Category: 1999 / 01

Projevil se „Hošík“, jev El Nin~o, nějakým způsobem na severní polokouli? Pocítili jsme i my díky El Nin~u výraznější změny v počasí?

Myslím si, že ano, protože v současných dvou, třech letech máme podstatně větší srážky, než na jaké jsme byli zvyklí. Třeba loňské a letošní povodně.


Pohled z vrtulníků na zatopenou Olomouc, 10. 7. 1997.

Změny počasí nastaly. Zůstává otázka, zda byly způsobené El Nin~em.

Je jasné, že El Nin~o ovlivňuje počasí na obou amerických kontinentech, a protože atmosféra už dávno zná to, co dnešní filozofové nazývají globalizací, tak všechno, co se děje u břehů Amerik, se skutečně může odrazit i v počasí na evropském kontinentu.

Takže závěr: není vyloučeno, že změna rázu počasí v posledních letech v Evropě byla způsobena efektem El Nin~o, ale pokud nastala, tak to bylo působení pouze nepřímé a velmi obtížně dokazatelné.

Co když jsou ale tyto změny velké a byly by docela dobře měřitelné, a tedy prokazatelné, kdyby speciálně v Evropě nebyly dávány do jednoho pytle s vlivy lidské činnosti na atmosféru?

Já bych si vypomohl příkladem. Mám bazén, do kterého ze dvou neznámých zdrojů přitéká teplejší voda. Jak mám poznat, který přítok se podílí víc a o kolik na vzrůstu teploty vody v bazénu? Pokud neznám přesně přítok z každého zdroje, tak to zjistit nemohu, a úplně stejné je to v atmosféře. Víme, že se otepluje asi o 0,5 stupňů Celsia za posledních sto let. Je zde ale otázkou, kolik z toho je způsobeno lidskou činností.

Stejně těžké je oddělit vliv El Nin~a na dynamiku atmosféry od změn vyvolaných člověkem. A pořád nevíme, jestli to jednou vůbec půjde úplně prozkoumat a vysvětlit.

Sotva vychladlo El Nin~o, už se začalo hovořit o studené souputnici hošíka – děvčátku La Nin~i. Dokáže i ta ovlivnit počasí u nás?

To by byly jen velké spekulace. Vůbec, tady se teprve jedná o předpovědi, jestli La Nin~a skutečně přijde. Samozřejmě pokud by přišla, tak její vliv na Evropu by byl opět pouze zprostředkovaný. Navíc má La Nin~a menší projevy v konkrétním počasí i na americkém kontinentě a… a jsme opět na poli pouhých dohadů.

Když ne El Nin~o a La Nin~a, tak jakých změn bychom se my Evropané měli obávat?

Změny směrů mořských proudů, protože pokud by k tomu došlo, tak by se evropské počasí opravdu výrazně změnilo. Dnes už se objevují odborné spekulace o tom, proč a jak ke změně Golfského proudu může dojít, a některé teorie uvádějí, že se tak může stát právě v důsledku globálních změn v atmosféře.

RNDr. Milan Šálek, * 1964, Český hydrometeorologický ústav, pobočka Brno, zabývá se aplikacemi numerických modelů v krátkodobých předpovědích počasí a detekcí a předpovědí srážek.

Pin It on Pinterest