Category: 2009 / 11

TEXT A FOTO: JAROSLAV MAREŠ

Nikdy nebudu moci odpřísáhnout, že nizozemský stříbrný půltolar z roku 1616, který držím v ruce, je z pokladu piráta Bartholomewa Robertse. Marcel je o tom však přesvědčený.

Sem, na ostrůvek Suridé, se plaví už třetím rokem. Legendy hovoří o tom, že značná část Robertsovy kořisti byla ukryta právě na některém z ostrovů sou ostroví Los, ležícím u pobřeží Guiney nedaleko Conakry. Sem se Roberts na delší čas uchýlil v dubnu 1721, když chtěl zmizet před svými pronásledovateli. A dá se předpokládat, že právě někde tady mohl ukrýt i své poklady. Stejně jako se staré mince objevují na zdejších písečných plážích, rybáři je již několikrát našli i v útrobách ryb ulovených v okolí.

TAJEMNÁ LEGENDA

Ostrov Roume je jedním ze tří hlavních ostrovů souostroví Los. Jako klepeta kraba se kolem něho svírají dva větší ostrova Kassa a Tamara. Ideální místo pro tajné pirátské kotviště! Údajně i tyto názvy pocházejí od pirátů a přestavují jejich hlavní zájmy. V kase najdete peníze, slovo Roume se čte rum a Tamara je jméno ženy, po níž bývalo pirátům na širém moři zvlášť teskno. Každý z ostrovů má ještě svůj malý satelit. Na jih od Kassy leží takzvaný Bílý ostrov a ostrůvek Cabri, jižně od Tamary je Korálový ostrov a k Roumu se na severní straně přimyká maličký ostrůvek Suridé. Za odlivu je přístupný úzkou spojnicí suchou nohou. Suridé však není v očích domorodců jen tak obyčejný ostrov. Podle legendy je sídlem mořských ďáblů, z nichž má každý obyvatel souostroví Los hrůzu. Vlastním sídlem ďáblů jsou prý především hluboké jeskyně, vyhloubené mořem mezi obrovskými pobřežními balvany. Tyto jeskyně zasahují často hluboko pod hladinu. Nikdo si nesmí ze Suridé odnést sebemenší věc, neboť by tím ďáblům na věky propadl. Často prý líčí na nahodilé návštěvníky různé cennosti a běda tomu, kdo se nechá zlákat. Buď legenda o ďáblech existovala už v době pirátů, a Roberts ji jen vhodně využil, aby kořist zabezpečil před případným zájmem ze strany domorodců v době své nepřítomnosti, nebo tuto legendu sám vymyslel a dokázal ji tak pevně vklínit do zdejších tradic, že jí tu ještě dnes všichni věří.

STEVENSONOVA INSPIRACE

Je dost nepravděpodobné, že by slavný pirát, vždy střízlivý a rafinovaný, s rozvinutým smyslem pro kombinaci riskoval uložení pokladu na jediném místě. Proto se také není co divit, že i Korálový ostrov má svou ďábelskou legendu. Kdo vnikne do jeskyní tohoto ostrova, zemře. Místní rybáři ze sousedních ostrovů této legendě natolik věří, že vás na Korálový ostrov nezavezou, ani když jim slibujete hory doly. Možná, že se také obávají prudkého příboje, bičujícího skalnaté pobřeží, který činí jakýkoliv pokus o přistání velmi nebezpečným. Jinak je souostroví Los oázou rajského klidu a krásy s bujnou tropickou vegetací, palmami, exotickou květenou, nádhernými přírodními plážemi s jemným pískem a neuvěřitelně modrým mořem všude kolem, modřejším než bezmračné nebe, které se vám klene nad hlavou. Roume je ze všech ostrovů nejkrásnější. Ne nadarmo se nazývá perlou, kterou sevřené klepeto Kassy a Tamary vylovilo z hlubin oceánu. I Robert Louis Stevenson, který tu svého času pobýval, podlehl jeho kráse a robertsovské legendě. Podle jedné z verzí umístil právě sem děj svého slavného románu Ostrov pokladů. Podle jiné verze Stevenson slýchal vyprávění svého strýce námořníka o jeho cestách na ostrov Norman v jižním cípu Britských Panenských ostrovů. Ostrov byl údajně pojmenován po pirátovi, který tu měl na začátku 18. století základnu. Když se v roce 1750 vzbouřila posádka španělské galeony Nuestra Sen~ora de Guadalupe a zmocnila se mimo jiné padesáti pěti beden stříbrných mincí, zakopala část lupu právě na tomto ostrově. Po zatčení vzbouřenců však místní lidé poklad vykopali. Nárok na status předobrazu Ostrova pokladů si dělají i některé další pirátské ostrovy. Kokosový ostrov u pobřeží Kostariky, kde měli svou kořist zakopat korzár Edward Davis, pirát Benito Bonito a námořníci z lodi Mary Dear skotského kapitána Williama Thompsona. Podobně bývá za Stevensonovu inspiraci označován Ostrov mládeže, největší z ostrůvků obklopujících Kubu, který býval útočištěm pro piráty Francise Drakea a Henryho Morgana. Podkladem pro Stevensonovu mapu Ostrova pokladů mohl být podle některých výkladů i ostrov Unst v Shetlandech, kde Stevensonův otec a strýc pracovali jako hlavní konstruktéři na stavbě majáku na přilehlém ostrůvku Muckle Flugga. Spisovatel ostrov navštěvoval a jeho podoba mu utkvěla v paměti. Dalšími kandidáty jsou ostrůvky na jezírku v Queen Street Gardens v Edinburghu, kde Stevenson bydlel a ostrůvky vídal z okna ložnice.

ostrovy2

ZBYTEK ŘETĚZU

Západ slunce nad ostrovem Roume, pozorovaný z moře, je nezapomenutelným zážitkem. Jako by se s houstnoucím zarudlým příšeřím vynořovala z hlubin času dávno ztracená minulost tohoto ostrova, minulost tak divoká, pestrá a krutá, že jen málokde má obdobu. Příliv zde šplouchá stejně jako za Robertsových časů a náhle cítíte, jako by vás poslední paprsky zapadajícího slunce stáhly do nepochopitelné časové smyčky, v níž pohyby létacích blan velkých netopýrů, lovících nad pobřežními vodami, mažou hranici mezi přítomností a minulostí. Každým okamžikem čekáte, že se nad obzor vyhoupne temná silueta Robertsova korábu a zamíří ke kotvišti. A najednou už nevěříte tomu, co jste odpoledne viděli na vlastní oči, že jediné, co z pirátského přístavu zůstalo, je několik článků přístavního řetězu téměř rozežraných rzí.

Pin It on Pinterest