Category: 2009 / 07 - 08

TEXT A FOTO: PETR ŘÍHA

Člověk se, nevím na základě čeho, považuje za pána tvorstva. Je dobře, že mu občas dá příroda dostatečně důrazně najevo, že je pouze její součástí, a k tomu ještě malinkou.

Když jsem na své cestě po Západní Austrálii seděl za volantem vypůjčeného Land Cruiseru pěkně vysoko nad silnicí, schovaný za masivním rámem z ocelových kolejnic, který chrání předek vozu při střetech s divokou zvěří, připadal jsem si, že jsem pánem tvorstva já. Ten pocit se vytratil v momentě, kdy jsme vjeli do Údolí gigantů v Národním parku Warren. Jedná se o místo v jihozápadní Austrálii, kde roste strom karri – nejvyšší strom Západní Austrálie a jeden z nejvyšších stromů planety. Je to blahovičník (Eucalyptus diversicolor), který dorůstá výšky až devadesát metrů.

ŽEBŘÍK DO NEBES

Má cesta vedla k jedinci tohoto druhu pojmenovanému Dave Evans Bicentennial Tree. Možnost vylézt do koruny více než sedmdesát metrů vysokého stromu, který dříve sloužil jako jedna z několika přírodních požárních pozorovacích věží, byla víc než lákavá. Pocity při stoupání po sto třiceti železných tyčích zasazených ve tvaru šroubovice do kmene stromu byly hodně vzdušné. Musím se přiznat, že ačkoliv jsem nikdy neměl problém s výškami a sednout si na okraj skály v dobách, kdy jsem aktivně lezl, pro mne nebyl problém, stát na ocelové tyčce, byť měla průměr okolo třech centimetrů, byl poměrně zvláštní pocit. V duchu jsem se přesvědčoval, že tvůrci tohoto přírodního žebříku byli určitě profesionálové a odvedli dobrou práci, a zároveň se vnitřně podivoval nad tím, že v Austrálii, kde vás na každém kroku varují výstražné cedule, co je nebezpečné a kam se nesmí, je povolené takovéto dobrodružství. Chybný krok by totiž znamenal pád skrz „příčky“ tohoto svérázného žebříkuschodiště. I z tohoto důvodu vyleze na pozorovací plošinu, umístěnou v koruně stromu, jen část návštěvníků. Většina jich vystoupá pouze do necelé poloviny na malou plošinku, umístěnou ve výšce odpovídající zhruba desetipodlažní budově. Tím se ale připraví o fantastickou odměnu. Výhled z plošiny, umístěné ve výšce 75 metrů nad zemí, je úžasný. Viditelnost je okolo čtyřiceti kilometrů, takže pro strážce požárů je to ideální místo, ze kterého přehlédne velkou část lesa. Když jsem si po sestupu přečetl na informační tabuli, že se ve větru plošina vychyluje od své osy na každou stranu až o metr a půl, věděl jsem, že by mě nahoru v takovém případě nikdo nedostal.

PROCHÁZKA V KORUNÁCH

Další lákadlo na nás čekalo v Národním parku Walpole-Nornalup. Tree Top Walk – mohutná ocelová konstrukce skládající se ze šesti lávek dlouhých šedesát metrů, umístěných na sedmi pylonech uprostřed vzrostlého blahovičníkového lesa. Procházka po lávce ve výšce mezi devíti a čtyřiceti metry nad zemí je dlouhá šest set metrů a je to jedinečná příležitost dostat se tam, kam se normálně podívají jen zástupci zvířecí říše, do korun nádherných vzrostlých eukalyptů. Celá lávka je přístupná i vozíčkářům, stejně jako část dřevěného chodníčku druhého prohlídkového okruhu dole na zemi. Moc se mi líbilo prohlížet si zblízka nádherně zbarvené stromy okolo, pozorovat ptáky a motýly, kteří poletovali v tomto patře lesa. Podlaha lávky je vyrobena z ocelových roštů, takže se člověk opravdu cítí jako součást lesa. Bylo zajímavé sledovat z ptačí perspektivy další návštěvníky, kteří se procházeli po dřevěném chodníčku hluboko pode mnou, jak se fotí u pat staletých velikánů. Nejpočetněji je v této části parku zastoupen blahovičník Eucalyptus jacksonii dorůstající výšky 75 metrů s obvodem kmene u země až dvacet metrů, vedle kterého vypadali turisté jako postavičky ze země Liliput, kterou navštívil pohádkový Gulliver. Na rozdíl od ostatních blahovičníků nemá tento druh hlavní kořen hluboko v zemi, ale pouze mělký kořenový systém, který je citlivý na poškození. Z tohoto důvodu je visutá lávka a dřevěný chodníček jedinou možností, jak z blízka obdivovat nádherné stromy a zároveň jim neublížit.

Pin It on Pinterest