Kategorie: 2000 / 11

Když si vyjede francouzská smetánka zalyžovat, tak určitě do Savojských Alp. Tady vás hory přijímají skutečně velkolepě. Střediska zimních sportů jsou zde známa výjimečnou kvalitou sněhové pokrývky. Oblast provází legendární pověst, která nemá ve světě obdoby. Zárukou vynikající kvality zdejších středisek zimních sportů je fakt, že se tady již třikrát konaly zimní olympijské hry: Chamonix 1924, Grenoble 1968 (leží v Dauphinských Alpách) a Albertville 1992. V nekonečně proměnlivé krajině jsou zastoupeny nejrůznější typy ubytovacích kapacit, od horské vesničky až po obrovská, vzájemně mezi sebou propojená lyžařská střediska. Každé má své zvláštnosti, svá NEJ, svůj šarm i atmosféru…

LES TROIS VALLEES

Oblast “Tří údolí” je nejrozsáhlejší lyžařský komplex na světě: 200 lanovek a vleků všech typů zpřístupňuje střediska Méribel, Mottaret, Courchevel, Les Menuires a Val Thorens. Co jméno, to lyžařský pojem. Val Thorens patří v povědomí našich lyžařů k tomu nejlepšímu, co francouzská lyžařská střediska nabízejí. A protože Val Thorens, nazývané též “vrchol Tří údolí”, je nejvýše položeným lyžařským střediskem v Evropě, je rájem milovníků lyžování až do začátku léta. Nejmodernější dopravní velkokapacitní zařízení – Funitel – jezdí na dvou rovnoběžně vedených lanech a kabina na Cime de Caron, která pojme 160 osob, zkrátí lyžařům dobu potřebnou pro přepravu směrem vzhůru a nechá jim více času k vychutnání takových sjezdařských lahůdek, jako je černá sjezdovka z Cime de Caron, patřící určitě do nejužší špičky nejlepších sjezdovek Francie.

Středisko Méribel, nazývané též “srdce Tří údolí”, získalo svůj název nejen ze středové polohy v této oblasti, ale i pro krásu hotelů a rezidencí, které jsou za použití kamene a dřeva blízké původní architektuře Savojska.

A Mottaret, to je třešnička na tomto velikém dortu. Ze žádného střediska Tří údolí není tak rychlý přístup do všech koutů této oblasti jako právě z Mottaretu. Co si přát víc. Ten, kdo tuto oblast navštívil vícekrát, jistě ocení nejvýhodněji položené místo.

Středisko Courchevel pak nabízí nejrozmanitější terény z celé oblasti Les Trois Vallées. Je dostatečně vzdáleno od obřích ubytovacích kapacit v Les Menuires a Val Thorens, a může se běžně stát, že na lanovce nebo sjezdovce budete úplně sami. Courchevel také mívá z celé oblasti Tří údolí nejlepší sněhové podmínky a nabízí největší procento černých sjezdovek této oblasti.

L’ESPACE KILLY

Ten, kdo považuje lyžování v oblasti Tří údolí za nejlepší, by si neměl nechat ujít příležitost lyžovat ve středisku Tignes/Val d’Isère. Určitě nebude zklamán. Oblast Tignes/Val d’Isère, nazývaná po legendárním rodákovi též L’Espace Killy, je pro svoji polohu a sněhové podmínky naprosto nejlepší v jarních měsících. Při olympijských hrách v Albertville hostila disciplíny jako sjezd mužů, akrobatické skoky, balet na lyžích a jízdu v boulích. Již tento výčet dává přehled o rozmanitosti zdejších lyžařských terénů. V obrovské oblasti Tignes/Val d’Isère naleznete vše od sjezdovkových “dálnic” přes nespočetné možnosti volných terénů až po černou sjezdovku La Face, na které se jela při olympiádě v Albertville ’92 královská disciplína – sjezd mužů. Ono lehké lechtání kolem žaludku můžete pocítit již při pouhém pohledu z této sjezdovky.

Nejmodernějším a nejrychlejším dopravním prostředkem, tzv. Funivalem, který má spodní stanici v blízkosti rezidence, se za neuvěřitelné čtyři minuty ocitnete o 1000 m výše, přímo na startu sjezdovek O.K. a Orange, jež bývají v prosinci využívány pro závody Světového poháru a pro Kritérium prvního sněhu. Před sezonou zde můžete potkat závodníky ze špičky Světového poháru, kteří si dolaďují formu.

LA PLAGNE

Podle hodnocení lyžařského časopisu “Ski Francais” (kritérii hodnocení byly informace o výškovém rozdílu střediska, velikosti oblasti, počtu a obtížnosti sjezdovek, počtu lanovek, množství přírodního a uměle vytvářeného sněhu a délce sezony) se mezi 3000 středisky celého světa umístilo La Plagne na prvním místě. Za pozici zlatého medailisty mezi lyžařskými středisky vděčí především unikátní lyžařské oblasti (10 000 ha) a kvalitě přepravní kapacity (110 lanovek a vleků). Je také velmi vysoce hodnoceno pro svoje terény vhodné pro lyžování mimo sjezdovky – “horse piste”. Velký rozsah možností lyžování sahá od neskutečně širokých plání až po sjezdovky s naprosto výmluvnými názvy Harakiri a Kamikadze. Při návštěvě La Plagne byste neměli vynechat návštěvu olympijské bobové a sáňkařské dráhy.

LES ARCS

V roce 1985 natáčel Régis Rolland v Les Arcs “Sněžnou apokalypsu”. Zde se také objevily první pokusy s těmito prkny, které se inspirovaly funboardy. Dnes je Les Arcs nespornou evropskou špičkou pro snowboardisty. Místní snowpark je rozdělen na dvě trasy. První začíná malými boulemi, druhá velkými. Trasy se občas prolínají a jsou proloženy různě náročnými skoky, můstky, vlnovkami, nechybí tu ani BOARDER CROSS.

Vstup je sem dovolen nejen “prkýnkářům”, ale také všem lyžařům. Všichni tu musejí být jako u vytržení. Nádherná přírodní scenerie proti Mont Blancu, který ční nad údolím Haute Tarentaise, svahy s největším převýšením v Evropě. S profesionálními horskými vůdci se můžete pustit do dobrodružství zvaného volné lyžování. Za vhodných povětrnostních podmínek a s výbavou do volného terénu jsou svahy ledovce z Aiguille Rouge až do Villaroger, z Grand Col, z Bellecote, z Aiguille Grive… jen a jen vaše.

Pin It on Pinterest