Category: 1996 / 01

UMĚNÍ NENÍ V HOLLYWOODU OBLÍBENÉ SLOVO

Začal pracovat jako herec v 50. letech s Jamesem Deanem, v 60. letech se díky filmu Easy Rider (Bezstarostná jízda) stal známým spisovatelem a režisérem a nyní v 90. letech je jedním z velkých hollywoodských idolů, který nám vyráží dech působivými rolemi maniaků ve filmech jako je Speed (Rychlost) s Keanu Reevesem nebo Waterworld (Vodní svět), který bude mít premiéru na podzim. Dnes, ve věku 59 let, je Dennis Hopper tak slavný, zamilovaný a jednoduše šťastný, jako nikdy předtím. Přijal nás ve svém neuvěřitelném domě ve Venice v Kalifornii – v autentické galerii současného umění, kde žije se svou přítelkyní Victorií Duffy už déle než tři roky. Svěřil nám své pocity o životě herce a budoucího manžela.

Ve filmu Vodní svět, megaprodukci Kevina Costnera, hrajete roli Deacona, tyranského vůdce gangu kriminálníků. Navzdory nepříjemným drbům, zvláště o astronomických nákladech a problémech produkce před zveřejněním Vodního světa, se film nakonec stal kasovním trhákem. Vy jste byl mezi předními, kdo film obhajovali. Potěšil vás tento obrat k lepšímu?

Ano, mám ten film velmi rád. Myslím, že je dost odlišný od jiné produkce. Líbila se mi práce na něm, jsem vděčný producentům, že ho udělali tak dobře, a Kevinu Costnerovi, který byl pro něj opravdu zapálen. Pro můj život a pro mou kariéru bylo trochu zadostiučiněním moci opět pracovat pro Universal na nejdražším filmu všech dob. Před lety jsem totiž pro Universal Pictures natočil film The Last Movie (1974, Poslední film). Přesto, že vyhrál filmový festival v Benátkách, odmítli ho distribuovat. Nakonec ho znovu sestříhali a promítali dva týdny v New Yorku, dva týdny v Los Angeles, tři dny v San Franciscu a pak ho stáhli. V Evropě nebyl nikdy skutečně promítán. Tím málem skončila má kariéra režiséra. Trvalo dalších skoro deset let, než jsem začal znovu režírovat. Ale v každém případě, hrát teď v tomto filmu pro Universal Pictures pro mě byla satisfakce. Je fajn hrát ve velkofilmu v Hollywoodu.

Toto je vaše další záporná role. Nejste někdy trochu unaven hraním záporných postav? Netoužíte v budoucnu po charakternějších postavách?

Chtěl bych svou práci trochu změnit, v poslední době jsem opravdu hrál samé „padouchy”. Ale řeknu vám, někdy jsou tyto postavy mnohem zajímavější než ostatní.

Ale vaše postavy nejsou jen odporné, jsou na vrcholu zvrácenosti!

Často se mě na to ptali a nakonec jsem přišel na inteligentní odpověď. Předtím, než jsem začal pracovat pro Warner Bros, jsem od 13 let hrál Shakespeara v divadle Old Globe Theatre v San Diegu. A velké role v Shakespearovi jsou Macbeth, Hamlet, Král Lear, Othello… Všechny hlavní role, všechny velké party v Shakespearovi – všichni jsou to šílenci, šílení vrazi. To byly role, s kterými jsem vyrůstal. Takže pro mě nejsou role, které hraji teď, tak odlišné.

Natáčení Vodního světa probíhalo uprostřed oceánu, na plovoucí plošině. Vaše pracovní podmínky nebyly jednoduché. Byl jste oblečený v těžkém kabátu a měl jste pásku přes oko. Jak jste to vnímal?

Bylo to opravdu děsivé, ale cítil jsem se tak především kvůli váze, kterou jsem měl na sobě – nosil jsem kovový pás. Kdybych spadl přes palubu, mohl bych se se všemi rozloučit.. Bylo tam sice plno bezpečnostních opatření a lidí kolem mě, kteří říkali: „Ne, ne, ne, chytneme vás, než by jste se stačil potopit pět stop pod vodu.” Díky bohu jsem je nikdy nemusel vyzkoušet. Několikrát jsem o tom ale přemýšlel. Nejtěžší bylo nastupování ze země na loď, protože s jedním okem nevnímáte správně vzdálenosti, takže jsem nemohl odhadnout, kde loď je. Na bouřlivém moři se také některým lidem dělalo špatně, ale já měl klid. Během osmiměsíčního natáčení byl pouze jeden den, kdy mě zavolali a nakonec jsem nepracoval, protože počasí bylo špatné na to, abychom vyšli ven. Všichni říkali: „Nejsou zorganizovaní, je to jen vyhazování peněz do vzduchu.” Ale byl to jeden z nejlépe organizovaných filmů, na kterých jsem kdy pracoval.

