Category: 2005 / 04

Ztratit matku několik dnů po porodu je neštěstí, u žirafy jde přitom v podstatě o fatální záležitost. Když samice žirafy Rothschildovy (Giraffa camelopardalis rothschildi) zemřela devatenáct dnů po narození Sama, nedávali mu zoologové velkou šanci. Nakonec se jim ale povedl malý zázrak – „podstrčili“ ho jiné samici a ta ho přijala.
Zní to jako příběh z červené knihovny. Žirafa Zuzana se narodila v roce 1981 ve Dvoře Králové nad Labem a během svého života porodila v zajetí devět mláďat. Poslední pak v zoologické zahradě v královském městě Olomouc 30. 4. 2004.
„Měli jsme určitou pochybnost, jestli ho odchová, protože kojení je velmi náročné na příjem bílkovin. Když žirafa ztratí kondici, je to pro ni velké riziko. A zvláště když už je starší, jak tomu bylo u Zuzany,“ říká zooložka z olomoucké zoo Libuše Veselá.
Nakonec Zuzana krátce po porodu zemřela. Sam už byl zvyklý krmit se u mámy, takže odmítal náhradní láhev. Dokonce s ním ošetřovatelé nesvedli nic ani násilím, když ho tři drželi, zatímco čtvrtý mu zkoušel do tlamičky nalít mléko. Sam odmítal pít. Hrozilo tak, že se mléko místo do žaludku dostane do plic a nastanou velké zdravotní komplikace.
Sam chřadnul a i přes veškerou péči viditelně strádal. „Odebrali jsme mu krev a vyšetření ukázalo, že začínají selhávat ledviny,“ vzpomíná veterinářka Lenka Chrastinová, která se o zvířata v zoo stará. Mládě prostě nechtělo žít. Nakonec dostávalo výživu kanylou, kterou mu nasadili do krku.
Ve vedlejším boxu se měla čile k životu čerstvě narozená samička Samantha a Sam projevoval touhu být s ní. Obecně platí, že adopce u kopytníků jsou velmi problematické a daří se jen velmi zřídka. Sameček je navíc z chovatelského hlediska méně cenný než samička a Sam by se mohl snažit Samanthu odstrkovat od vemene. V extrémním případě by pak mohla být na životě ohrožená i samička. Přesto to chovatelé riskli.
Podobný případ se totiž stal kdysi v zoo ve Dvoře Králové, která má velkou chovatelskou skupinu žiraf, a podařilo se mláďata odchovat. Malá jiskřička naděje tedy byla.
„Sam by zřejmě umřel, takhle byla alespoň malá šance na záchranu,“ dodává Chrastinová. Pracovníci zahrady se ale rovnou přiznali, že v úspěch moc nedoufali. Ovšem nová matka Sama nejen přijala, ale navíc Sam ani neohrozil její dceru. „Začali jsme mu dávat granulky, které urychlovaly rozvinutí předžaludku, což nám umožnilo dříve nabídnout mláďatům pevnou potravu,“ zasvěcuje zooložka Veselá do skrytých fint tohoto problémového odchovu.
A jedna utajená pointa na konec: žirafa, která Sama akceptovala, je jeho starší sestra. Samička Tanganika byla jedním z devíti mláďat, jež Samova matka odchovala. A pak že se zázraky nedějí.

Pin It on Pinterest