NAPSAL A VYFOTOGRAFOVAL: MARTIN ŠVÁB
Norsko, země na severu Evropy, poskytne téměř vše, co milovník přírodních krás hledá. Údolí se strmými srázy, průzračné řeky, úzké soutěsky, mohutné ledovcové splazy, ostré štíty horských masivů, početné fjordy zařezávající se hluboko do vnitrozemí? Je toho mnohem víc, co nabízejí četné přírodní rezervace, chráněné krajiny a především sedmnáct národních parků. Následující letmý pohled na některé z nich je jen malou pozvánkou k poznání krás severské přírody.
![]() Norsko |
PRVNÍ NÁRODNÍ PARK V ZEMI
Národní park “Rondane”, rozkládající se v jižním Norsku severně od Lillehammeru, byl založen v roce 1962 a podnítil vlnu zájmu o ochranu přírody v zemi (jen samotné národní parky zabírají dnes téměř 4 % celého území). Zdejší oblast postrádá bohatší vegetaci, neboť půda není příliš úrodná. Převládají holé a travnaté stráně, vřesoviště a kamenná pole.Nejlepší přístupová cesta vede od městečka Otta a stoupá prudce až k náhorní planině. Tam začíná výstup ke zdejšímu nejvyššímu vrcholu Rondenslottet (2178 m), s převýšením kolem tisíce metrů. Pokud zdoláte kamenné, zdánlivě nekonečné schody, budete odměněni (za dobrého počasí) nádherným výhledem do dalekého okolí s mnoha údolími a jezery.
Pro turisty, vyhledávající spíše klidnější dovolenou či samotu, představuje národní park Rondane ideální místo.PŘES 200 VRCHOLŮ NAD 2000 METRŮ
Nejznámější norský národní park “Jotunheimen” se rozkládá na rozhraní několika správních oblastí jihozápadně od Rondane. Jeho součástí jsou turisticky nejatraktivnější, a pochopitelně tedy i nejvyhledávanější lokality. Terén je převážně hornatý, přes dvě stovky zdejších vrcholů se tyčí do výšky, přesahující 2000 metrů. Neobvyklý ráz dodává krajině také množství jezer, ledovců a malebných údolí.
Strhující pohledy nabízí hřebenová túra podél jezera Gjende, největšího jezera Jotunheimu. Výchozím bodem mohou být chaty Bessheim nebo Gjendesheim. Hřebene Gjendebu (s nejvyšším bodem ve výšce 1743 m), oddělujícího jezera Gjende (970 m) a Bessavatnet (1450 m), lze dosáhnout několika trasami, ale všechny poskytují nezapomenutelnou podívanou na dvě jezera, položená v různých nadmořských výškách. Na jezeře Gjende se provozují pravidelné letní lodní linky.Málokdo si tu asi nechá ujít pohled na Galdho/piggen (2469 m) nejvyšší horu Skandinávie. Poněkud krkolomný přístup k chatě Juvasshytta, od níž je vrchol nejsnáze dostupný, zajišťuje cesta plná prudkých zatáček a nezpevněných krajnic, která začíná blízko městečka Lom, jednoho z turistických center kraje Oppland. Na chatě Juvasshytta, ležící na náhorní plošině osmnáct set metrů vysoko, si můžete zaplatit průvodce a vypůjčit horolezecké náčiní, které je k cestě na vrchol potřeba. Poblíž chaty se rozprostírá celoročně zamrzlé jezero a také lyžařský areál s kvalitním sněhem, který umožňuje věnovat se zimním sportům i v letních měsících. Trénují tu lyžařské reprezentační týmy z celé Evropy.
Vlastní výstup začíná cestou přes ledovec, na jehož počátku je umístěna deska s nápisem, který varuje před neuváženým pohybem bez průvodce.Túra není příliš náročná, spíše je třeba připravit se na rozmary počasí, které se mění z minuty na minutu. Těsně pod vrcholem proto mnozí uvítají možnost odpočinku v malém srubu. Mohou se občerstvit vydatnou polévkou a teplým čajem, dokonce i prohodit pár českých slov s obsluhou. Česká vlajka tu mezi mnoha suvenýry zaujímá čestné místo.
