Doktor Albert Schweitzer bojoval každý den s tropickými chorobami v zemi nikoho hluboko v gabonském pralese. Léčil, i když mu většina pacientů nikdy nezaplatila. Tedy penězi… Zato mu dali jméno. Oganga. Bílý doktor a kouzelník.
Na ideály muže z alsaského Kaysersbergu navázala tři roky po jeho smrti česká “Expedice Lambaréné”. Cíl byl jasný. Předání zdravotnického materiálu nemocnici Alberta Schweitzera v gabonském Lambaréné.

Osm lidí vybojovalo bitvu za svůj sen s desítkami úřadů i podniků socialistického Československa. Sehnali peníze i potřebná razítka. Dokonce i kopřivnická Tatra zapůjčila vůz Tatra 138 VN, a tak 1. ledna 1968 vyrazila “Expedice Lambaréné” v 10.23 ze Staroměstského náměstí v Praze směr Gabon.
První africkou zastávkou byl Egypt. Země na Nilu byla v šoku po prohrané válce s Izraelem. Všude vojáci, přísná bezpečnostní opatření. Jak se ukázalo později, problémy s vojáky doprovázely expedici až do jejího konce…
Tatra ukrojila další stovky kilometrů tentokrát po silnicích Súdánu. A pak Etiopie, Keni, Tanzanie… Celkem osm afrických států na cestě do Gabonu.
V některých momentech šlo i o život. V Keni Tatra projela pod ochranou vojenského konvoje oblastí ovládanou šifty – loupežníky bojujícími pouze za sebe a proti všem. Kilometr po kilometru v rozbláceném terénu, kdy klid noci zajišťovaly pouze natažené samopaly vojáků.
Přesto nejtěžší oříšek na všechny ještě čekal. Kongo. Kdysi Zair. Ve městě Tananga zadrželi vojáci auto i výpravu. Dotazy na vládu v Kinshase nebraly konce a Tatra stála. Nebýt starého belgického restauratéra pana Felixe, do jehož podniku chodila místní honorace, kdo ví, jak by vše dopadlo. “Co to děláte, to jsou hodní kluci a já za ně ručím,” tato jeho slova znamenala víc než desítky depeší mezi Kinshasou a Tanangou. Vysvětlilo se i přepadení v železniční stanici Kisamba, kde členy expedice téměř zlikvidovali vládní vojáci, kteří je považovali za žoldnéře…
Po mnoha zdrženích dorazili Češi konečně na hranice Gabonu. Tady přišla poslední a nejhorší rána. “Nevpustíme vás do země,” znělo oficiální stanovisko gabonské vlády. Bez udání důvodu. K setkání se zástupci nemocnice v Lambaréné tedy došlo pouze při mezipřistání lodi “Generál Mangin” v hlavním gabonském městě Libreville. Jen na chvíli na palubě lodi…
Cesta zpět vedla přes válčící Nigérii, Niger a Alžír. Sahara s teplotami přes 50 stupňů ve stínu připravila poslední zkoušky lidem i vybavení. S číslem 35 000 kilometrů na tachometru ukončila Tatra svoji jízdu Černým kontinentem. Doba trvání expedice – 257 dní. Vzorek pneumatik zůstal v půdě třinácti afrických zemí. Zemí krásných i krutě chudých zároveň…
Přečtěte si rozhovor s Lubošem Kropáčkem, účastníkem expedice Lambaréné!