Kategorie: 1998 / 01

V roce 2 n. l. byly Pompeje postiženy strašlivým zemětřesením, které mělo za následek značnépoškození městských budov. Opravy byly pozastaveny v roce 62 n. l., kdy se země otřásla podruhé.Před dalším dokončením rekonstrukcí přišla osudová pohroma. Dne 24. srpna 79 n. l. se probudil Vesuv, který byl v té době pokládán za dávno vyhaslou sopku a horu s plochým pahorkem. Pompeje byly tímto překvapivým a silným výbuchem zcela pohřbeny.. . . . .


Náhlá erupce Vesuvu vymazala z povrchu zemského kromě Pompejí také Herculaneum.Pompeje byly zahaleny čtyřmetrovou pokrývkou sopečného písku, popelu a kamení.


Pompeje

Takto zůstaly utajeny do roku 1594. Při kopání zavlažovacího kanálu na pozemcích hraběte Muzzia Tuttavilly byly objeveny první dochovalé základy domů. Teprve až v roce 1637 identifikoval Pompeje Němec Holstenius a započaly archeologické práce. Ty trvají dodnes. Do Pompejí přijíždějí studenti archeologie, kteří velmi jemně odebírají písek a sopečný popel, zakrývající dosud neodkryté domy a ulice. Některé dříve nalezené umělecké předměty se rozdaly jako diplomatické dary, další skončily v Muzeu archeologie v Neapoli. Pokud navštívíte Pompeje, neměli byste zmíněné muzeum v Neapoli vynechat. Vystavené exponáty z Pompejí vám tak ucelí představu o kulturní a umělecké vyspělosti tohoto města. Nejvzácnější jsou fresky a mozaiky. Zajímavé jsou také v popelu uvězněné tvary lidských těl. Italský archeolog Giuseppe Fiorelli zjistil, že když do prázdného prostoru nalije sádru, zachytí tak podobu mrtvého člověka. Tímto způsobem se v Pompejích podařilo “obživit” 13 těl. Říká se, že Pompeje nebyly zničeny náhodně. Byl to trest za zhýralý život, jaký vedli místní lidé. K prostopášné zábavě sloužilo mužům celkem dvacet pět veřejných domů a erotické služby byly nabízeny i v krčmách a zájezdních hostincích. Stavitelé se předháněli, kdo vybuduje honosnější a velkolepější dům. Ulice však byly plné špíny a odpadků. Vesuv je nyní ve fázi klidu, na kterou ale navazuje nové erupční období. Podle zvyku Vesuvu by měla další činnost přijít někdy ve třetím tisíciletí. Možná také dřív.

Pin It on Pinterest