Category: 1999 / 02

Indonéský ostrov Bali ovládla rudá barva. Důvodem není nástup komunistů v této baště hinduismu, ale demonstrace stoupenců PDI – politické strany reprezentované Megawati, dcerou prvního indonéského prezidenta Sukarna. Na Sukarna se tu vzpomíná v dobrém, a proto i politické uskupení jeho dcery vzbuzuje naděje na lepší budoucnost.

NEKLIDNÝ OSTROV


Fascinující atmosféra volebního boje.

To, čeho byli turisté v minulých dnech na Bali svědky, bylo doslova šokující. Nadšení mladých sympatizantů v předzvěsti očekávaných politických změn neznalo mezí. Politické mítinky, nadšené konvoje motorek, na kterých se jezdilo i po pěti, auta doslova obležená demonstranty, “prodejny” agitačního materiálu rozloženého jen tak na chodníku či pod palmou. Fascinující atmosféra, kterou by ani turista, ani reportér na “ostrově bohů” skutečně nečekal.

V letošní neklidné politické situaci dalo o sobě vědět v různých oblastech rozlehlé Indonésie mnoho stran a názorových proudů, avšak PDI, zejména Megawati Sukarno Putri, boduje v předvolebním boji nejviditelněji. Právě na ostrově Bali má tato bojovnice za změnu politického systému směrem k demokratizaci největší podporu. Nebylo snad Balijce, který by na mě nevolal: “Pro Mega!”, “I like Mega!” V soukromí téměř všichni vyjadřovali přesvědčení, že v květnových volbách získá jejich “Mega” na Bali minimálně 95 % hlasů. Ať už politický boj v Indonésii dopadne jakkoli, poznání této fascinující atmosféry mě opět utvrdilo v názoru, že Balijci jsou pro svou víru, oddanost a zanícení velkým vzorem.

A proč vlastně Bali ovládla rudá barva? Protože červená je barvou hinduistů, kteří tvoří převážnou většinu obyvatelstva tohoto ostrova, a symbolizuje sílu reprezentovanou Brahmou – hinduistickým stvořitelem.

Pin It on Pinterest