Předváděl jsem nedávno oděvy pro Huga Bosse. Bylo to poprvé?

Ve skutečnosti ne, poprvé jsem předváděl pro Rei, návrhářku vlastnící Comme Des Garcons. Dělal jsem u ní manekýna v Paříži a také Matt Dillon pro ni předváděl. Ráda najímá lidi, kteří nejsou manekýni. Pak jsem přišel do CEO Huga Bosse a ten mě pozval na přehlídku a navrhl mi, že když pro něj budu předvádět, dostanu od něj oblečení. Myslím, že Hugo Boss dělá opravdu pěkné oblečení.

Potěšila vás skutečnost, že vám to dodalo po filmu Vodní svět civilizovanější image?

Nevím, nepřemýšlel jsem o tom, ale děkuji (smích). Nejlépe oblečený netvor ve filmu! (smích).

Victoria a vy vypadáte velmi zamilovaní a šťastní. Stále se hodně mluví o tlaku na herecké dvojice v Hollywoodu. Máte nějaká opatření, abyste se tomu vyhnuli? Některé dvojice natáčejí společně nebo každý zvlášť, chodí si vzájemně na natáčení……

Victoria Duffy: Myslím, že je velmi důležité trávit hodně času společně. Takže jezdím všude tam, kam jezdí Dennis, můžu být většinu času s ním.

Plánujete děti?

Victoria: Ne, ne zrovna teď, jsme moc zaneprázdněni. To je ve vztahu velmi důležité rozhodnutí a my na to nejsme připraveni. Museli bychom si na to najít vhodnější dobu.

Dennisi, vy už máte děti.

D. H.: Ano, mám dvě dcery, jedné je 32 let, je módní ředitelkou časopisu Elle, a té druhé je 22, zrovna ukončila vysokou školu a pracuje v umělecké galerii v San Franciscu. Mám ještě malého chlapce, kterému je 5 let.

Ještě stále malujete?

Ano, ale stěží na to v poslední době najdu čas, pořád cestuji. Dobré na tom je ,že pracuji, špatné, že vůbec nejsem v L. A. Staré přísloví říká: „Když jsi herec, narodil ses v kufru.”

V které části L. A. je váš dům?

Ve Venice, ve staré omšelé čtvrti, oblíbené umělci. Přestěhoval jsem se tam, protože je to chudá oblast, kde umělci najdou ateliéry. V   padesátých letech tu b y l i beatníci. V kavárnách ve Venice se hrál jazz. Všichni moji přátelé říkali: „Nechoď tam!” protože je to chudá, vyčerpaná oblast. Ale já jsem šel a zabydlel se ve velmi chudé oblasti. (smích) V každém případě se mi tam líbí.

Jaké máte nyní plány?

Zaprvé mám hrát ve filmu Space Trucker (Vesmírný řidič). Je to vesmírná sci-fi komedie, kde hraji kladnou postavu. Potom bude uveden film Acts of Love (Akty lásky), v kterém hraji invalidního učitele. Je to krásná role, velmi citlivá a velmi odlišná od rolí, které jsem v poslední době hrál. Také jsem hrál ve filmu Search and Destroy (Pátrej a znič) od Davida Salla a dělal jsem film pro Juliana Shnabela o životě Jean-Michela Basquiata, černého malíře, jehož díla také sbírám. David Bowie hraje Andy Warhola, jednu roli má také Christopher Walken. Všichni jsme hráli za nejnižší honorář, jaký může herec dostat, abychom pomohli Julianovi udělat jeho film.

To je skvělé!

Spousta lidí by řekla, že je to hloupé…(smích)

Jak si jako spisovatel, herec a režisér ceníte umění ve filmech?

Je to celý můj život, zasvětil jsem se mu, dřel jsem se na polích kultury…(smích) Zároveň jsem dělal obchod. Říkají: „Jsme obchod, ne umělecká tvorba.” „Umění” není v Hollywoodu oblíbené slovo. (smích) Používáte slovo „umění” příliš často a oni vám ukážou dveře a vaše jméno je zapomenuto. Musíte být opatrný, než řeknete „umění”.

Pin It on Pinterest