Category: 2001 / 09

Bansko je bulharské zimní rekreační středisko, ve kterém v létě “chcípl pes”. Ne tak docela: u zdejší tepávici je po celý den pěkně živo. Dnes svítí slunce, proto se místní ženy rozhodly pro velké prádlo. Přikrývky a koberce přes zimu od kouře z kamen trochu zatuchly, a tak ženy zapřáhly osla, naložily je na vůz a zajely s nimi k této důmyslné “přírodní automatické pračce”.

Svedený proud průzračné tekutiny z horského pramene zde z výšky padá do veliké dřevěné vany. Do vytvořeného vodního víru dávají ženy kus po kusu velké prádlo. Koberce a přikrývky se točí jako o život, s každým otočením o stěny vany (tepaním) jsou čistší a čistší…

Takto to tu vypadalo už v časech dávno minulých, stejným způsobem tady právaly velké prádlo jejich matky a matky jejich matek. Dnešní ženy jsou však již “modernější” a využívají vynálezů posledního století. Díky přidání pracího prášku do víru tepávici budou všechny koberce a přikrývky jistě ještě čistší a voňavější, než by byly při použití “běžné prací techniky”. Radost pro všechny, až se do nich za třeskutých zimních mrazů na úpatí Pirinských hor zabalí.

Pin It on Pinterest