Category: 2010 / 05

Divoké sjezdy, slaňování, skoky do horských tůní, balancování na lanovém mostě. Večer si pak před horskou boudou otevřete láhev grappy a žasnete nad tím, jak slunce obarvuje skály narůžovo. I takové může být Trentino, kraj jen několik hodin cesty od českých hranic.

Splynout s přírodou není v Trentinu vůbec těžké. Na relativně malém území najdete velmi rozmanitou krajinu – jezera (v celém Trentinu jich je více než tři sta), horské řeky, bublající potoky s vodopády, náhorní plošiny, údolí… K tomu si přimyslete sluneční paprsky a ostrý horský vzduch. To vše přímo vybízí k aktivní dovolené! Stejného názoru je i moderní věda, její výzkumy dokazují, že střední nadmořské výšky, tedy 1000–2000 m n. m., mají příznivý vliv na metabolismus, okysličení krve, pulz a tlak, a to dokonce i při krátké dovolené. Trentino má navíc pro českého turistu, který se rád přepravuje autem, výhodu snadné dostupnosti. Z Prahy jste v Bolzanu za šest hodin, aniž byste museli opustit pohodlnou dálnici.

OD BOUDY K BOUDĚ

Král Laurin se svými skřítky, elfové a princezny jsou protagonisty pohádek a legend , které se zrodily mezi lesy a strmými skálami Dolomit. A právě legendy jsou spojovacím prvkem tematického výletního okruhu Trekking delle leggende – Trekking mezi legendami, který spojuje tři známá dolomitská údolí Val di Fiemme, Val di Fassa a San Martino di Castrozza-Primiero-Vanoi. Ojedinělá kombinace různorodých scenerií od jezer po měsíční náhorní plošinu jej řadí mezi nejkrásnější okruhy v Evropě. Celý okruh se dá zvládnout tak za patnáct dní, návštěvník si ale samozřejmě může zvolit jen některou jeho část, podle svých časových možností i své fyzické zdatnosti. Pravidelně upravované stezky jsou mezi sebou propojené a měří dohromady téměř dvě stě kilometrů. Kouzlem tohoto okruhu je skutečnost, že v průběhu několikadenní túry můžete putovat od jedné horské boudy ke druhé. Boudy se stanou vaší každovečerní oázou, kde se vám dostane přenocování i teplého jídla. To však platí především o údolí Val di Fassa nebo San Martino di Castrozza, kde je koncentrace bud vysoká. Pokud chcete tímto způsobem putovat i ve Val di Fiemme, musíte kromě několika bud využít i spartánštějšího bivakování.

DO HOUSLOVÉHO LESA

Z kterékoli etapy okruhu se dá sejít do údolí, ať už kvůli nepřízni počasí nebo pokud dáváte přednost ubytování v hotelu s větším komfortem. V takovém případě můžete využít kyvadlové dopravy či organizovaných autobusových transferů, které vás každý den ráno dovezou z hotelu na začátek zvolené etapy a večer vás zase odvezou zpět. Je třeba si ale odvoz předem telefonicky zamluvit. Hotely nabízejí také doplňkové služby – kromě nezbytných informací jsou to například balíčkové obědy nebo převoz zavazadel. Každé údolí má své zvláštnosti. Záleží jen na vás, jakému z nich dáte přednost. V údolí Val di Fassa můžete obdivovat během ranního svítání nebo v záři zapadajícího slunce do červena zbarvené vrcholky pohoří. Podle pověstí jsou pozůstatkem růžové zahrady, kterou kdysi zaklel král Laurin. Naopak houslový les ve Val di Fiemme není legendou, ale skutečností. Pro speciální zvučné smrkové dřevo pro své housle si sem chodil už mistr Stradivari. Svou zvláštnost má i San Martino di Castrozza. Ostré výčnělky vysokých kamenných věží Pale San Martino jsou vlastně korálovými útesy. Když před třemi sty miliony let vystoupily z vody, vymodelovaly je postupně atmosférické vlivy až do dnešní podoby působivě rozeklaných skal.

