Category: 2013 / 03

TEXT A FOTO: Tomáš Trefný

Pracují tak, aby nebyli vidět oni, ale jejich práce. Tu ale nezasvěcený člověk nepostřehne. Jako duchové se pohybují po letištích, abychom my cestovatelé mohli bezpečně dorazit do svého cíle.

Na služebně zásahové jednotky cizinecké policie letiště Václava Havla v Praze zvoní telefon. „Oddělení mobilního zásahu, praporčík Celulák.“ „Tady operační středisko policie letiště Ruzyně, v 10.30 přistane na B 12 let Moskva RU 0473, Boeing 737, kapitán označil na palubě tři podnapilé osoby ohrožující cestující, připravte se.“ „Rozumím, konec.“ Skupina vyzvedává zbraně z trezoru, startuje vozidla a za pár minut je již připravena na místě, kam bylo letadlo navedeno.

ko1303 cr odstrelovaci p1010033.jpg

To je hrubý nástin práce jednotky, která skryta před zraky cestujících hlídá klid leteckého provozu. Klientela zásahové jednotky Policie ČR pražského letiště Václava Havla by se dala charakterizovat asi takto. Businessman odlétající na dlouhý let za uzavřením obchodního jednání a v prostoru cestujících ho po nasednutí obtěžuje opilec na vedlejším sedadle, rodina odlétající na dovolenou za poznáním Londýna, ale rychle neodletí, protože si vybrala let plný hlučných rowdies, dobrodruh cestující na druhý konec světa, jehož let přeruší mezipřistání v Praze, protože na palubě se zřejmě nachází výbušnina, představitel cizího státu přilétající na mezinárodní návštěvu, která je vyhodnocena jako možné bezpečnostní riziko. Též pomáhají při doprovodu cenných zásilek a prvotních úkolech při únosu letadel či teroristických aktech na letišti. Na druhou stranu ne jen ojediněle dochází k úsměvným situacím, kdy jednotku zvedne operační důstojník například kvůli cestujícímu, který si na palubě zapálil a nedbá pokynu letušky.

Ochrana cestujících je jednou z mnoha činností, kterou oddělení mobilního zásahu vykonává. Ze stanoviště na ploše mezi letadly je schopna ve velmi krátkém čase pokrýt kterékoliv místo, pokud je třeba řešit problém, který z hlediska vybavení a vycvičenosti není vhodný pro standardní hlídky cizinecké policie. Rozdílem je například vybavení prostředky balistické ochrany – vestou a přilbou, zásahovou pyrotechnikou, samozřejmostí je vyzbrojení samopalem HK MP5 a pistolí Glock 17. Odstřelovač je navíc vyzbrojen odstřelovací puškou SAKO TR G22.

Mezi nejvýznamnější akce v posledním období patří zadržení mezinárodně hledaného člena státních složek USA ve spolupráci s americkou DEA (Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami), zadržení frontmana americké rockové kapely či zákrok proti uprchlíkům z letounu na ploše. Nemalou měrou zasahuje do výkonu služby i výcvik. Fyzická příprava, střelecká příprava, sebeobrana, pořádání kurzů zákroků v letadle „Aircraft“ pro celou řadu jednotek a jednotlivců z řad policie a Armády ČR se shledává s velkým zájmen.

ko1303 cr odstrelovaci vycvik vstupu do letadla.jpg

Sniper

Součástí skupiny, která zajišťuje nepřetržitou 24hodinovou službu na letišti, je i odstřelovač. Ten je posilou, když dojde k velmi závažným trestným činům, týmy odstřelovačů pak zajišťují přílety významných návštěv ze strategických míst na letišti, a to pozorováním a permanentní připraveností zbraně k zákroku. Výkonu služby samozřejmě odpovídá i výcvik. Speciální výcvik střelby skrze sklo, navýšené hodiny střelecké přípravy nebo kurzy a soutěže pořádané holešovskou policejní školou zajišťují profesionální úroveň. Zúčastnili jsme se jedné cvičné akce simulující ochranu VIP osoby, která má za několik málo hodin nečekaně dorazit na schůzku s čelními představiteli státu. „Ahoj, já jsem praporčík (říkejme mu třeba Jirka),“ představil se nám vyšší muž sportovní postavy v kukle, „pojďte za mnou.“ Po výstupu na předsunuté stanoviště jsme mohli jen stěží popadnout dech. Jirka nám představil pozorovatele, se kterým odstřelovač spolupracuje. Ten obstarává komunikaci s velícím důstojníkem, obsluhuje optické přístroje a poskytuje potřebné údaje odstřelovači. Následuje vyndání pušky z obalu, kontrola optiky a jejího nastavení, kontrola munice pro případ zákroku, příprava dalekohledu do stativu nebo termovizního zařízení – to je jen málo z úkonů, které jsme měli šanci vidět.

,,Odstřelovač není jen střelec, musí být i dobrý a citlivý pozorovatel, který se nesmí nechat ovlivnit okolními vlivy, zejména počasím,“ prohlásil Jirka a zabalil se do bundy – tušil, že nás ještě nemine dlouhé čekání. Po hodině pozorovatel hlásí do vysílačky: ,,OPL 1, OPL 1, v prostoru DO 55 se pohybuje osoba popisem odpovídající pachateli, ozbrojená dlouhou zbraní.“ „OPL 30, OPL 30, zelená, zelená…“ zní rychlá odpověď. Vzápětí třeskne výstřel. Jirka svůj úkol splnil na výtečnou. Později nám osvětlil, že povel zelená je mezinárodně uznávaný v komunikaci pro odstřelovače jako povolení ke střelbě. Přesto tento povel nesnímá z odstřelovače tíhu břemene zodpovědnosti, ten vždy a bez výjimky musí postupovat dle zákona. Až budete jedním ze 12 000 000 cestujících, odbavených ročně při překračování vzdušné hranice státu z letiště Václava Havla, vzpomeňte si, že vaši bezpečnost kdesi v útrobách terminálů hlídají profesionálové.

Pin It on Pinterest