Údolí velryb, zvané také Wadi Zeuglodon, leží ve Fajjúmské oblasti Egypta, hluboko v rozpálené poušti u hory Guhannam. Vzniklo asi před čtyřiceti miliony let po ustoupení pravěkého moře Thetys. Pro vědu pak bylo objeveno v polovině 19. století.
Tehdy zde začaly být nacházeny zbytky zkamenělých stromů, žraločí zuby a skelety neznámých zvířat. Byly to 40 milionů let staré fosilie dvacet metrů dlouhých tvorů, kteří byli poněkud omylem pojmenováni Basilosaura isis (král plazů). Později se totiž zjistilo, že jde o savce, předchůdce dnešních velryb, kteří tehdy žili v teplých vodách zdejšího mělkého zálivu. Byli velcí jako dnešní velryby, ale namísto ploutví měli silně vyvinuté přední a zakrnělé zadní končetiny, všechny čtyři končetiny byly tvarované jako pádla. Tvor později dostal jméno Zeuglodon.
V Údolí velryb se našlo na 250 skeletů těchto zvířat a některé zkamenělé zbytky jejich koster jsou tady k vidění dodnes. V písku nacházíme i roztroušené žraločí zuby. Je to pohled, který opravdu stojí za to…
Ze snění nás vytrhuje hluk motorů. Odkudsi se vynořilo asi 40 luxusních terénních aut, zlatá egyptská mládež počíná piknik v rytmu techna. Někteří pořádají závody v autech do strmých srázů mezi kosterními pozůstatky. Civilizace sem dorazila ve své nejhorší podobě…říjen 2003
Kategorie:
2003 / 10