Kategorie: 2011 / 07 - 08

TEXT A FOTO: IVAN BREZINA (MAGAZÍN MAXIM)

Některé turistky se tu rdí až za ušima, jiné vykřikují úžasem. Co je ale pro cizinky poněkud lascivní atrakcí, vnímají Thajky jako něco velmi posvátného. Stovky penisů v zahradě uprostřed Bangkoku jsou totiž vyjádřením díků bohyni Tuptim za vytoužené otěhotnění.

Poprvé jsem se na tohle obskurní místo vypravil asi před deseti lety. Musel jsem se složitě vyptávat – Penis park totiž jakoby v thajské metropoli nikdo neznal. Neporadili mi v turistických kancelářích na proslulé „batůžkářské“ ulici Khao San, nepomohli mi ani jinak vždy skvěle informovaní thajští taxíkáři. Zabralo, až když jsem místo slušného názvu mužského genitálu vyslovil jméno bohyně Tuptim.

O pár desítek minut později jsem stál v zastrčeném parčíku vedle pětihvězdičkového hotelu Nai Lert a nevěřil svým očím. Všude kolem mě se tyčily penisy. Byly jich stovky a tisíce, všech možných tvarů, velikostí a barev. Penisy ze dřeva, polystyrenu, kovu, kostí… Zatímco ty největší se tyčily nejméně metr nad mou hlavu, k těm nejmenším jsem se musel s foťákem shýbat a přepínat objektiv na makro. Některé penisy měly oči, takže to vypadalo, že si mě zvědavě prohlížejí. Jiné byly stylizovány do podoby lidských postav s hlavami ve tvaru žaludů a mezi nohama jim visely vlastní miniaturní pindíky s varlaty. Část penisů tu asi ležela už dlouho, notně poznamenána monzunovými dešti a rozežrána termity. Další byly ale úplně nové, zářící barvami. I plot kolem svatyně byl sestaven z penisů, vyrůstajících ze země v disciplinované řadě, takže připomínaly růžové žampiony.

ko1107_thajsko_004

HRANICE DVOU SVĚTŮ

V Penis parku se můžete tvářit šokovaně, smát se nebo se cítit pohoršeni, ale ani jedno nebude správně. Ano, jste v Bangkoku, metropoli sexu. Tohle místo ale nemá s erotikou paradoxně vůbec nic společného. Jde tu o rodinné hodnoty. Thajsko je buddhistická země. Pod fasádou původně indického náboženství, které sem přišlo někdy v 6. století po Kristu, ale zůstává skryt předcházející animismus – víra v duchy (phi). Svět kolem nás je jich prý plný, i když je nevidíme. Jeden ze zvláště mocných duchů odedávna obývá mohutný banyánový strom (Ficus religiosa) stojící na břehu bangkockého kanálu Khlong Mahanak. Vlastně bych měl spíš použít femininum, protože jde o lokální ženskou bohyni jménem Tuptim. Asi před sto lety tu lidé postavili hotel Nai Lert, nazvaný po slavném bangkockém podnikateli a filantropovi. Zhruba ve stejné době prý ke stromu na hotelovém pozemku přišla jakási zoufalá žena, které se nedařilo otěhotnět. Pomodlila se k bohyni Tuptim a slíbila jí, že pokud bude mít potomka, přinese jí dárek. Za devět měsíců se ženě narodil syn. Z vděčnosti proto nechala vyrobit dřevěný penis a opřela ho o banyánový strom. Šťastná matka se se svým příběhem pochlubila kamarádkám a sousedkám, a penisů začalo přibývat. Vedle stromu pak kdosi postavil malý „domeček duchů“ (wat phi, viz také Koktejl 3/2010), aby bohyně měla lepší bydlení. Zárodek bizarní „svatyně penisů“ byl na světě. Parčík vedle hotelu je od té doby spojován s plodností. Nic asi lépe necharakterizuje nedualistický asijský způsob myšlení než tohle místo. Tři sta padesát luxusních pokojů, fitness, dva bary a sedm konferenčních sálů s wi-fi – prostě viditelně moderní svět, zdánlivě zbavený veškeré iracionality a pověr. A hned vedle mladé Thajky, konejšící mocnou obyvatelku neviditelného světa duchů. Zapalují vonné tyčinky, obětují květy jasmínu nebo lotosu, případně už s vypouklým břichem přinášejí vyřezávané penisy…

