Category: 2014 / 01

TEXT A FOTO: Andrea Kaucká a René Bauer

Řekne-li se Rhodesie, málokdo ví, o které zemi se vlastně mluví. Kdysi to byla nejrozvinutější africká země s nejlepší infrastrukturou, vzděláním, zdravotnictvím a životní úrovní. Naprosto soběstačná země v zemi, kde jinak vládla divočina. Říkalo se jí „obilnice Afriky“ – dnes je známá jako Zimbabwe.

Turisté se jí vyhýbají, cestopisy se o ní nezmiňují. Jako by ta země neexistovala! A přitom je tak nádherná a skrývá spoustu zajímavostí a tajemství! Například Viktoriiny vodopády, jež domorodci kdysi dávno pojmenovali „Dým, který hřmí“. Člověk, který sem přijede z Botswany nebo z Mosambiku, má pocit, jako by přijel do jiného světa. V zemi granitových pahorků a stromů mopane žijí pohodoví lidé, převážně z kmenů Šona a Ndebele. Lidé kmene Šona svou zemi nazvali Zimbabwe – Velký kamenný dům, a tento „dům“ je domovem i pro dalších minimálně devět menších etnik.

Po osamostatnění zůstalo bývalé britské kolonii ještě nějaký čas jméno Rhodesie a jen vzkvétala. Vynesli ji na vrchol farmáři se svými zaměstnanci. Když se ke sklizni, která probíhala až čtyřikrát do roka, přidal vývoz plodin a těžba zlata a minerálů, znamenalo to pro zdejší lidi skutečný blahobyt a pro zemi hospodářský rozkvět.

ko1401 zimbabwe dl1

Čtyři tůně

Opouštíme západ a podél obrovské přehrady Kariba putujeme krajinou kmene Tonga. Míříme do odlehlého Národního parku Mana Pools, zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO. Mana v domorodé řeči znamená čtyři a pools znamená tůň nebo rybníček. Park byl pojmenován právě po čtyřech permanentních tůních, které na území parku po staletí vytvářela řeka Zambezi.

Mana Pools je jediný park, kde máme oficiálně povoleno vystrčit nos z auta a na vlastní riziko uskutečnit pěší safari bez rangera. Ještě ovšem nevím, jestli mě k takové procházce někdo vůbec přesvědčí. Rozlehlé pláně obývá několik druhů antilop, ale jsou tu také sloni, hyeny, lvi, levharti, hroši, krokodýli a až 350 druhů ptáků a mnoho dalších zástupců africké fauny. Divoká příroda na břehu Zambezi, kde zůstáváme do rána, a neoplocené kempy, to nám jistě zaručí dobrodružnou noc. S příchodem tmy musíme od svého ohniště, kde vaříme večeři, odhánět hyeny a šakaly. Když pak v té vlahé africké noci usínáme, slyšíme kdesi v dálce zvuky boje na život a na smrt – souboje dvou lvů. Z toho zvuku naskakuje husí kůže, ale taková ta příjemná.

Noční poslech lvů nás inspiroval k návštěvě Safari Lodge Chengeta, což je takové více sofistikované safari spojené se zoo a hotelem. Zde se návštěvníkům nabízí možnost „vyvenčit“ lvy. Doposud jsme ve volné přírodě žádného nespatřili, proto využíváme této možnosti setkat se s králem zvířat. S místním krotitelem se dohodneme, že se sejdeme ráno v půl šesté. Na procházku doporučuji právě ranní čas, je známo, že predátoři jsou aktivnější spíš večer a v noci než po ránu. A jeden nikdy neví, kdy naposledy žrali. Chengeta není v Zimbabwe ojedinělá, kousek od města Gweru je krásný kemp Antelope park se soukromou rezervací a spoustou aktivit pro návštěvníky.

ko1401 zimbabwe dl2

Domorodý život

Nejpříjemnějším zážitkem, který se nakonec ukáže být nad všechny poklady, je pro nás setkání s domorodci. Právě oni vytvářejí celou atmosféru, můžou výlet zpříjemnit, nebo pěkně okořenit.

Zimbabwané jsou zruční a šikovní, na okrajích silnic a na trzích prodávají, co vypěstují a vyrobí. Je možné si pořídit téměř cokoli, sošky a sochy z vápence, mastku, hadce a dalších druhů kamenů, které jsou známé po celé zemi ale i ve světě, od malého slona až po velkou abstraktní sochu, vhodnou do haly nebo na zahradu. Trhy jsou zaplavené batikovanými a malovanými obrazy, dřevěnými soškami, nábytkem i pracovním náčiním. V jiné části tržiště si na velkých kobercích hoví abnormálně velká avokáda, rajčata, brambory nebo dokonce kiwi. Nejsme z těch, kdo si potrpí na nadstandardní stravu restaurací, upřednostňujeme lokální prodejce. Na trhu nacházíme všechno potřebné a z rozmanité nabídky si dobře zásobujeme svou vlastní vývařovnu v buši. Tam stejně chutná nejlépe. Afričané jsou zvyklí o ceně smlouvat, patří to k prodeji, bez smlouvání by je celé to obchodování vůbec nebavilo. A tak se vrháme do smlouvání a diskutování. Společnou řeč najdeme vždycky, většina lidí tu mluví anglicky, a když ne, tak ruce-nohy, to je mezinárodní komunikační prostředek, který nikdy nezklame.

Pin It on Pinterest