Když jsem se před dvěma lety v Dubaji prvně vypravila na ragbyový turnaj, nevěděla jsem o této hře zhola nic. Živě si pamatuji, jak mi jeden nadšený spolužák před lety na střední škole vykládal, že chodí kamsi za Prahu hrát tuto podivnou míčovou hru, a mně nestálo ani za to jít mu zafandit. Moje škoda. Na ragbyový zápas jsem se dostala až po letech a v zemi, kde bych to nejméně čekala – ve Spojených arabských emirátech.
Ragby má ve Spojených arabských emirátech přibližně třicetiletou tradici. Semínko tohoto sportu sem bylo zaseto už v minulosti, kdy byla země jednou z britských kolonií. Pak se o jeho udržení postarala hrstka nadšených expatriotů z různých zemí. V 70. letech dostalo dubajské ragbyové družstvo Exiles do vínku pozemek darovaný samotným vládcem emirátu Jeho Veličenstvem šejkem Rashidem bin Saeed Al Maktoumem. Za štědré finanční podpory jeho i dalších sponzorů vyrostl za městem zbrusu nový stadion a brzy se tu konal i první šampionát.
Současná Světová série ragby 7 (zkrácená verze původní hry) se koná v celkem deseti zemích po celém světě. Turnaj v Dubaji tuto sérii otevírá třídenním kláním v měsíci listopadu, kdy je počasí pro jakékoliv venkovní sporty naprosto ideální. Slunečná obloha je téměř zaručena a deštník je určitě zbytečný. Dnes už turnaj Dubaj Rugby 7 patří k Dubaji stejně neodmyslitelně, jako tenisový Dubaj Open, golfový Desert Classic, hotel Burj Al Arab nebo březnový Nákupní festival. První den zápasů je z velké části vyhrazen ragbyovému dorostu a poslední den zase semifinálovým a finálovým kláním. V letošním ročníku se střetlo 110 týmů, sehrály celkem 240 zápasů, které během posledního dne vidělo více než 10 000 diváků z mnoha zemí. O sponzory nemá tato sportovní událost zřejmě nouzi. Stadion je doslova oblepen reklamními plochami a nezanedbatelná část diváků je oblečena v tričkách firem, které turnaj sponzorují.
V mezičasech se odehrává spousta doprovodných akcí. Vystoupení opravdových tanečnic roztleskávaček střídá komické představení jejich napodobenin v podání šestičlenného pánského týmu v minisukních a flitrech. Ratolesti ragbyových fanoušků dovádějí v nafukovacím zámku nebo se bijí obrovskými nafukovacími činkami. Pro některé návštěvníky je tohle příležitost k provětrání roztodivných modelů, módních doplňků, předvedení různých hraček v duchu kanadských žertíků, jako jsou blikající obruče, třapcová tykadla, anebo jen ukázat pomalované obličeje v národních barvách preferovaného týmu. Všude je k mání správné “sportovní” občerstvení – párky, bramborové lupínky, pizza, popcorn, přeslazené limonády, zmrzlina a …pivo různých značek. Ano, čtete dobře. V konzervativní, muslimské Dubaji, kde musí mít cizinci speciální licenci k nákupu alkoholu ve speciálních obchodech, se vesele popíjí pivo pod širým nebem. Dokonce i někteří hráči níže umístěných týmů vypadají, jako by sem přijeli spíše na několikadenní party, než bojovat na sportovním poli. Večer po finále se každoročně zvrhne v ohromnou oslavu, která se rozptýlí do všech barů ve městě a končí až v pozdních ranních hodinách. Když budete mít příležitost navštívit někdy někde hru zvanou ragby 7, běžte se podívat.