Text a foto Alena Martínková Nejčistší, jedinečné a vskutku majestátní – to je jen několik přívlastků pro bavorské Königssee – Královské jezero. Snad v každém průvodci Německem je tato oblast zmiňována jako jedna z nejromantičtějších částí Bavorska. A právem. Když jsme přicházeli do přístaviště v Königssee, na chvíli jsem zaváhala, jestli se výletu na lodi po tomto úchvatném jezeře vůbec zúčastnit. Krajina sice byla jako vystřižená z luxusního kalendáře. Jezero je obklopeno nádhernými horami, které nejen vzbuzují úctu a respekt, ale svými tvary také probouzejí lidskou fantazii. Nadmořská výška těchto velikánů je v průměru kolem dvou tisíc metrů nad mořem. Jenže přístaviště bylo plné turistů. Později jsme ale zjistili, že rozhodnout se pro projížďku byla skvělá volba.

Sami uprostřed sezony Většina turistů se totiž spokojí s pozorováním panoramatu hor přímo od jídelního stolu restaurace nebo při zastávce si vyjdou pouze na krátkou procházku. A tak jsme po cestě do hor a za průzračnými vodopády potkali pouze několik lidí a později jsme se dokonce na delší dobu ocitli úplně sami Königssee uprostřed sezony! Z úbočí majestátně vyhlížejícího Teufelshörneru jsme tak měli možnost v klidu uprostřed přírody pozorovat poměrně čilý dopravní ruch, který na jezeře panuje. Starají se o něj malé, dvacet metrů dlouhé lodě pro zhruba devadesát pasažérů. Samozřejmě se tady přísně dodržují pravidla ekologie, všechny lodě již od roku 1909 pohánějí baterie. Škoda jen, že výklad historie jezera a zajímavostí je pouze v němčině. Každý rok sem zajíždí spousta cizinců, kterým, pokud německy nerozumějí, pak nezbývá nic jiného než se jen kochat krásami okolní krajiny. Naštěstí i ty stojí za to. Co stojí ozvěna Pokud ovšem němčinu ovládáte, dozvíte se například něco o lovu ryb a rekordním úlovku. Mezi největší patřil jezerní pstruh vážící 55 pounds (což je v přepočtu asi 25 kilogramů), byl dlouhý 1,27 metru a v obvodu měřil úctyhodných osmdesát centimetrů. Ryba byla zakonzervována a vystavena v restauraci ve St. Bartholomä. Na jezeře ale nemusíte obdivovat pouze nádherné scenerie a rozmanité živočichy (mezi nejpočetněji zastoupené ryby patří pstruh, štika a losos). Posádka má v záloze připraveno i překvapení. Zhruba uprostřed trasy loď zastaví (přímo na úbočí hory Watzmann), kapitán vystoupí na lodní schůdky a zatroubí krátkou skladbu na křídlovku. Ozvěna je totiž v těchto místech naprosto úchvatná a zvuk nástroje se několikrát navrací od skal ještě v mnohem hezčím tónu, než je ten původní. Ticho, které pak na palubě zavládne, přerušují pouze vlny, které rytmicky narážejí do boku lodi. Za tento fascinující zážitek si ovšem musíte náležitě zaplatit. Přítomné docela překvapilo, když se kapitán nejprve uklonil, poděkoval za pozornost a aplaus cestujících, ale pak začal od cestujících vybírat „symbolickou odměnu“ – jedno až dvě eura. Nesněte příliš dlouho
Plavba má většinou tři zastávky: Kessel, St. Bartholomä a Salet. Nejzajímavějším výchozím bodem pro výlety je ta druhá zastávka. St. Bartholomä vévodí romantický kostelík ze 17. stol, první kaple byla zasvěcená sv. Bartoloměji již v roce 1134. Dnes stojí vedle kostelíku prostorná restaurace s velkou zahrádkou, kde se podávají typická bavorská jídla. Nejvíce turistů míří právě sem a vydávají se na výlety podél břehu jezera. Vybírají si cestu k malému vodopádu Schrainbachfall, jeden z vrcholů velikánů, nebo Salet (konečnou stanici lodí), odkud se můžete vydat k dalšímu průzračnému jezírku, Obersee.
Toto kouzelné jezírko je uzavřené hradbou kamenných velikánů a při pohledu z hřebenů hor září jako malá perla pohozená v trávě. Při pohledu na něj se nesmí snít dlouho, poslední lodě nazpět do Königssee vyplouvají okolo 18.30 hodin (a tento čas se mění aktuálně podle ročního období). Kdo není lenivý, může zvolit cestu kolem jezera po úbočí strmých hor, nedaleko St. Bartholomä. Směrovky tu ohlašují podivný most – malý, celodřevěný a převážnou část sezony vede nad vyschlým korytem řeky. Ta ale každé jaro žene do údolí obrovské masy tajícího sněhu a ledu. Její ústí tvoří u pobřeží jezera nádhernou kamenitou pláž (kde i přes zákaz koupání na jezeře turisté ovlaží své unavené nohy a někteří nezůstanou pouze u nohou). V létě ale působí vyschlé koryto se zbytky stromů, padlých kmenů a nejrůznějších kamenů poněkud nehostinně.
Jezero Königssee nám nabídlo silné zážitky. Příroda umí skutečně kouzlit. Byli jsme tu v létě, kdy sytě zelené barvy doplňují šeď kamenných masivů. Není vůbec těžké si ale představit, že jaro tu každého vítá mohutnými vodopády, které burácejí z okolních kamenných masivů a s ohlušujícím hřmotem dopadají na hladinu jezera. A podzim tu určitě nabízí jedinečný třpyt palety teplých barev, odrážejících se ve vodní hladině jezera. Kouzelné místo.
Jezero Königssee
Leží v nadmořské výšce 602 metrů nad mořem
Je dlouhé 8 km a jeho šířka dosahuje místy až 1400 m.
Průměrná hloubka je něco kolem 150 metrů a v nejhlubším místě bychom naměřili více než 200 m.
Od roku 1978 byla oblast vyhlášena národním parkem.
Pokud chcete prozkoumat celou oblast lépe, můžete si koupit kombinovanou jízdenku (na plavbu lodí a jízdu v kabinkové lanovce na vrchol hory Jenner – 1874 m n. m.). Lanovka je dlouhá 3220 m. www.jennerbahn.de.
Pokud se rozhodnete pro hřebenový přechod hor v okolí jezera, ubytování v horských turistických chatách stojí zhruba 14 eur za osobu a noc.
Další tipy na blízké výlety:
Solná komora, Salzbergwerk Berchtesgaden, www.salzwelt.de
Lyžařské středisko Inzell a jeho okolí
Rekreační středisko Bad Reichenhall, www.bad-reichenhall.de
Městečko Ramsau a blízký Dachsteinský ledovec.
Nedaleký Salzburg a jeho nesčetné množství kulturních akcí Budova Hitlerova Orlího hnízda neboli Kehlsteinhaus, která jako jediná přežila v celém okolí Berchtesgaden druhou světovou válku bez zásahu po náletech Američanů.