Počítám s dobrotou srdcí francouzských důstojníků.” To byla poslední slova, která 24. 7. 1917 pronesla před válečným tribunálem v Paříži nejlépe placená kurtizána Evropy a údajná německá špionka H-21. Příběh manželky holandského důstojníka a matky dvou dcer, známé pod jménem Mata Hari, což v překladu znamená “oko úsvitu”, je snad nejznámějším špionážním příběhem první světové války.
![]() Údaje šifrovací tabulky. Jejich pravost nebyla nikdy prokázána. |
Půvabná vysoká žena s tmavýma očima a modročernými vlasy byla od roku 1905 jako orientální tanečnice ozdobou všech evropských salonů. A to nejen pro svou krásu, ale především pro své taneční umění, při němž vystupovala téměř nahá. Mezi mnoha obdivovateli byl i německý korunní princ. Není proto divu, že se dozvídala nejrůznější tajemství, která pak ve snaze upozorňovat na svou světovou proslulost a tajemnost vypovídala svým milencům z obou stran válčící Evropy. To ji stálo život.
Mata Hari byla zatčena 12. 2. 1917 v Paříži a obviněna ze špionáže. Hlavním důkazem byl neproplacený šek na 5000 franků vydaný na pařížskou banku. Francouzská tajná služba zachytila zprávu, v níž Berlín oznamoval svému atašé do Madridu, že za běžné informace dodávané agentem H-21 platí příliš mnoho, a nařizoval poslat do Paříže agenta se šekem na pět tisíc franků. Šek spolu s údajně tajným inkoustem byl nalezen v hotelovém pokoji Mata Hari. Ta nepopírala, že peníze jsou od atašé z Madridu, ale ne za špionáž. “Moji milenci mi nikdy nenabízeli míň,” hájila se a tajný inkoust označila za desinfekční prostředek, který používala jako antikoncepci.
Její obhajobě nikdo nevěřil a navíc žaloba tvrdila, že byl rozluštěn kód založený na notové osnově, jímž šifrovala své zprávy. O jejím osudu bylo rozhodnuto. A když odmítla návrh svého obhájce, aby požádala o odložení popravy, jelikož s ním čeká dítě, a prezident zamítl žádost o milost, stanula Mata Hari 15. 10. 1917 před popravčí četou. Z nedávno odtajněných materiálů (27. 1. 1999) britské kontrašpionáže M15 však vyplývá, že Mata Hari, kterou tato služba dlouhodobě sledovala, žádné citlivé informace neprozradila. Profesor Andrew z Cambridge, specialista na špionáž první světové války, prohlásil, že Mata Hari byla snílkem, co se honil za imaginární slávou špiona.