Kategorie: 1999 / 09

Možná si vzpomenete na pohádkově krásné scény z filmu Poklad na Stříbrném jezeře, které se natáčely v malebném prostředí modrozelených jezírek a stříbrných vodopádů pod azurovým nebem. I vy jste určitě zatoužili být na chvíli Vinnetouem nebo některým z jeho přátel na život a na smrt a prožít pár nádherných chvil v romantické přírodě Chorvatska v okolí Plitvických jezer.

Území Plitvických jezer, vyhlášené roku 1949 za národní park, patří od roku 1979 pod patronaci UNESCO. Jezera se rozkládají na ploše zhruba 19 462 ha a tvoří je nepřeberné množství říček, malých jezírek s krystalicky modrozelenou vodou, tiše šumících kaskád a hučících vodopádů, z nichž největší se jmenuje Veliký slap a měří 78 metrů. Okolí tvoří listnaté a jehličnaté stromy, lesy mají díky minimálním zásahům charakteristické prvky pralesa. Žije v nich mnoho zvířat, jako zajíci, ještěrky, divoké kočky, kachny, husy, lišky, ale také vlci, srnky, divoká prasata a dokonce i medvědi. Husté zalesnění a časté spršky z vodopádů ochlazují ovzduší, není proto od věci vybavit se na návštěvu z teplejšího pobřeží Jadranu alespoň trochu silnějšími svršky.

Turisté, kteří se do této části Chorvatska vydávají ze všech koutů světa, dávají většinou přednost projížďce lodí a malými prosklenými autobusy. Samozřejmě se lze po malebných pěšinkách procházet také pěšky a mít ten pravý kontakt se zdejší nádhernou a neporušenou přírodou. Voda i okolní příroda se zde záměrně udržují v původním stavu, o čemž svědčí spousta přirozeně odumřelých stromů na dně jezírek. Budete-li se zde chovat potichu, odměnou vám bude pohled na množství slunící se zvěře a malých i velkých ryb přímo u vodní hladiny. Určitě si i vy vydechnete v místech, kde “rudý gentleman” zpečetil krví své bratrství s “bílým mužem” a spojil tak tímto činem dva zdánlivě nespojitelné světy.

Pin It on Pinterest