TRENTINO V CYKLISTICKÉM SEDLE

Sednout do cyklistického sedla a šlápnout do pedálů, to je další způsob, jak obdivovat panenskou krásu nezničené trentinské přírody. Jsme v horách, a tak je občas potřeba do nich šlápnout pořádně, ale není se čeho bát. Pečlivě naplánované a neustále udržované trasy mají různé stupně obtížnosti a uspokojí jak cyklisty pohodáře, tak i sportovce. Pro ty první jsou určeny klidné a bezpečné odpočinkové trasy, sem tam s nějakým těžším úsekem, aby člověk nezapomněl, že je v horách! Cyklistické stezky převážně protínají údolí bez velkého převýšení, vedou po venkovských cestách i širokých stezkách. Trénovaní sportovci si pak vychutnají mnohem náročnější trasy, ve kterých nechybějí úseky s velkým převýšením. Výstupy po stezkách střídají okouzlující panoramatické sjezdy. Pro cyklistické nadšence se připravuje okruh Dolomiti Lagorai bike propojující údolí Val di Fiemme, Val di Fassa a Valsugana. Více než tisíc kilometrů okruhu je rozděleno do čtyř stupňů obtížnosti, trasy vedou lesy, horskými pastvinami i jezerní krajinou. Jednotlivé stezky jsou už naplánovány a jsou k dispozici také jejich mapky. Do konce nastávající sezony pak budou všechny etapy vyznačeny v terénu. Připravuje se dokonce nonstop informační mountain bike linka a chybět nebudou ani kurzy techniky jízdy na horském kole nebo opravny a půjčovny kol na samotných trasách. Pro cyklisty i trekaře platí, že si díky moderním technickým vymoženostem mohou ušít svoji výpravu na míru svým časovým i fyzickým možnostem. Trasu (včetně jejího profilu nebo například občerstvovacích zastávek) je totiž možné naplánovat si předem na počítači a stáhnout si ji do svého GPS. To vám následně velmi usnadní orientaci v terénu, protože si kdykoliv můžete zkontrolovat svou aktuální pozici.

trentino2

VŮNĚ HORSKÝCH SALAŠÍ

Trentino ale nemusíte objevovat jen pěšky nebo na kolech. Nabízí se nepřeberné množství dalších sportovních aktivit. Vyznavači odvážnějších adrenalinových sportů mohou provozovat kaňoning nebo horolezectví. Ferraty, takzvané železné cesty, dnes umožňují proniknout do světa kdysi přístupného jen těm nejodvážnějším, podrobit si ticho hor a skoro se dotknout prstem nebe. Na zdolaných vrcholcích tu člověk zažije nepopsatelné emoce, kdy po prvním pocitu uspokojení oněmí úžasem i posvátnou úctou. Od června do září můžete objevovat svět horských pastvin, které v minulosti zajišťovaly obživu mnoha místním obyvatelům. Ještě dnes si někteří Trentiňané volí pasteveckou činnost doplněnou výrobou sýrů za svůj životní styl, a tak můžete spatřit na zelených pastvinách funkční horské salaše. Tradiční stavení zbudovaná ze dřeva a kamenů naleznete uprostřed zelených rozkvetlých mýtin nebo přimknutá k horským svahům. Každý týden máte možnost se ve všech údolích zúčastnit některé z organizovaných trekkingových túr, které vás na salaš dovedou. Je to jedinečná šance poznat život pastevců zblízka. Podíváte se, jak se dojí krávy, čistí stáj, jak se z mléka dělá máslo a ochutnáte domácí sýry, ale třeba i polentu, klobásy a víno, které jsou součástí zdejší domácí venkovské stravy. A také si uvědomíte, že se dá žít i jinak, než si umíme představit.

Pin It on Pinterest