Kategorie: 2000 / 07 - 08

Poměrně rychlým a obvyklým dopravním prostředkem je tady loď. Lodí se přepravují lidé do práce, lodí cestují na návštěvu i na výlet. Dokonce si mohou vybrat mezi normálním nebo rychlým člunem. Každopádně si můžete být jisti, že na místo určení se ani taxíkem nedostanete rychleji.

V Sydney najdete spousty lodí. Od nejmenších bárek až po funkční válečné křižníky. V jejich těsné blízkosti se v přístavišti doslova krčí štíhlé rudočerné plavidlo s pěticípou hvězdou! Stařičká sovětská ponorka, atrakce pro turisty.

Nedaleko famózní budovy Opery a mostu Harbour, držícího pohromadě zásluhou kladenských nýtů, kotví další rarita – replika sto devadesát let staré plachetnice Bounty, která byla postavena pro natáčení stejnojmenného filmu (1984) se slavným krajanem Mel Gibsonem.

K noční plavbě na Bounty nás pozval krajanský spolek Sokol. V Austrálii se Češi a Slováci poměrně často a rádi setkávají, pořádají různé plesy, vystoupení, sportovní zápasy nebo docela obyčejně posedí u českého piva. Je zde i poměrně bohatá knihovna a videotéka. Nejvíc mě fascinoval advokát, který tu žije od počátku padesátých let a v krajanských novinách vede jazykový kroužek! Jeho čeština je i téměř po půlstoletí skvělá.

Ale zpět na Bounty. Na palubě nás přivítali nefalšovaní námořníci oblečení do historických kostýmů, zpívaly se staré námořnické písničky a pořádaly nejrůznější chlapské soutěže (kterých se zúčastnily i dámy), jako přetahování lanem. Vítězové i poražení pak svorně usedli ke grilovaným kuřatům, plodům moře, spoustě ovoce a sklenkám báječného vína. Až teď jsme si všimli, že už se smráklo a naše plachetnice se pohupuje přímo proti budově Opery.

Na nedalekém poloostrově se míhají stíny netopýrů, policejní hlídka projíždí v džípu parkem a kontroluje, jestli se v potemnělých koutech neděje cosi nekalého. Loď konečně přirazila ke břehu. Po vratkém můstku vystupujeme na břeh. Aniž bychom to tušili, procházíme se končinami, kde se za pár hodin rozjede obchod s drogami a “bílým masem”. Přesto je tu celkem bezpečno. A to prvními bílými obyvateli byli trestanci. Jediný souboj tady dnes vede Bounty se sovětskou ponorkou. Souboj o přízeň turistů.

Pin It on Pinterest