Category: 2005 / 06

Málokoho, kdo projde v plzeňské zoologické zahradě nočním pavilonem, napadne, že může mezi zvířaty vidět i druh, který patří mezi nejvzácnější na Zemi. Tím je kaloň zlatý neboli rodriguezský. V sedmdesátých letech zůstalo na ostrově Rodriguez v Indickém oceánu, odkud tito savci pocházejí, jen sto třicet kaloňů. Lidé se totiž postarali o to, že z ostrova zcela zmizela původní vegetace, a kaloň zlatý se stal jedním z kriticky ohrožených druhů.
Takřka v poslední chvíli zahájila ve své zoo na ostrově Jersey u Velké Británie program na ochranu kaloňů nadace vedená přírodovědcem a spisovatelem Geraldem Durrellem. Původní porost na ostrově Rodriguez byl během let postupně obnoven a kaloňů začalo přibývat. Dnes je jich tu kolem tří tisíc. Plzeňská zahrada je zatím jednou ze tří v České republice, která má právo kaloně zlatého odchovávat. Evropský záchranný program je řízen koordinátorem z Jersey a kromě Plzně jsou kaloni chováni také v Olomouci a Jihlavě.
Do plzeňské zoo přivezla deset samečků kaloně zlatého v roce 2003 ze zoo v Jersey vdova po Durrellovi, doktorka Lee Durrellová, současná čestná ředitelka trustu. Skupinu pak doplnilo šest samiček z olomoucké zoo.
„V naší zoo chováme pět druhů kaloňů, tři mohou návštěvníci vidět v pavilonu Tajemný svět africké noci. Jedním z nich je právě kaloň zlatý. V těchto pavilonech neboli nocturnáriích mají zvířata opačný světelný denní a noční režim. Ve dne tu vládne fialové přítmí a v noci žluté denní světlo,“ uvedl Martin Vobruba, mluvčí plzeňské zoo. Kaloňů zlatých je v zoo šestnáct a expozici obývají společně s ježkem ušatým a jedinou samičkou zajímavého hlodavce noháče kapského. Mládě se kaloňům narodilo zatím jen jedno, a to hned v roce 2003. „Doufáme, že časem jich přibude,“ věří Vobruba. Z plzeňské zoo tedy nebyl do volné přírody zatím vypuštěn žádný kaloň, ale do budoucna snad tato situace nastane.
O kaloně se stará ošetřovatelka Růžena Weberová. Někteří jí dokonce jedí z ruky. Nejraději prý mají tropické sladké ovoce a ovocnou přesnídávku. Jsou ale přirozeně plaší.
Kvůli tvaru hlavy a vzhledu se těmto blízkým příbuzným netopýra v německy a anglicky mluvících zemích říká Flughund – létající pes nebo Flying Fox – létající liška. Společně s netopýry patří do třídy savců, řádu letouni. Díky zadním končetinám se silnými drápy mohou odpočívat zavěšeni hlavou dolů, zabaleni do svých křídel. Na rozdíl od netopýrů ale nemají echolokaci neboli radar, který by jim umožňoval orientaci v prostoru. Milují nektar a některé druhy kaloňů přenášejí na čumáčku z květu na květ pyl a částečně tak nahrazují hmyz. Jejich křídla mají rozpětí od 40 do 80 centimetrů. Samička obvykle rodí jedno mládě, o které dva až tři měsíce pečuje. V zoo se kaloni většinou dožívají až o třetinu delšího věku než v přírodě, tedy až dvaceti let. Rekord drží kaloň, který dosáhl jednatřiceti let a pěti měsíců.
V zákulisí plzeňské zoo však žijí ještě dva další druhy kaloňů – egyptský a indický, které zatím návštěvníci vidět nemohou, na svoji expozici teprve čekají. Žijí společně s hlodavci osináky z rodu dikobrazů a s africkými poloopicemi kombami, jejichž velké oči jsou důkazem toho, že jde také o noční živočichy. „Kaloň egyptský byl vůbec prvním druhem těchto zajímavých savců, které jsme začali chovat. Pochází z Egypta, kde byl mimo jiné nalezen také v pyramidách. Vyskytuje se ale i v Evropě, například na Kypru. Je zvláštní tím, že jeho echolokace funguje poněkud na jiném principu než u netopýrů,“ vysvětlil Vobruba

Pin It on Pinterest