Kategorie: 2000 / 07 - 08

Snad nejopakovanějším slovem v současné australské společnosti je slovo “multikulturní”. A možná nikde jinde než právě v Sydney bychom nenašli lepší příklad pestré směsice tradic, kultur i etnik. Vždyť od konce 2. světové války se město stalo cílem tisíců emigrantů ze všech koutů naší planety! A navíc: ambice k názornému předvedení skutečné multikultury dojde v Sydney naplnění od poloviny září do konce října při Letních olympijských hrách 2000 a poté i při světové Paralympiádě. Vrcholná sportovní, ale v mnoha ohledech i kulturní událost přiláká letos 10 200 sportovců soutěžících ve 28 disciplínách, víc než 5000 sportovních funkcionářů a na 15 000 novinářů. Odhaduje se, že olympiádu bude na obrazovkách sledovat víc než 3,5 milionu diváků.


Od poloviny září do konce října bude Sydney žít letními olympijskými hrami a poté paralympiádou.

Poprvé v novodobé olympijské historii budou všichni sportovci soustředěni v jedné olympijské vesnici Homebush Bay, vzdálené půlhodinu od hlavních sportovišť. Těch nových, architektonicky zajímavých a funkčních, která vznikla pro tuto příležitost, je samozřejmě víc. Ale nesporně jim bude vévodit centrální Stadium Australia – největší sportovní amfiteátr olympijských dějin pod širým nebem. Pojme 110 000 diváků, v nejvyšším bodě se vyrovná čtrnáctipatrové budově a má osm úrovní. Pod jeho hlavní klenbu by se bok po boku vešly čtyři Boeingy 747. Se stavbou stadionu se začalo na podzim roku 1996 a dokončen byl v březnu 1999.

Na konci olympiády v Atlantě, při předávce symbolické štafety městu Sydney, nabídli budoucí organizátoři divákům některé základní australské kulturní ikony – kupříkladu aboriginské tanečníky nebo opálené pobřežní záchranáře na surfech. Největší radost však překvapivě vzbudili nafukovací klokani na bicyklech. Možná právě proto sází Ric Birch, zkušený organizátor několika úvodních olympijských ceremoniálů, víc právě na prostší symboliku a klade důraz na zmíněnou multikulturnost: “Nechceme nic přetechnizovaného ani žádný laciný optimismus. Spolu s čtyřiadvaceti choreografy a designéry jsme se shodli na dramatičnosti, vzrušení a emocích, které mají diváky naladit na správnou vlnu.”

Zvláštní kapitolou Olympiády 2000 bude padesát tisíc dobrovolníků podílejících se bez nároku na mzdu, pouze s výhodou placené stravy a městské dopravy během služby, na organizaci her a pořadatelské službě. Nicméně, každý z nich si bude moci ponechat oficiální uniformu her – a ta se při olympiádách obvykle stává jedním z vytoužených cílů sběratelů olympijských suvenýrů. Při hrách v Altantě například jen za jedinou součást uniformy – polokošili – nabízeli sběratelé až 750 amerických dolarů…

Asi žádná událost tak velkého rozsahu se neobejde bez chyb a zádrhelů. Vtip spočívá v tom, jak je vyřešit. Organizační výbor olympijských her v Sydney se vinou chybné – poloviční – ceny vytištěné v inzerátech připravil o víc než půl milionu amerických dolarů za třináct tisíc vstupenek na večerní část atletických soutěží 22. září. Prohlášení Michaela Eyerse však svědčí o velkorysosti organizátorů: “Musíme prodávat za cenu, kterou jsme zájemcům oznámili.” Přirozeně, celý kontingent nechtěně zlevněných vstupenek byl okamžitě rozebrán… Oficiálními maskoty Olympiády 2000 se stala tři půvabná australská stvoření: Milly (milénium) – ježura australská, Syd (Sydney) – ptakopysk a Olly (olympiáda) – kookaburra čili ledňák obrovský. Nebyli by to Australané, kdyby příběh maskotů neoblékli do hávu tradiční aboriginské legendy: “Jednoho horkého letního večera v Sydney vyhnala bouře tři australská zvířátka z jejich domovů. Ježura, ptakopysk a kookaburra se setkali v bezpečí suché dutiny stromu. Bouře přestala stejně náhle jako začala, a noční nebe se rozzářilo dvěma tisíci hvězd. Postupně se objevovala další a další zvířata. Duch Jižního kříže všem oznámil, že tři mláďata našla cestu do zvláštního místa v Sydney, zvaného Millenium Park, a pravil, že na konci tisíciletí se lidé z celého světa sejdou právě tady, při oslnivé oslavě sportu, kultury, přátelství a porozumění. Poté se Duch Jižního kříže mláďat otázal, zda se chtějí stát maskoty Velké Události. A ježura, ptakopysk i kookaburra na to slavnostně kývli se srdcem překypujícím pýchou a radostí…”

Pin It on Pinterest