Čekal jsem na Seychelách jen pláže a pohodu, které sem lákají především bohaté turisty. Přitom jsem tu velmi rychle objevil kouty divoké a nespoutané. Mnohá místa vypadala, jako by na ně nikdy nevstoupila lidská noha.
Seychely mají spoustu zvláštností. Je až notoricky známé, že ostrov Silhouette Aldabra, který patří k největším korálovým atolům na světě, je přísně chráněn, protože tu žijí obří želvy. Svá vejce chodí klást na zdejší bělostné pláže.
Nachází se tu i mnoho vzácných endemických ptáků, mezi nimi černý papoušek nebo zdejší slavíci.
O seychelských coco de mer, tedy kokosových palmách, se vypráví, že se za nocí tajně milují, ale kdo je při tom uvidí, ten zkamení. Při pohledu na jejich plody je jasné, proč se tu něco takového traduje. Na vrcholcích palem lze vidět obří, dvacetikilové ořechy, které připomínají ženský klín. Plody „samčích“ palem zase vypadají jako podlouhlý pendrek nebo, chcete-li, některé i jako obří pyje. Protože byly Seychely, přesněji 115 seychelských ostrovů v Indickém oceánu, dlouho izolovány od ostatního světa a neměly původní obyvatele, rozvíjela se tu příroda dlouhou dobu dost nerušeně. Jen endemických rostlin zde roste na osm desítek.
Seychely jsou také místem, kde se daří životu ve vodě, hlavně nyní, protože byly zakázány některé drastické způsoby lovu, například dynamitem.
I když sem v současné době míří kvůli nebezpečnému komáru Aedes albopictus, roznášejícímu vir chikungunyy, podstatně méně turistů než v minulých letech, zůstanou Seychely rájem pro milence (některé cestovní kanceláře nabízejí svatební cesty včetně obřadu), milovníky potápění nebo pro lidi, kteří si chtějí zalenošit, rozhodně i dál. I když zájem o pobyt klesl po vypuknutí horečky před několika málo měsíci podle některých agenturních zpráv na šestinu, cestovní kanceláře nabízejí zajezdy dál a ujišťují, že v případě turistů jsou přijata všechna opatření, aby se tu cítili bezpečně.
Boj s komárem
l Proti horečce chikungunya neexistují léky ani vakcína. Jedinou ochranou je důsledný postřik proti komárům repelenty, používání sítí a sprejování obytných prostor prostředky odpuzujícími hmyz. Tím se v současné době řídí hotely a provozovatelé dalších míst určených pro pobyt turistů. Na postřik se vydávají horentní sumy jak na Seychelách, tak ale i na Réunionu, který byl zasažen nejvíce, a na Mauritiu. Turistický ruch je tady jedním ze základních zdrojů příjmů.
l Samičkám komára Aedes albopictus stačí k nakladení vajíček malé plochy vody (odhozené láhve, voda v pneumatikách a podobně). Kvůli tomu se tento komár nejen snadno rozmnožuje, ale i rozšiřuje do dalších částí světa, objeven byl již i v Evropě – v Itálii a Albánii. Ve střední Evropě by se neměl objevit, vajíčka přežívají v teplotách jen do –10 °C. l Více informací o současném stavu nemoci poskytne ministerstvo zahraničních věcí (www.mzv.cz). červen 2006