Category: 2010 / 12

Dokud jsem žila v Čechách, měla jsem o Skandinávii poměrně zkreslené představy. Je tam tma, lidé jsou zdrženliví a plni depresí, což z nich spolu s ponurým počasím dělá notorické alkoholiky. Jak hluboce jsem se ale mýlila! Při hlubším zkoumání jsem poznala, že Švédsko je země nádherné přírody a šťastných lidí. Ostatně to dokládají i oficiální statistiky, které kladou Švédsko a ostatní skandinávské země na první příčky v pořadí „šťastných národů”. V čem ale vidí své štěstí a spokojenost sami Švédové?

Jedním z historických důvodů dnešního záviděníhodného stavu je bezesporu fakt, že v zemi již přes dvě stě let nebyla válka, a demokratické zřízení se tak mohlo v klidu formovat mnoho let. A přestože může kdekdo švédskému státu vytýkat jeho přehnanou sociální starostlivost, samotní Švédové ji zjevně mají hluboce pod kůží. I když mají totiž momentálně pravicovou vládu, tak svými sociálními výhodami jsou neustále daleko před celou Evropou. Platí za to sice vysokými daněmi, ovšem za ně mají komfortní servis, vysoký standard bydlení, minimální byrokracii ve státní správě, upravená města a sociální záchytnou síť, díky níž nekončí lidé na ulici. Odbory za léta ve Švédsku vybojovaly nejen vysoké platy, ale i rovnoprávnost, dlouhou dovolenou, dlouhé přestávky na odpočinek nebo zdravé pracovní prostředí. Ale nemyslím si, že jen toto je tou pravou příčinou švédského štěstí.

ko1012_tema_svedsko_shutterstock_14375110_hl.foto

SLUŠNOST PŘEDEVŠÍM

Po generace je ve Švédech zakořeněna láska k přírodě a životní styl s přírodou propojený, dostatek fyzické aktivity a zdravé jídlo a s tím i pokora před krajinou a jejími silami. A o tom, že přírodu mají Švédi skutečně nádhernou, že jí mají dostatek a zpravidla na dosah, není pochyb. Nikoho proto nepřekvapí, že když už je Švéd vystresovaný (a to je málokdy, protože se prostě vytočit nenechá), tak prchne do lesa.

Základní přírodní principy v tamních lidech zachovaly jakýsi mravnostní kodex, vysokou úctu a pokoru jednoho k druhému. Jak tvrdím, tak Švédi nelžou, nekradou a nepodvádějí. Nebo aspoň většina z nich. Slušné chování a důvěra činí život podstatně jednodušším a ve valné většině případů ulehčuje komunikaci. Lidé se pak nemají důvod rozčilovat.

Vzájemnou úctu mají ve Švédsku dokonce uzákoněnou. V sedmdesátých letech minulého století se usnesli, že si budou všichni tykat, a od té doby se takto oslovují lidé bez ohledu na vzdělání, postavení či bohatství. Jedinou výjimkou je královská rodina, jejíž členové se musejí oslovovat standardním „Jeho veličenstvo“.

JSOU JAKO KEČUP

Toto vše mohou být důvody k tomu, proč jsou Švédové zdravější než většina Evropanů a proč jsou i národem se šestou nejdelší střední délkou života na světě (80,9 let, Češi jsou na 44. místě s délkou života 76,5 let). Spokojenost, klid a záměrné ignorování uspěchaného způsobu života jsou vyvážené zdravou sebedůvěrou, vynalézavostí a originalitou, nekonvenčními nápady a dostatkem času na všechno, co má člověk rád. A to se zkrátka vyplatí. Pak se člověk může považovat za šťastného a nenadávat na svůj osud u piva.

Když jsem se na ono švédské štěstí zeptala české kamarádky Lucie, která již delší dobu žije na severu Švédska, tak můj postřeh potvrdila. „Je to díky jejich klidu. Oni nikdy nikam nespěchají, nenechají se vystresovat, nenechají si ukrást svůj odpočinek. Pak mají méně problémů anebo je lépe zvládají.” 
V mojí bleskové anketě uvízlo i několik Švédů. Většina z nich jmenovala důvody, které jsem již zmínila. Oni sami považují absenci války, vysoký životní standard a blízkost k přírodě za rozhodující. Našly se však i další důvody, na které jsem zprvu nepomyslela, ačkoliv vlastně zapadají do kapitoly o zdravém způsobu života. Dovolte mi jeden citát za všechny: „My jsme tak šťastní proto, že se milujeme, dokud nám síly stačí, a nejsme úplně odrovnaní, a ještě se k tomu dokážeme nezadržitelně smát!” Šťastní to lidé, řekla bych.

A pokud se vám přeci jen při prvním kontaktu bude zdát, že jsou Švédové zdrženliví, nenechte se odradit. Švéd je jako nová láhev kečupu. Když ho poprvé otevřete, máte problém z něj cokoliv dostat. Když s ním ale pořádně zatřepete, vyteče všechno naráz. A tak se nebojte se Švédem zatřást, on se s vámi jistě rád o své štěstí podělí.

Pin It on Pinterest