Category: 2004 / 12

Kolumbijským velvyslancem ve Vídni je od roku 2002 Rosso José Serrano Cadena, který byl před příchodem na velvyslanectví jednou z nejvlivnějších osob země. Zastával totiž funkci ředitele státní policie a rozbil druhý nejvlivnější drogový kartel v Kolumbii, kartel v Cali. O téhle složité a dlouhotrvající operaci napsal knihu. Dnes před ním stojí další nelehký úkol – přesvědčit turisty, že se Kolumbie nemusejí obávat.

Jste připraveni přivítat ve své zemi turisty?
Kolumbie má své problémy, které nemůže ignorovat, ale situace u nás se neustále zlepšuje. V lednu příštího roku se chystáme pozvat zástupce největších cestovních kanceláří v Evropě do Cartageny, aby viděli reálnou tvář Kolumbie. My jsme připraveni na cestovní ruch a turistům máme co nabídnout – Kolumbie patří mezi nejrozmanitější země na světě.
Přesto do Evropy přicházejí zprávy, které bezpečnost v Kolumbii nestaví právě do příznivého světla.
Jsem si vědom toho, že se o Kolumbii objevuje mnoho informací, které na ni vrhají špatné světlo. Na to mohu reagovat jen tím, že vyzvu, aby se lidé přijeli na vlastní oči přesvědčit, jaká je pravda. A věřím, že každý, kdo k nám přijede, změní názor. Prezident Uribe rozvíjí velký program demokratického rozvoje a spolu s ním i plán bezpečnosti, který umožňuje kontrolovat všechny silnice tak, že se po nich dá volně cestovat – to ještě před několika lety nebylo vůbec možné. Máme zájem na tom, aby lidé, kteří Kolumbii navštíví, s sebou zpět do Evropy přiváželi pozitivní obraz o naší zemi a tím přilákali k návštěvě další turisty. Máme Karibik, pralesy Amazonky a Orinoka, velehory s ledovci, indiánské památky, památky UNESCO, vesničky s překrásnou koloniální architekturou, naší zemí procházejí všechna klimatická pásma. Lidé by se neměli nechat ovlivnit informacemi šířenými některými médii.
Tady nejde jen o média, ale i oficiální informace. Stránky ministerstva zahraničí stále řadí Kolumbii k rizikovým oblastem.
Politici se nechají lehce ovlivnit, ale ti, kteří k nám přijíždějí prožít více než jen týden svého života, mám na mysli zejména zahraniční studenty nebo vědce, zjišťují, že realita je jiná, než se píše. Řekněte mi, která země nemá problémy? V USA nebo ve Španělsku se odehrály teroristické akce s tragickými následky, a také nikdo neříká, že tyto země nebudou navštěvované. Když nahlížíte na Kolumbii, musíte nahlížet zároveň na zbytek světa, v němž dochází ke změnám a který se stále více polarizuje. Násilí roste na celém světě. V rámci OSN existuje řada zemí, které by ze srovnání s Kolumbií vyšly daleko hůře.
Jaká místa v Kolumbii byste turistům doporučil?
Těch je mnoho a já je znám všechna. Pocházím z města Velez v departamentu Santander. Prochodil jsem pralesy v Amazonii, které mě okouzlily a kde jsem strávil pracovně mnoho času. Úžasná je Cartagena, stejně jako celé pobřeží Karibiku. Těžko vyzdvihnout jen několik míst. Máme od každého něco a jsem přesvědčen o tom, že kdo jednou Kolumbii navštíví, tak se do ní zamiluje. Stejně jako do našeho lidu, který je dobrosrdečný a k turistům vstřícný. Ještě před konfliktem měla Kolumbie velice rozvinutý turistický ruch a je tudíž na turisty připravena. Všechny tradiční turistické lokality, jako jsou Cartagena, Santa Marta nebo Bogota, mají vybudovanou infrastrukturu, stejně jako místa, která jsou z hlediska turismu teprve objevována – tady mám na mysli zejména Zonu Cafeteru, oblast pěstování kávy. Tam se rychlým tempem rozvíjí agroturistika.
Mimo jiné zmiňujete pralesy, tedy místo, kde operuje guerilla. Jaké ta představuje pro turisty nebezpečí?
Guerillové jednotky jsou v současnosti kontrolované, už to není jako dřív. Pokud se turisté pohybují ve skupině provázené odpovědnými osobami a jsou vedeni někým, kdo zná místní poměry, nehrozí žádné nebezpečí. Policie má speciální složku pro cestovní ruch, která v turistických oblastech dohlíží na bezpečnost návštěvníků země. V každém hotelu dostanete odborné rady, které vám umožní bezpečný pohyb v zemi.

Pin It on Pinterest