Kategorie: 2010 / 09

TEXT A FOTO: JAROMÍR MAREK ČRO1 RADIOŽURNÁL

Jestliže někde leží ezoterický pupek světa, pak právě tady. V Rišikeši. Svoje duchovní bohatství sem odjeli hledat i Beatles. John Lennon si kdysi pohněval církev výrokem „jsme slavnější než Ježíš“. Indický „Beatles chrám“ ale dnes pohlcuje prales.

Členové nesmrtelné slupiny Beatles byli nejen geniálními muzikanty, ale také horlivými stoupenci východní mystiky. Jejich kroky proto nutně vedly do Indie. Ve městečku Rišikeš strávili dva měsíce po boku svého duchovního učitele Maharišiho, kam se v touze po hledání duchovna sjížděli lidé z celého světa.

„Vstup do areálu je zakázán,“ říká strážce v pomačkané uniformě a otáčí se zády. Když spatří storupiovou bankovku, kterou jsem před chvílí podstrčil svému průvodci, beze slov odmyká. Vstupuji dovnitř. Tak po této cestě kráčeli členové skupiny Beatles. Tady prožili dva měsíce v meditacích a duchovních cvičeních. Dnes prorůstá dlažbou tráva a domy pomalu, ale jistě pohlcuje prales. Okenní tabulky jsou rozbité a vybavení domů je dávno rozkradené. Kdo asi spí v posteli po Johnu Lennonovi? Kráčím vzhůru, pod klenbu mohutných stromů. Z husté zeleně se vynořují další a další budovy. Malé bungalovy i několikapatrové hotely. Ve svahu nad řekou stojí ubytovny, které vypadají jako obydlí troglodytů z Hvězdných válek. Betonové homole obložené říčními oblázky. Vnitřek skrývá na tehdejší dobu naprostý luxus. Elektrické osvětlení, místnosti k odpočinku i meditaci a dokonce sprcha či splachovací záchod. Komfort, o jakém se místním lidem ani nesnilo.

KO1009_Indie_Getty img_Isifa

YESTERDAY

Nevycházím z údivu nad velikostí Maharišiho chrámu. V dobách největší slávy pojal až patnáct set lidí a byl to svět sám pro sebe.

„Byla zde banka, poštovní úřad, obchody. Tamhle byla elektrárna s obřím dieselovým motorem a dynamem, které vyrábělo elektřinu,“ ukazuje můj průvodce Kumar. Má pětadvacet. Do Rišikeše přišel před pár lety za prací z Kašmíru. Jak přiznává, on sám o slavných Beatles ještě před nedávnem neslyšel. Narodil se dávno potom, co skupina zanikla a v indickém éteru Yesterday ani All you need is love nenaladí. Někdejší Maharišiho ašram ale dobře zná. Občas sem vodí západní turisty. Moc zájemců ale Kumar nemá. Na indické dobrodružství skupiny Beatles už všichni dávno zapomněli. Areál je dávno zavřený a rozsáhlý pozemek nad řekou Gangou dnes patří indickému ministerstvu lesů.

Dnes v chrámu poutníka přivítají holé stěny, podlaha pokrytá vrstvou suti a ve střeše jsou díry, jimiž prosvítá slunce. Na stupínku na vyvýšeném pódiu stál Maharišiho trůn. Není pochyb, jsem v hlavním meditačním sále. Tady se guru setkával se svými žáky, kteří se sem za meditacemi a duchovním poznáním sjížděli z celého světa. „Se mnou se žáci setkávají několikrát denně. Ráno, po obědě a večer. Během meditací mají různé prožitky a já jim vysvětluji, co to znamená,“ popsal Mahariši v rozhovoru pro BBC denní program v ašramu. Z černobílého záznamu hovoří pisklavým hlasem muž s dlouhými vlasy a prošedivělým plnovousem.