Za příznivého počasí (vzhledem k jeho zdejší nestálosti se ovšem dá mluvit o štěstí) lze odtud zhlédnout velkou část národního parku Jotunheimen.
Příležitost ke klidným výletům nabízí okolí jezera Bygdin, v jehož blízkosti se vyskytují rozmanité druhy půdy, a tedy i vegetace.NEJVYŠŠÍ PŘEVISLÁ SKALNÍ STĚNA V EVROPĚ
Severovýchodně od Jotunheimu se rozkládá divoké pohoří “Romsdalen” s ostře řezanými údolími, kolmými štíty a dravými říčkami s četnými vodopády. “Hlavním” údolím protéká úzkými soutěskami říčka Rauma.
Poblíž městečka Andalsnes se nachází pověstná převislá “Stěna trollů” Trollveggen. Zdejší horolezecké terény patří k nejobtížnějším v Evropě.Z Andalsnes, kde končí železnice a všechno zboží se překládá na nákladní lodě, vyjíždí také parní vláček z roku 1914, jehož trasa vede údolím Romsdalen a nabízí kouzelnou projížďku překrásnou krajinou.
Za městečkem Andalsnes začíná “Zlatá stezka”. Hned od samého počátku se vine spletí jedenácti zatáček “Cesty trollů” Trollstigen. V sedle na každém volném místě stojí mohylka z kamenů. Podle pověsti se ten kdo tady zanechá poskládané kameny, do těchto končin ještě někdy vrátí. Stezka pokračuje do oblasti jednoho z nejoblíbenějších norských fjordů “Geirangeru” a dál stoupá “Cestou orlů” k vyhlídkové hoře “Dalsnibba” (1476 m), která je soukromým majetkem a vstup na vyhlídkovou plošinu se platí.STÁLE MÉNĚ LEDU
Na jihozápadě Norska je národní park “Jostedalsbreen”, ve kterém se nachází Briksdalský ledovec (Briksdalsbreen) největší ledovec na evropském kontinentě. Jediný přístupový bod představuje městečko Briksdal, odkud vede pěšina přímo k ledovci. Zhýčkaní turisté, kterým se nezamlouvá pěší výlet, mohou značnou část cesty překonat za pomoci koňského spřežení. U splazu je možné využít nabídky k výstupům na ledovec. Pochopitelně s průvodcem a řádnou výbavou. A po zaplacení příslušné částky.
Briksdalský ledovec se neustále zmenšuje vlivem globálního oteplování Země. Tabulky, připomínající jeho polohu před deseti, dvaceti i více lety, jsou poněkud smutným dokladem pokračujícího tání značného množství ledovcového masivu, což s sebou, mimo jiné, přináší značné problémy s odtokem vody.NEJVĚTŠÍ NÁHORNÍ PLOŠINA V SEVERNÍ EVROPĚ
“Hardangervidda” patří k nejrozsáhlejším norským národním parkům. Leží v jihozápadním Norsku na stejnojmenné náhorní plošině, v nadmořské výšce 10001200 metrů. Některé vrcholy dosahují výšky až 1500 metrů. Staří Norové putovali touto oblastí, aby prodali své výrobky na druhé straně hor.
Mezi vesničkami se tu nachází “Ovocná zahrada Norska”, jejíž více než 500 000 ovocných stromů se vždy v květnu rozvine do barevné nádhery.Velkou atrakcí tohoto národního parku jsou početné fjordy, opěvované již v minulosti norskými umělci např. skladatelem E. Griegem).
Turisty přitahuje také mohutný vodopád Voringfossen, který padá na kraji údolí Mabodalen do hloubky 182 metrů. Pozoruhodnou podívanou nabízí konfrontace pohledů shora a zezdola.Parkem, který je pro hojnost ryb v řekách (zejména pstruhů) vyhledáván také příznivci rybaření, se toulá největší severoevropské stádo divokých sobů. Při troše štěstí se s nimi můžete setkat i vy…