Category: 2004 / 01

Ačkoli se to podle zájmu našich médií nezdá, je v Americe rodeo celonárodním sportem, zábavou srovnatelnou jen s ledním hokejem nebo baseballem. Točí se v něm velké peníze, v desetidenním americkém finále v Las Vegas se například soutěží o výhry kolem 150 milionů korun. A tak když na jaře 2002 vzniklo u nás americké profesionální rodeo, ne rodeo po česku, ale podnik vycházející ze zámořských pravidel a zvyklostí, byl to opravdu úspěch.

U nás se rodeo zrodilo po pádu komunismu jako westernové závody. Za westernového jezdce byl považován každý, kdo seděl na koni shrbený s propnutýma nohama, za což si vysloužil přezíravé úšklebky vyznavačů anglického stylu. Nebyly zcela oprávněné, protože rozdíly v držení těla, posedu a vybavení vycházely z jiných potřeb jezdce. Westernový styl je opravdu lidovější, honáci používají velká pohodlná sedla, protože na koni tráví při práci dlouhé hodiny. Anglický styl se vyvinul v jakousi „krasojízdu“ a vydělila se z něj odvětví jako dostihy, parkur. Rozdíl je také v koních. Místo dříve běžně používaných plemen (český teplokrevník nebo arab) se k nám začali dostávat kvalitní koně, vyšlechtění právě pro westernové ježdění a rodeo – American Quarter Horse. Cena špičkového „quartera“ je srovnatelná s cenou kvalitních dostihových koní.
Až do roku 2002 u nás fungovalo rodeo pouze na amatérské úrovni, občas se někdo pokusil o rodeo, v němž jezdci soutěží o peněžní výhru. Teprve s nástupem profesionálního rodea však můžeme vidět všechny základní rodeové disciplíny v provedení podle zaoceánských pravidel.
S tím přišla do Čech i specializace jezdců. Šlachovití chlapíci se zaměřují na jízdu na býku a divokých koních (Bull Riding a Bareback Riding), ženy soutěží v rychlostních disciplínách (Barrel Race). Je to pochopitelné, ženy váží v průměru podstatně méně a bývají na koních rychlejší než muži. Tento rozdíl se na velmi krátké vzdálenosti projeví několika desetinami sekundy (v rychlostních soutěžích přitom často rozhodují tisíciny). Stejné je to se zvířaty. I koně mají různé fyzické a psychické dispozice. Ten, který je velmi rychlý při Barrel Race, nemusí být zdaleka vhodný pro práci s dobytkem.
Moderní rodeo je tak dnes především tvrdý adrenalinový sport. Protože v našich končinách jde přece jen o dosti exotickou záležitost a hlavním cílem je udržení vysoké kvality, není možné pořádat podniky jako otevřenou soutěž pro všechny zájemce, ale disciplíny jsou předváděny špičkovými jezdci po náročné přípravě. Kromě kvality jde i o zdraví všech zúčastněných, býci a divocí koně rozhodně nejsou žádná ořezávátka a nezkušený účastník rodea by jim mohl ublížit. Někteří jezdci profesionálního rodea se účastní i vybraných podniků amatérského mistrovství ČR v rodeu, kde v dobytkářských disciplínách patří s přehledem ke špičce. Disciplíny s divokými zvířaty, tak typické pro profesionální rodeo, se ale v tomto seriálu nepraktikují, takže tito jezdci nejsou u nás oficiálně docenění. Cílem je tedy zúčastnit se a zabodovat na některém z profesionálních rodeí za hranicemi. Více o moderním rodeu: www.rodeo.cz nebo zahraniční www.prorodeo.com.


Disciplíny profesionálního rodea

Jízda na divokém býku (Bull Riding)
Býk má ve slabinách volně zavěšen provaz opatřený zvonem. Jezdec se drží provazu, který je uvázán kolem hrudi zvířete. Kovboj by se měl udržet po dobu osmi sekund.

Jízda na divokém neosedlaném koni (Bareback Riding)
Obdoba Bull Ridingu s tím rozdílem, že jezdec se musí udržet 10 sekund. Místo provazu se používá měkce polstrovaný řemen a jezdec se drží za madlo ze surové kůže. Rozhodčí během jízdy hodnotí také jezdcův styl (jakýsi „umělecký dojem“).

Jízda na divokém koni v sedle (Saddle Bronc Riding)
Jezdec sedí v sedle bez hrušky, nohy má ve třmenech a drží se provazu, který je upevněný na speciální ohlávce zvířete.

Lasování telat (Calf Roping)
Jezdec čeká na vypuštění telete v tzv. ropingovém boxu a před ním je natažen provaz. Jakmile tele dosáhne určitého náskoku (jeho délka se mění podle toho, zda se jedná o rodeo profesionální, nebo amatérské, řádově 3,6-4 m), provaz spadne. Jezdec tele pronásleduje, a až se dostane na potřebnou vzdálenost, chytí ho do lasa, poté seskočí z koně, kůň sám zastaví a začne couvat, aby držel laso napnuté, jezdec přiběhne k teleti, povalí je na bok a krátkým lasem mu sváže tři nohy (u nás se jezdí Calf Roping bez svazování, kvůli ochráncům zvířat).

Lasování dobytka ve dvojici (Team Roping)
Jedno dobytče lasují dva jezdci. Jezdec odchytne tele lasem a v tu chvíli druhý jezdec chytá lasem zadní nohy zvířete. Časomíra se zastaví, jakmile je kus znehybněn mezi napnutými lasy a jezdci stojí v jedné rovině. U nás se vzhledem k legislativě nesmí jezdit.

Povalení býčka na čas (Steer Wrestling)
Do arény je vpuštěno dobytče, které jezdec pronásleduje až do té doby, než se mu ocitne těsně po boku. Pak se v plné rychlosti na býčka vrhá. Jednou rukou ho chytí za roh, druhou za bradu a speciálním hmatem (otočení hlavy v určitém směru) povalí zvíře na zem. V tomto okamžiku se mu stopuje čas, přičemž zvíře musí ležet na zádech nebo na boku. Na zdolání zvířete má soutěžící limit 60 vteřin.Barrel Race
Závod kolem barelů jezdí v Americe na rozdíl od Evropy především děvčata. Samozřejmě není pravda, že muži Barrel Race v USA nejezdí vůbec. Existují tam šampionáty jiných než rodeových asociací v Barrel Race, ale na rodeu, kde si „chlapi lámou vaz na tunových býcích“, by muž soutěžící s několika desítkami dívek v objíždění tří sudů na čas vypadal docela směšně. Navíc již bylo řečeno, že dívky mají lepší předpoklady pro rychlou jízdu na koni, jelikož váží méně než muži, a tento rozdíl by se na vrcholných soutěžích (kde rozhodují skutečně tisíciny sekundy naměřené elektronickou časomírou) dal těžko dohonit.

Pin It on Pinterest