MAGICAL MYSTERY TOUR

„Nemáš s sebou náhodou baterku,“ ptá se můj průvodce. Nechápavě kroutím hlavou. „Nevadí, posvítíme si mobilem,“ odtuší Kumar. Nechápavě se ptám, nač potřebujeme svítilnu. „Sestoupíme přece do podzemí!“ ukazuje Kumar na schodiště, vedoucí kamsi pod zem. Obklopí mě příjemné chladno a vlhko. Betonové stěny jsou obloženy zase těmi drobnými oblázky z řeky Gangy. Dlouhou temnou chodbu lemují zleva i zprava malé kobky.

„Vidíš, tohle jsou cely pro meditaci…,“ praví Kumar. „Jak dlouhou dobu tady lidé trávili?“ ptám se. „Tři, čtyři, pět hodin… podle toho, kolik jim určil Mahariši. Museli jej poslouchat. Byl to přece jejich guru,“ říká mi Kumar.

Na konci šedesátých let byl Rišikeš poutním místem v podhůří Himálají, kam se sjížděli jen hinduisté, aby v Ganze podstoupili očistnou koupel. Najednou městečko zaplnili novináři a filmové štáby. Beatles v Indii, to byla hotová senzace. Samozřejmě – pro západní svět. V Indii čtveřice muzikantů příliš nikoho nezajímala. Jak se vůbec Beatles v indickém Rišikeši ocitli? S Maharišim a jeho transcendentální meditací se seznámili v srpnu roku 1967 ve Walesu. To už byl věhlasným duchovním vůdcem. Za sebou měl několik světových přednáškových turné, během kterých získal příznivce ve Spojených státech, Asii i Evropě. Všude tam také zakládal své ašramy, jejichž pomocí šířil své myšlenky. Na začátku roku 1968 přijali členové Beatles Maharišiho pozvání do jeho Mezinárodní akademie meditace v Rišikeši.

„Mahariši byl tehdy velmi slavný. Indickou spiritualitu oblékl do zcela moderního hávu. Aby vyhovovala všem lidem,“ říká mi Sri Baba. I on je dnes guru, duchovní učitel. Maharišiho věhlasu, slávě i bohatství se ale samozřejmě nemůže rovnat. A jak říká, ani nechce.

Zatímco Ringo Starr a Paul McCartney po pár týdnech odjeli, George Harrison a zejména John Lennon Maharišiho kouzlu zcela propadli.

SEXY SADIE

Následovalo ale hořké prozření. „Začalo se šuškat, že Mahariši strávil noc s dívkou, která přijela do kurzu spolu s Beatles. Mahariši byl coby duchovní mistr v celibátu. Když se zvěsti donesly k Lennonovi, žádal po učiteli vysvětlení. Ten se ale prý jen vykrucoval. Lennon byl tak rozčarovaný, že z ašramu okamžitě odjel. Tento příběh dokonce přetavil v píseň, vzpomíná Pierre, někdejší Maharišiho žák, který v Rišikeši zůstal natrvalo.

„Byla to poslední píseň, kterou jsem v Indii napsal. Sbalili jsme se a odjeli. Maharišiho jsem opouštěl s hořkostí,“ vzpomínal později John Lennon.

„Sexy Sadie, co jsi to provedl? Dělal jsi ze všech jen blázny…,“ zpívá se v písni, kterou Beatles zařadili na slavné Bílé album. V první verzi dokonce Lennon zpívá rovnou o Maharišim, na přání ostatních členů kapely, ale nakonec slevil ze své zášti.

„Indické léto“ skončilo sice fiaskem, Mahariši si ale lepší reklamu nemohl přát. Krátce po Beatles opustil Indii i on. Usadil se ve Švýcarsku a svá meditační centra dál zakládal po celém světě. Byť se s nimi rozešel ve zlém, sláva Beatles na Maharišim navždy ulpěla. Když před dvěma lety zemřel, zůstalo po něm jmění v hodnotě 700 milionů dolarů. Stejně jako Beatles, ani on se už do Rišikeše nikdy nevrátil a jeho někdejší meditační centrum nezadržitelně chátrá.

Pin It on Pinterest