Category: 2003 / 11

Když se řekne boty od Bati, obyčejně se člověku vybaví jednoduchá, praktická obuv. Boty dostupné všem, rozhodně žádná extravagance. A to také byl původní záměr Tomáše Bati st., když před první světovou válkou zakládal svoji společnost. Když se ale řekne Baťovo muzeum obuvi v Torontu, není řeč o obyčejných botách. K vidění tu jsou boty vyrobené z plechu i boty ze stříbra, boty, které nosila Marilyn Monroe nebo Jimi Hendrix. Zajímá vás svatební obuv anglické královny Viktorie?

OBUVNICKÉ LAHŮDKY
Boty krále, který ve 30. letech minulého století panoval v Ghaně, jsou tmavé kožené sandály s podrážkou ve tvaru lidského těla. K pravé botě je připevněna zlatá soška samotného krále a na levé jsou figurky jeho dvou manželek. Král se po svém zvolení nikdy nesměl dotknout bosou nohou země, protože by to zemi přivodilo hladomor a nemoci. A víte, že velké kožené boty, které používali američtí vojáci ve válce ve Vietnamu, měly podrážku nastavenou o další vrstvu ve tvaru vietnamského sandálu, takže americký bojovník za sebou nechával matoucí stopy? Ostatně podrážku, která mátla pohraniční stráž, měly i holandské pašerácké boty – byla totiž obráceně. A zajímá vás, jaké boty se používaly na louskání kaštanů nebo jak vypadají jezdecké boty pro jízdu na velbloudu?
Originální sbírka Baťova muzea obuvi v kanadském Torontu, která v současné době obsahuje více než 10 000 bot, provází historií obouvání delší než 4500 let. Pokouší se odpovědět na otázky, proč se vlastně obouváme a co pro nás boty znamenají. Najdeme zde vše: od bot pro denní použití až po boty předních světových návrhářů. Kromě tradiční obuvi z mnoha zemí jsou zde k vidění i zajímavosti, např. dřeváky na kolečkách.

SBĚRATELKA SONJA
Sbírku založila koncem 40. let minulého století Sonja Bata, manželka Tomáše Bati ml., kterou fascinovala historie a specifika obuvi různých národů. Kultura obouvání se ale se změnou životního stylu a větší dostupností obuvi velmi rychle mění. Nepochybně na tom má podíl i společnost Baťa, která se během 20. století rozšířila po celém světě. Baťovy boty, kterých se ročně vyrobí 140 milionů párů, nosí lidé v 68 zemích. Jediný kontinent, kde žádné nenajdete, je Antarktida.
Baťovo muzeum obuvi v Torontu bylo poprvé otevřeno v roce 1995, ale už předtím vznikla nadace tohoto muzea, aby zkoumala význam obuvi v sociálním a kulturním životě společnosti. Během minulých let podpořila několik výprav, např. na Sibiř, do Grónska a Laponska.

BOTY SLAVNÝCH
V současné době velice oblíbená výstava STARSTRUCK! Večírek slavných bot je sbírkou nejen Baťova muzea, ale také doktora Hartleyho Miltchina, známého torontského podiatra. Ten začal sbírat obuv slavných před pěti lety a dnes jeho sbírka obsahuje kolem 200 párů bot. Můžeme se tak podívat, co nosily hvězdy filmového plátna, showbyznysu nebo sportovního nebe. K vidění jsou tu purpurové boty Madonny, stříbrné polobotky Jimiho Hendrixe, tenisky Michaela Jordana nebo Sereny Williamsové. Celou plochu jedné vitríny pak zabírá obuv basketbalového hráče Shaquilla O’Neala. Podle evropských měřítek má totiž velikost asi 80! (Shaquille O’Neal měří 216 cm.)
Kromě stálé expozice pořádá muzeum také tematické výstavy, které se postupně obměňují. Svatební obuv v oddílu Příběhy svatebních bot posbírala Sonja v mnoha zemích a některé kousky jsou skutečně unikátní, např. boty královny Viktorie, svatební boty ze slonoviny atd. Návštěvníka z České republiky potěší pohled na moravské svatební kroje z Ratiškovic. Při procházce dávnou Kanadou, což je další téma, se dozvíte něco o obuvi Indiánů a Eskymáků. Víte například, že vyuzením se losí, sobí nebo tulení kůže stává měkčí, barevnější a hlavně voděvzdornou? A že Eskymáci nosili až 4 vrstvy bot podle toho, jaká byla venku zima? BATAWA
Baťovo muzeum obuvi v Torontu není jedinou zajímavostí, která je spojená s Kanadou a rodinou Baťů. Když byl v roce 1939 Tomáš Baťa ml. nucen emigrovat do Kanady, založil nejprve novou společnost Bata Shoe Corporation Canada, jejíž sídlo umístil v centru Toronta, a potom se vrhl do hledání místa pro vznik nové továrny a domovů pro lidi, kteří už byli doma vybráni a čekali na zprávu, že mohou následovat šéfa. A když asi dvě hodiny jízdy na východ od Toronta našel místo, které mu připomínalo krajinu kolem Zlína, vybudoval zde spolu se stovkou Čechů nový Zlín v Kanadě – město se jménem Batawa. Dnes je městečko známé i kvůli svým sjezdovkám a výborným terénům na horská kola.

Pin It on Pinterest