TAJEMSTVÍ POKOJE č. 352

Na konci května 2009 se v hotelu Nai Lert ubytoval slavný americký herec David Carradine, který v Thajsku natáčel film Stretch režiséra Charlese de Meauxe. O pár dní později na něj ale štáb ráno čekal marně. Pokojská, kterou pro Carradina poslali, našla na záchodě pokoje č. 352 nahé mrtvé tělo. Herec byl uškrcen – od rukou svázaných za zády vedl provaz ke krku. Ten byl navíc omotán šňůrou, jejíž druhý konec byl pevně utažen kolem penisu. Co se stalo v pokoji č. 352? Jisté je jen to, že nešlo o sebevraždu. Slavný americký herec by přece neletěl dvacet hodin přes oceán jen proto, aby se v exotické zemi oběsil na toaletě. Kromě filmu Stretch měl rozjetou řadu dalších projektů, večer před smrtí hrál v hotelovém baru na piano a žertoval s personálem… 
Thajská policie vyloučila i loupežnou vraždu, což byla původně jedna z hlavních vyšetřovacích verzí. Spekulovalo se, že Carradina omámila prostitutka práškem na spaní a pak ho uškrtila. Jenže pokoj byl zamčený zevnitř a z Carradinových osobních věcí se nic neztratilo. Záběry z bezpečnostních kamer navíc prokázaly, že s ním tu noc na pokoj nikdo nešel.

ko1107_thajsko_profimedia-0034190682

AUTOEROTICKÁ ASFIXACE?

Reportér Mark Ebner, který podrobně zrekonstruoval poslední hodiny Carradinova života, upozornil na jeho podivnou rozporuplnost. Herec se sice rád stylizoval do role guru a znalce duchovna, ale v žádném případě si neodpíral smyslová potěšení. Vyznával zdravý životní styl, ale kromě dvou krabiček cigaret denně měl na kontě i pár průšvihů s drogami. Vedle asijských filozofií miloval i své červené ferrari. Klíčem k záhadě ale může být především Carradinova nezřízená sexualita. Jedna z jeho manželek ho označila za devianta, druhá zase přišla s tvrzením, že při sexu miloval svazování. 
Tuto teorii potvrdili i thajští soudní lékaři. Carradine podle nich zahynul při bizarní sexuální praktice, zvané autoerotická asfixace (AEA). Její podstatou je snížení přívodu kyslíku do mozku (hypoxie). Už samo o sobě to prý vyvolává změněné stavy vědomí a halucinace. Ve spojení s masturbací pak přidušení údajně mnohonásobně zesiluje orgasmus, z něhož se stává až mystický zážitek sexuálního propojení s vesmírem a bohem. AEA je ale velmi nebezpečným „balancováním na hraně“, které velmi často končí smrtí. Ztráta vědomí totiž snadno způsobí i ztrátu kontroly nad technikou dušení. Podle statistik tak prý tahle podivná, ale dost rozšířená „libůstka“ jen v USA každoročně zabije až tisíc lidí.

ZNECHUCENÁ TUPTIM

Zdá se vám nepravděpodobné, aby se někdo sám bez cizí pomoci svázal do tak podivné pozice jako Carradine? Milovníci AEA bývají velmi vynalézaví a zruční. Často jsou nalezeni udušení v nejrůznějších postrojích, škrtidlech či maskách. Někteří se utopí v umyvadle nebo ve vaně, další pomalu zemřou v igelitových stanech. AEA je zkrátka podivné kutilské hledání extrémně zesílené rozkoše, které se svým tvůrcům jednoho dne vymkne z ruky.
Je ale opravdu jen náhoda, že muž se šňůrou kolem penisu zemřel jen pár metrů od Penis parku? Záhadologové hned přispěchali s vysvětlením, podle něhož hercovy extravagantní praktiky znechutily bohyni Tuptim, která „zvrhlíkovi“ smyčku kolem krku trochu přitáhla… A i když prý nevěříte na duchy, každé místo, kde se lidé delší dobu modlí, se prý nabije energií, která pak ovlivňuje okolní události. Možná je to ale všechno nesmysl a Carradine měl v Bangkoku prostě jen smůlu.

Pin It on Pinterest