Kategorie: 1998 / 03

Nemohu jí pomoci. Když byla menší, plakala a říkala ´bolí mě hlava´, ale nyní nemůže již ani plakat,” říká Aňa Losanovova se slzami v zarudlých očích.

Ajnura Losanovova, která trpí vodnatelností mozku, spí v malé postýlce. Hlavu jí zakrývá bílá látka. Když ji Aňa odhrne, objeví se obrovská hlava dítěte tvořící více než polovinu jeho asi metrového tělíčka. Pod bílou kůží bez vlasů je vidět cévy tvořící jakousi pulzující síť. Jsem na rozpacích, zda tuto otřesnou scénu vůbec vyfotografovat. . . . . .

Jel jsem 350 km z Alma-Aty, bývalého hlavního města Kazachstánu. Projel jsem třemi kontrolami a přijel do pohraničního města Žalkentu. Bylo mi dovoleno vstoupit do města s průvodkyní z Urkizu, prezidentkou Mezinárodního sdružení pro životní prostředí žen Orientu. Do města nesmí nikdo bez zvláštního víza, které vystavuje Národní výbor pro bezpečnost v Alma-Atě. Byl jsem prvním zahraničním novinářem, který město Žalkent navštívil. Město leží jen 30 km od čínské hranice a je z něj vidět na zamlžené horské hřbety Ťan-Šanu.


Za horami leží atomová střelnice Lop Nur. Čína zde v období let 1964 až 1996 provedla údajně celkem 44 jaderných pokusů. Čína nepodepsala smlouvu o částečném zákazu zkoušek atomových zbraní a na střelnici prováděla atomové zkoušky až do osmdesátých let. Potom se sice přešlo k podzemním jaderným výbuchům, ale radioaktivní spad pronikal i přes pohoří Ťan-Šan.

Radioaktivita zamořila také kazachstánské pohraniční město Žalkent. Pan Mohamežanov, ředitel okresní nemocnice, říká:

“Od osmdesátých let se prudce zvýšila dětská úmrtnost. V roce 1995 připadlo 42,2 úmrtí novorozenců na 1000 narozených. Zvýšil se výskyt leukémie, rakoviny a deformací u dětí, jakož i sebevraždy mladistvých v důsledku nervových poruch. Jaderné zkoušky byly prováděny v době, kdy vzdušné proudění směřovalo na Žalkent.”

Kurbanovna Chudaiberdieva, hlavní pediatr nemocnice, dodává:

“Nárůst výskytu anémie jsme zaznamenali v osmdesátých letech, k prudkému nárůstu však došlo v letech devadesátých. Zvyšuje se počet abnormálních porodů, ke kterým patří narození mrtvých dětí, předčasné porody a potraty. Roste počet infekčních nemocí způsobených nedostatečností imunitního systému.”

Kazašská vláda se však zkoumání tohoto problému nemůže věnovat kvůli nedostatku peněz. Tvrdí také, že radioaktivní kontaminace v Žalkentu neexistuje. Zřejmě si nepřeje vytvářet politické problémy v pohraniční oblasti. Oběti v této oblasti jsou tedy ignorovány. Právě v tomto okamžiku se možná rodí další poškozené dítě. Obyvatelé Žalkentu stále hledají jasný vědecký důkaz spojitosti mezi existující abnormální situací a čínskými jadernými pokusy.

Pin It on Pinterest