Kategorie: 2009 / 06

TEXT A FOTO: ANDRÉ VLTCHEK

Patnáct let po genocidě ve Rwandě si svět dosud není jistý, kdo vlastně je Paul Kagame, charismatický, elegantní a sebevědomý prezident jedné z nejchudších zemí světa.

Je to otec pokroku a rozvoje, jak se domnívají mnohé univerzity a instituce ve Spojených státech, které ho doslova dusí vodopádem čestných doktorátů (včetně University of the Pacific a Oklahoma Christian University) a uznání (Andrew Young Medal for Capitalism and Social Progress – Státní univerzita Georgie)? Nakonec, i sám prezident Spojených států George Bush ho s nadšením vítal v Bílém domě! Nebo je to, jak tvrdí francouzská a španělská justice a miliony obětí v sousedním Kongu (DRC) vojenský zločinec a masový vrah? Rwanda je nyní miláčkem Spojených států. Delegace z Washingtonu tu každý měsíc jednají o možnosti otevření amerických vojenských základen. Většina amerického tisku (včetně takzvaného pokrokového) přijala oficiální verzi rwandské vlády o genocidě.

vrah2

Verze je prostá: v roce 1994 etnická menšina Hutu spáchala genocidu na menšině Tutsi a jednotky RPF (Rwanda Patriotic Front) pod velením Paula Kagameho osvobodily Kinshasu. Od té doby moudře a spravedlivě vládnou zemi. Je jistě zanedbatelnou maličkostí, že nesouhlasit s touto verzí či kritizovat oficiální teorii o genocidě je ve Rwandě nezákonné a trestá se vězením. Realita je však daleko morbidnější: RPF již před rokem 1994 několikrát napadaly Rwandu z Ugandy a dokonce bombardovaly hlavní město. Dne 6. dubna 1994, podle slov francouzských vyšetřovatelů a španělského soudce Fernanda Andreu, se jednotky RPF (složené většinou z menšiny Tutsi) podílely na sestřelení letadla, na jehož palubě cestoval prezident Burundi (Hutu) a prezident Rwandy (také Hutu). Následovala genocida, v níž přišli o život většinou Tutsiové a umírnění Hutuové. Jednotky Kagameho pak vstoupily po třech měsících do Kigali a samy rozpoutaly masové vraždy Hutuů, „opičí procesy“ a tak zvané vesnické soudy. Následoval exodus Hutuů do Konga. Kagameho armáda Kongo de facto napadla, zavraždila tisíce osob v utečeneckých táborech a pomohla rozpoutat občanskou válku, v níž zahynulo přes šest milionů osob. Jedná se tak o nejkrvavější konflikt po druhé světové válce. Doma je Paul Kagame bezesporu diktátorem, který vládne zemi s pouze jedinou politickou stranou. V roce 2000 „vyhrál volby“ – byl zvolen 95 procenty hlasů! Po této události britský Economist napsal, že „Kagame povoluje méně politického prostoru a svobody tisku než Robert Mugabe v Zimbabwe.“. Spojeným státům a mezinárodním těžebním konglomerátům, jež mají ekonomické zájmy v sousedním Kongu, to, jak se zdá, příliš nevadí.

Pin It on Pinterest