Barbora Literová, foto Křišťálového světa Swarovski Crystal Worlds Nejde o ukázku z pohádkové knížky pro děti, i když návštěva Křišťálových světů v rakouském Wattensu se výletu do říše fantazie velmi podobá. K tomu, abyste mohli snít křišťálové sny, je ale nejprve třeba vstoupit do obřího těla obklopeného alpskými vrcholky. Na konci tmavé chodby září temně modrá barva oceánu. Jsem v modré místnosti. Hra snů a fantazie začíná. Uprostřed modrého prostoru trůní centenar neboli největší broušený krystal na světě. Jeho lesk oslňuje zrak zvědavců a také prosklené okolní vitríny s Dalího křišťálovou verzí plynoucího času anebo zářící kreaci Andyho Warhola.
O kousek dál se vzpíná kůň. Samozřejmě z křišťálu jako všechno kolem. Jak jinak by také měl indický mahárádža vzdát hold svému oblíbenému koni než ho zvěčnit v této podobě? Prsty kloužu po stěně, kterou bych si nejraději odvezla domů. Je magická a monumentální. A dvanáct tun zářících křišťálů mě vede jako nit dál do obrova nitra.

Ocitám se v jiné dimenzi. Koukám se do vesmíru, aniž bych musela odlepit nohy od země. Planetky přede mnou vznikají a zanikají. Stačí natáhnout ruku, a člověk jako by je mohl držet v náručí. Možnosti trojrozměrné (3D) reality jsou vskutku fascinující.
Udělám pár kroků a slyším tlukot srdce. Patří mně, ale také tomu dobráckému a umění milujícímu obrovi, protože jsem v samotném jádru Křišťálových světů, v Chrámu krystalů. Mám pocit, jako bych byla součástí křišťálu. Tak takové by to asi bylo, kdybych byla křišťálovým šperkem… Když se kouknu kolem, říkám si, že by to nemuselo být ani tak špatné. Kopuli zdobí pět set devadesát zrcadel, které vytvářejí rafinovanou hru matoucí smysly. Světlo se lomí tisíceronásobně za podmanivých tónů hudby Briana Ena. Ano, toho Briana, který je členem legendární skupiny U2.
*** V Krystaloskopu na mě dopadají léčivé paprsky křišťálu. Medituji tedy u největšího kaleidoskopu světa. Své o tom ví Peter Mandel, známý německý badatel světla a krystalů.
Míjím Zimní sen. Na první pohled celkem obyčejný jehličnatý strom pocukrovaný sněhem. Jehličí je ale křišťálové a na celém stromě jsou tisíce drahocenných jehliček. Ne náhodou jsou pod tímto uměleckým skvostem podepsáni Alexander McQueen a Tord Boontje, jména uznávaná v oblasti designu.
Jako dítě se ale těším do Křišťálového divadla. Připadám si jako hrdinka z filmu Letopisy Narnie, které stačilo projít obyčejnou skříní, aby na jejím konci vkročila do jiného světa. A tak pozoruji zebru v růžové botě, kterak pluje křišťálovou řekou s křišťálovými rybičkami a nad ní se třpytí křišťálová obloha. Malířka, scénická výtvarnice a spisovatelka Susanne Schmögner vytvořila svůj pohádkový svět plný pohybu, barev a tajemství. A tak na mě mrkají a mávají podivné i pozoruhodné postavičky, kterým někdo pomocí drátků a mechanických stroječků vdechl život.

A pak je tu Křišťálová kaligrafie. Světlo propouští snové písmo, které maže veškeré jazykové bariéry mezi lidmi.
Ledovou uličkou mířím do galerie světoznámých malířů. Než mohu začít obdivovat Chagalla, Klimta a další a nadšeně sledovat jejich tahy štětcem, začnou mi pod nohama znít zvláštní zvuky a vytvářet se obrazce měnící barvy i tvary. A ještě mám před sebou další magické expozice, kde člověk žasne, co se může odehrát, když se šikovný umělec potká s křišťálem. A já bláhová jsem si myslela, že křišťál je jen kus opracované neživé hmoty! Tady jsem zjistila, že skoro neexistuje nic více univerzálního.
A ještě jedna zvláštní místnost mě čeká – odpočívají v ní ve své gigantické velikosti obrovy předměty, dokud je nebude potřebovat na své putování světem.
***
Připadalo mi to všechno jako letmý dotek se světem křišťálu, a ke svému překvapení jsem zjistila, že jsem zde strávila několik hodin. Kdybych se měla vrátit už jen jednou do Tyrolska, bez váhání bych opět otevřela dveře do říše křišťálové fantazie. Protože kolikrát se člověk může vrátit do dětství a prožít si s otevřenýma očima své sny?
Kde se vzal obr
* Zakladatel značky Daniel Swarovski se narodil v roce 1862 v Čechách kousek od Jablonce na Nisou. Přišel na revoluční techniku, jak opracovávat křišťál mechanicky, k tomu ovšem potřeboval dostatek vody jako zdroj energie. Protože se mu jí doma nedostávalo, usídlil se s rodinou v Rakousku, v malé horské vesnici jménem Wattens.
* Ani zaměstnanci společnosti Swarovski neznají tajemství, jakým způsobem jejich křišťál vzniká. Je přísně střeženo rodinou, která stále pevně drží otěže dnes světově významné firmy.
* The Swarovski Crystal Worlds v rakouském Wattensu, v oblasti známé jako Tyrolsko, se otevřel v roce 1995, ke stému výročí založení značky Swarovski proslulé křišťálovými výrobky.
*l Křišťálové světy byly otevřeny, aby lidé mohli všemi smysly vnímat, jak fenomenální výtvory mohou vzniknout ve spojení s křišťálem. Na vzniku obra se podíleli a dál podílejí renomovaní umělci z celého světa. Myšlenka obra střežícího křišťálové poklady se zrodila v hlavě architekta André Hellera.
* Po vídeňském zámku Schönbrunnu jsou Křišťálové světy nejnavštěvovanější atrakcí Rakouska. Vidělo ji již více než šest milionů lidí.
* K obrovi jezdí pravidelný shuttle bus z Innsbrucku. Vstupné činí 8 eur na osobu. Více info na www.swarovski.com/kristallwelten.Legendární Sacher Při návštěvě Innsbrucku stojí za návštěvu legendární hotel Sacher s jeho kavárnou. Kromě známého dortu, který v roce 1832 vymyslel mladičký cukrář pro knížete Metternicha, si můžete dát i řadu jiných lahůdek. Nechodí se sem ovšem jen kvůli dobrotám, ale také kvůli atmosféře. Staré fotografie osobností na stěnách připomínají ducha elegance dob minulých.
A mimochodem – Sacherovu dortu a jeho tajemství jsme věnovali článek v Koktejlu EXTRA o gastronomii.Srdce Alp Vypravit se v létě do Tyrolska znamená vyrazit za horami zážitků. Čekají vás čistá jezera lákající ke koupání, dobrodružné stezky na túry a vyjížďky na horském kole. Nechybějí hluboké lesy ani ledovce s možností celoročního lyžování a snowboardingu. Výjimečné jsou také jeskyně v Landecku s osvětlenými vodopády. Milovníci adrenalinu si mohou vyzkoušet freewheeling neboli jízdu na inline bruslích sešupem dolů po prudkých horských silnicích (kde nejezdí auta). Samozřejmostí je bungee jumping, tandemový seskok anebo také relax v podobě alpského wellness. Více info na www.tyrolsko.cz, www.tirol.at, www.tirolwest.at