Category: 2007 / 07 - 08

Napsala a vyfotografovala  Karen Stružková

Město s deseti tisíci obyvateli leží v údolí chráněném horským masivem Serra de Alfabia a vrcholkem Puig Major. Daří se tu citrusům, které rostou na terasovitých plantážích, rozložených po celém údolí a opatřených zavodňovacím systémem. Odtud také název města: pochází z arabštiny (suliar = zlatá mušle, tedy údolí, v němž rostou zlaté plody pomerančů). Právě Arabové, kteří se zde usadili kolem roku 950, přivezli na ostrov znalost zavlažování. Pro svou úrodnost je údolí nazýváno „zahradou Španělska“. Plody se značkou Sóller znají dodnes zejména na trzích ve Francii, Belgii a Německu. Místo je velice populární u francouzsky hovořících turistů a touto řečí se mezi místními lidmi bez problémů dohovoříte.

  Ze Sólleru vede do hlavního města Palma de Mallorca železniční trať vlaku Červený šíp. Projekt trati byl schválen v roce 1907 a zároveň se začalo s výstavbou třinácti tunelů dlouhých celkem pět kilometrů. Po sedmadvacetikilometrové trase jezdily od roku 1912 soupravy na parní pohon, v roce 1929 byla trať elektrifikována. Padesátiminutová jízda krásnou přírodou dobovou soupravou patří k nezapomenutelným zážitkům. Podle železničních nadšenců je to jedna z nejhezčích vlakových tras v celé Evropě. Před cestujícími se rozevírají úchvatné panoramatické pohledy na moře, okolí a vesničky. Jet můžete z Palmy do Sólleru i opačným směrem (případně oběma), když nestihnete dopolední odjezd historického vlaku, můžete jet i současným. Ale není to ono!   Hned u nádraží v Sólleru pak je zastávka jediné tramvajové trati na ostrově, vybudované v roce 1913, která spojuje městečko se stejnojmenným přístavem. Projížďky historickými vozy, které jezdí centrem Sólleru se spoustou kaváren a pak přes zahrádky a plantáže citrusů až do přístavu, jsou nesmírně populární. V jeden moment má cestující tramvají pocit, že projíždí kavárnou. Stolky a slunečníky jsou rozestavěné po obou stranách ulice tak, že lidé, kteří u nich sedí, mohou jen natáhnout ruku a tramvaje se dotknout.  

*** Krásný kostel Sant Bartomeu přímo v centru městečka vznikl na místě, na němž za maurské nadvlády stávala mešita. S jeho stavbou se začalo ve 13. století, interiér pochází ze 17. a 18. století, průčelí bylo zcela přestavěno v letech 1904–1947 podle návrhů architekta Juana Rubióna, žáka slavného katalánského stavitele Antonia Gaudího.  

Na tržišti pod náměstím se každou sobotu koná velký trh i s pitoreskní bleší částí. A naproti tržišti přes ulici se nachází nejstarší výrobna zmrzliny na ostrově se značkou Sa fabrica de Gelats. Specialitou jsou zmrzliny ze stoprocentních čerstvých ovocných šťáv – citronové, pomerančové a jahodové. Přímo ve výrobně je k dostání na třicet druhů zmrzlin! Zdejší botanická zahrada nabízí na deseti tisících metrech čtverečních prohlídku veškeré středozemní flóry. Je tu více než pět set druhů rostlin a stromů. Přímo v zahradě je umístěno přírodopisné muzeum, které uchovává zejména sbírky fosilií.   ***   V Sólleru se každý rok druhý týden v květnu konají jedny z nejpůsobivějších mallorských slavností. Připomíná se jimi událost, kdy se dvě sestry, Francisca a Catalina Casasnoves, v roce 1561 postavily po bok obránců města, aby bojovaly proti pirátskému nájezdu tureckého korzára Otxalího, který se na pobřeží vylodil s tisíci sedmi sty muži. Do boje vytáhly ozbrojeny pouze železnou petlicí, která zavírala jejich dům, a podle pověsti ubily mnoho pirátů. Během slavností se konají středověké kostýmované bitvy, folklorní představení a další atrakce. Slavnosti se jmenují Ses valentes dones – Odvážné ženy.  

Pin It on Pinterest