Category: 2010 / 02

TEXT A FOTO: TOMÁŠ SVOBODA

Každý rok se na jeden den změní posvátné město Váránasí v ohromné bojiště. Jedinou povolenou zbraní v této bitvě jsou však barvy. Nehledí se přitom ani na tradiční kastovní systém. Budete-li v Indii v první polovině měsíce března, tak si rozhodně nenechte ujít slavnost Holi neboli svátek barev.

Jedná se o velkou oslavu, při které se používají barevné pigmenty v práškovité formě. Svátek Holi je vlastně jakýmsi ventilem, při kterém mají nižší třídy obyvatelstva šanci stát se – byť alespoň jen na několik hodin – rovnoprávnými s těmi nejvyššími a také nejbohatšími kastami. Svátek se slaví po celém území Indie, a to hlavně ve městech. Již dlouho jsem se těšil na to, že budu mít šanci tuto starobylou a efektní oslavu zažít v legendami opředeném městě Váránasí. Večer před slavností se dá atmosféra na ulicích téměř „krájet“. Po setmění jsou všude po městě zapalovány velké ohnivé hranice. Atmosféra je čím dál víc napjatá… Pravá oslava začíná ráno mezi osmou a devátou. Pozor! Pokud budete v těchto dnech v Indii, tak je rozhodně lepší vše pozorovat z balkonu vašeho hotelu či penzionu. Mně samotnému dalo spoustu práce, aby mne – spolu s jinými Evropany – z hotelu vůbec pustili.

barvy2

VZHŮRU DO ULIC

Nakonec nám manažer hotelu přidělil několik místních „maníků“ a zdařilo se. V ulicích panovalo opilé veselí, říkám opilé, neboť místní pijí různé pálenky, které nepatří k nejkvalitnějším. Práškové pigmenty jsou rozpouštěny ve vodě a vzniklé barvivo po sobě lidé stříkají pomocí speciálních vodních pistolí. Lidé stojí také na všech možných střechách a stříškách, odkud házejí na všechno kolem tzv. „barevné bomby“, uzavřené igelitové pytlíky naplněné barvou. Lidé jsou čím dál tím divočejší a stále pijí ty svoje alkoholické patoky, někteří jsou také zkouření hašišem, neboť jak víme, je Indie hašišová velmoc. Pravidelně se stává, že někoho, ať muže nebo ženu, znásilní přímo v davu na ulici. To také vysvětluje důvod, proč jsou cizinci raději drženi ve svých hotelech pod zámkem. Další „libůstkou“ jsou velbloudí lejna, o kterých by se dalo řící, že všude sviští vzduchem. Používají se jako munice, která většinou skončí na zdech honosných domů, patřících místní buržoazní honoraci. Barvy jsou teď snad již úplně všude: na šatech, na zdech, v kalužích, na chodnících… Vše končí mezi první a druhou hodinou odpolední a lidé se jdou svorně umýt do nedaleké řeky Gangy. Udělám tak samé, neboť jsem celý fialový. Později trávím pod sprchou dalších několik hodin, když jsem předtím hodil šaty do popelnice stejně jako starší tenisky, které jsem si speciálně kvůli slavnosti přivezl z Evropy. Odpoledne je již klidnější. Rodiny ve svátečních šatech se procházejí, všude panuje veselost a pohoda. A také senzační sváteční indické cukroví! To se prodává ve všudy přítomných stáncích, ze kterých se také line místní folklorní hudba. Někteří se nezřízeně oddávají tanci. Jen tu a tam po vás ještě někdo může hodit špetkou barevného prášku pro štěstí. Celé město vypadá jako po bitvě, tedy lépe řečeno po „válce barev“. Barevní jsou dokonce i psi! Ti odpočívají všude kolem a myslím si, že jsou rádi, že mají Holi pro tento rok za sebou. Ve Váránasí, při tomto svátku, skutečně nikdo nezůstane od barev ušetřen!

Pin It on Pinterest