Category: 2009 / 06

Říká se jí matka všech rostlin nebo také liána duše a těší se po dlouhá tisíciletí úctě původních obyvatel pralesů Amazonie. Dodnes je tato léčivá a „učící“ rostlina základním prvkem místního lidového léčitelství provozovaného místními šamany.

Přitažlivost ayahuascy je tak silná, že jsme spolu s několika přáteli vážili cestu do peruánské džungle, abychom se s ní seznámili. Připadá mi symbolické, že do osady, kde nás má šaman s tajemnou rostlinou seznámit, vstupujeme přeskakováním po kamenech v řece s vodou horkou 85 °Celsia. Jeden chybný krok znamená opařenou nohu. Šaman kupodivu vypadá velmi civilně – usměvavý chlapík s dlouhými vlasy, v džínách a kšiltovce. Šaman je velmi otevřený. Téměř každý den nás bere do džungle, učí nás poznávat jednotlivé rostliny a popisuje jejich léčivou sílu. Učí nás ale i vidět víc než vidí lidské oko a slyšet řeč džungle. Každý den nám připravuje léčivé nápoje, každému jiný podle monetární konstituce každého z nás. Liána ayahuasca (Banisteriopsis caapi) je nejpoužívanější léčivá a „učící“ rostlina. Vařením této magické byliny spolu s listy rostliny chacruna (Psychotria viridis) vzniká odnepaměti používaný magický nápoj. Jsme přítomni celému procesu přípravy tohoto lektvaru. Pomáháme trhat chacrunu, která roste na několika místech v blízkosti osady. Ve speciální chýši sekáme a drtíme dřevěné stonky ayahuascy. Šamanovi pomocníci pak tráví víc než den a noc vařením nápoje ve velkých hrncích. Hlavou mi probíhají poznatky z vědeckého výzkumu stavů blízkých smrti a mystických prožitků, které prováděl v devadesátých letech minulého století Dr. Rick Strassman, a následně popsal v knize DMT: Molekula duše. Jeho studie zkoumaly působení N,N-dimethyltryptaminu neboli DMT, psychedelické látky se silnou a extrémně rychlou působností. Je to právě DMT, který je obsažený v nápoji vařeném z ayahuascy a chacruny. Vlastnímu šamanskému ceremoniálu předchází odpoledne s napjatým klidem. Zavěšeni v houpacích sítích toho moc nenamluvíme. Od šamana jsme dostali jedinou instrukci – být v osm hodin večer v maloce. Maloca je prostorná kruhová chýše se dvěma vchody. Při vstupu si zouváme boty a za naprosté tmy si hledáme místo po obvodu kruhových stěn z proplétaných větví. Přichází šaman, jeho pomocník a šamanova žena. Šaman si zapaluje cigaretu z posvátného amazonského tabáku mapacho. Než dohoří sirka můžeme pozorovat jeho rituální oděv a předměty rozprostřené na dečce před ním. Kouřem z posvátného tabáku očistí všechny tyto předměty, zejména kalich a láhev s liánou duše.

liana

Potom nás postupně volá jednoho po druhém jménem. Posadím se proti šamanovi a on se na mne dlouze dívá. Pak nalije nápoj do kalicha, který mi oběma rukama podává. Tělo se dost intenzivně brání pozřít tuto hustou, hořce štiplavou tekutinu, ale nakonec se podvolí. „Pablito!“ slyším po chvíli opět své jméno. Přistupuji k šamanovi, který zapálí posvátný tabák mapacho, pokládá mi ruku na hlavu a okuřuje postupně celé mé tělo. Začínám mít pocit, že se houpavým pohybem propadám kamsi do jiných světů. Váhavým krokem se vracím na své místo. Proti mně je vchod do chýše a vidím hvězdami osvícený prales. Stromy a rostliny ožívají a ve dveřích se tlačí duchové džungle. Přestože vypadají přátelsky, tak je šaman jediným gestem dlaně drží za prahem chatrče. Vše je přirozené, vůbec mi nenapadá klást si otázku kde končí realita a začínají vize. To, co se odehrávalo v tichu následujících minut, není popsatelné slovy. Ayahuasca nás pozvala do mystické říše a dovolila spatřit neuvěřitelnou krásu, která je modernímu člověku většinou nepřístupná. Fyzické tělo se jakoby rozplyne, rozloží na jednotlivé atomy a osvobozené vědomí tančí v jednotě s celým pralesem, s celým vesmírem. Během několika chvilek pochopím, že řád světa nemusí být takový, jak nám odmalička říkali. Jedna po druhé praskají obruče, které léta svazovaly mé myšlení. Pronikám do podivných světů, jejichž krása přesahuje rozum. Šaman začíná zpívat icaros – kouzelné melodie, které ho naučili duchové rostlin. V té chvíli mi ale není jasné, jestli zpívá šaman, nebo přímo duchové rostlin. Icaros mají neuvěřitelnou sílu, jejich úloha je velmi důležitá pro efektivitu ceremonie i léčby. Tyto melodie prostupují celou vaší bytostí, stáváte se melodií a připadá vám naprosto samozřejmé, že veškerá energie vesmíru je navzájem provázaná.

Pin It on Pinterest