Obrázky z frontové linie. Vojáci v akci. Veřejná poprava na stadionu. Těžký život, potácející se mezi nekonečnou občanskou válkou a opakujícími se zemětřeseními.
Notnou dávku odvahy projevil šestatřicetiletý Abdullah Zaheeruddin, aby pořídil tyto kruté a zároveň velmi soucitné fotografie. Musel se totiž vrátit do země, jež bývala jeho domovem a z které byl nucen uprchnout. Reportáž na těchto stránkách byla pořízena v extrémně těžkých podmínkách. Během pořizování snímků byl Zaheeruddin několik měsíců vězněn a jeho otec i bratr byli zastřeleni talibanskou vládou.
![]() Třicet pět kilometrů od Kábulu: tank na frontové linii míří na Mas’údovo vojsko. |
Zaheeruddin vytvořil politický a – samozřejmě především – lidský portrét situace v Kábulu. Další fotografie zachycují následky zemětřesení z února a června 1998, které zpustošilo válkou poničenou provincii Takhar. Tyto dramatické události vyprovokovaly rozsáhlou migraci lidí.
Zaheeruddinova fotografická kariéra začala v roce 1992, kdy byl najat jako řidič pro Associated Press (AP) v Kábulu. Zaheeruddin ovšem jevil neobyčejný zájem o události, které ho obklopovaly, i o novinářskou práci. Stále ještě jako řidič byl poprvé jmenován oficiálním překladatelem novinářské agentury a v roce 1995 se stal novinářem na volné noze. Během těchto let se Zaheeruddin stále více zajímal o fotografii a za pomoci mnoha fotografů rozvíjel své umění.
Jeho nadšení a obětavosti si nemohla nevšimnout agentura AP, která ho nakonec přijala jako fotoreportéra a nezávislého novináře. Pro AP Television natočil také videofilm. Jako akreditovaný novinář AP byl v dennodenním kontaktu nejen s oficiální vládou, ale stejně i se členy opozice. Jezdil na stálé základny na frontové linii mezi talibanskými a opozičními vojsky. Své informace zasílal Zaheeruddin do Islámábádu, odkud byly posílány do mezinárodní sítě AP. Jeho fotografie, které si vyvolával a zvětšoval sám, stejně jako videomateriály, byly posílány přímo do Londýna a odtamtud do celého světa.
V srpnu roku 1997 byl Zaheeruddin poprvé díky své práci přímo ohrožen. Skončil v žaláři poté, co zpracoval reportáž o věznění příslušníků etnických menšin. Propuštěn byl až po vážných jednáních a díky intervenci své agentury, která je kryta autoritou USA.
O rok později, v srpnu 1998, odcestoval Zaheeruddin do Khostu ve východním Afghánistánu. Cestoval se dvěma zahraničními novináři a byl uvězněn talibanskou armádou v obklíčeném městě. Během dvoudenního věznění byl několikrát zbit a jeho fotoaparát i ostatní zařízení mu zničili.
Po návratu do Kábulu se dozvěděl, že po něm pátrá talibanská armáda. Jeho kancelář byla prohledána a vypleněna. Poté se rozhodl opustit zemi. Nyní žije v politickém azylu ve Španělsku.