Category: 1997 / 01

Příroda pod mořskou hladinou je v lidském podvědomí spojena s romantikou a dobrodružstvím nepoznaného. Je však také nevyzpytatelná a nebezpečná. Potápěč nesmí bezhlavě podlehnout fantastickému prožitku, musí být neustále ve střehu. Například setkání s murénou, jedovatou scorpeanou nebo žahavou medúzou může mít neblahé následky. Mnohem větším nebezpečím jsou ale – jak už to bývá – dobrodruzi…

„RYCHLOKVAŠKY“ PUTUJÍ DO CHORVATSKA

Potápění se dnes stalo módní záležitostí. Má však svá pravidla a zákony, jejichž dodržováním se riziko tohoto sportu snižuje na minimum. Ale…

Pro podnikatele s tučným kontem není zatěžko nakoupit drahou výstroj za desítky tisíc korun. Na potápěčský výcvik ovšem nezbývá čas. Načpak nějaký výcvik, když potopit se je na pohled tak jednoduché!

Chorvatsko je pro české potápěče cenově celkem dostupné. Potápěčské „rychlokvašky“ tedy putují sem. V zemi, mátožící se z válečného konfliktu, dostane povolení k potápění prakticky každý, a to i bez platného průkazu. „Novopečený potápěč“ se zanoří a… zklame. Svojí vlastní vinou – nebyl dostatečně připraven. Nenechme se přitom mýlit dojmem, že tragédie pod vodou je pak jen jeho osobní záležitostí. Díky sebevražednému chování několika takových dobrodruhů klesá kredit všech českých potápěčů. Ještě několik smrtelných neštěstí a může pro ně být Jadran zapovězen. Pro všechny – tedy i pro ty, kteří si to nezaslouží.

Přitom existuje řada odborných kurzů, vedených zkušenými instruktory, kde absolvent obdrží kvalifikaci P* a především nezbytné znalosti všech rizik, specifik a bezpečnostních zásad potápění. Rozhodně nejde o zbytečnou investici…

MUŽI PŘES PALUBU SILVY

Pro skupinu českých potápěčů je každoroční putování na palubě dřevěné Silvy, která brázdí křížem krážem moře v okolí Dalmátských ostrovů, nádherným zážitkem. Kapitán Ivan je příjemný a usměvavý. Musí mít velké zkušenosti. Je třeba přesně vědět, kde je mělčina a kde hlubina, dávat bedlivý pozor, aby se loď nerozbila o skaliska při prudkém závanu větru (z jihu vane yugo, ze severu bora). Loď je Ivanovým majetkem a zásadním zdrojem obživy.

Kotvíme. V davu potápěčů nastává hemžení. Přípravy na ponor, půlhodinové soukání do neoprenových obleků. Adrenalin stoupá. Mám všechno? Jaké to bude? Hlavně nezapomenout nůž a světlo. Rychle ke schůdkům, a už padáme do mořské hlubiny…

S vzrůstající hloubkou se denní světlo odráží a rozptyluje, začínají se nám ztrácet barvy. Postupně je všechno modrošedé. Ve vzdálenosti nad dvacet metrů od hladiny už je potřeba si na život kolem posvítit. Teprve pod kuželem umělého osvětlení se objeví barevné korály, pestré rybky i tvrdé mořské houby. Tiše plaveme kolem skalního převisu a zkoumáme každou skulinu. Třeba zrovna tady je ukryto nějaké překvapení.

NEJLEPŠÍ SUVENÝRY JSOU VZPOMÍNKY!

Smutným faktem je, že rok od roku vzrůstá drancování moří a potápěčský terén je stále chudší. Každý si chce odvézt domů nějaký suvenýr. Právě proto platí zákaz vyzvedávání všech nálezů – živých i neživých – z mořského dna, který se ovšem nedodržuje. Ten, kdo by si chtěl odnést domů například nalezenou amforu a je přitom chycen hlídkou, bude trestně stíhán. Málokdo však odolá a neodnese si alespoň několik mušlí…

Další hrozbou jsou pro moře řeky znečištěné civilizačními splašky. Řeky Neretva a Pád kalí průzračnou vodu. Na mořské hladině je zřetelně vidět rozhraní – špinavý pás podél pobřeží, navazující na průzračnou jadranskou vodu. Letos bylo sice moře zakaleno díky vrtkavému počasí, viditelnost ale přesto dosahovala zhruba dvaceti metrů… To je naprosto nesrovnatelné se sladkou vodou, kde ve větší hloubce není vidět na konec ruky. Potápěčský začátečník, který teprve zjišťuje, co tento sport obnáší, je u vytržení. Zůstat tu tak co nejdéle! Bez zábran se překoná hloubka čtyřiceti metrů. Tady už se ale tkáně nemilosrdně sytí dusíkem. „Kesonka“ – potápěčská nemoc je na obzoru, proto rychle kousek výš.

„Jadran je klidné moře, bez nebezpečí,“ říká kapitán Ivan.

„Co žraloci?“ vyzvídáme.

„Hm, nic moc,“ odpovídá.

Mnoho zákeřných druhů tu nežije. Za posledních čtyřicet let se objevilo jen několik vážných případů napadení člověka. Nebezpeční žraloci se tu ale občas přece jen objevují. Například loni chytili rybáři v nedalekém přístavu pořádný exemplář žraloka modravého, který rozhodně příliš mírumilovný není. Hojný je tu ale především žralok zvaný „máčka skvrnitá“. Roztomilý živočich, který o potápěče nejeví valný zájem. Je zajímavý tím, že klade vajíčka na mořské rostliny. Takže vás pod vodou překvapí trsy kožených „krabiček“, ze kterých se časem na svět prodere mrňavý strakatý žralok.

U skalní stěny si můžeme prohlédnout nebojácné langusty, hvězdice, sumky či sumýše a také veliké, i metrové mlže „kyjovky“ – uvnitř této „mušle“ je ukrytá srdčitá perleťová vrstva.

Den plyne rychle. Navečer se zešeří a po hladině se rozlije rudé slunce. Pak přijde už jen tma. Připravujeme se na noční ponor. Ten má své kouzlo a zvláštní napětí. Zase nastává hemžení a brzy se objeví několik světel po ztemnělém moři. Potápěčských světel. Zase padáme do hlubin… Ocitáme se v hluboké tmě, osvícen je pouze prostor před našimi „lampami“.

Během ponoru jsme potkali průsvitnou medúzu. Vyfotili jsme ji a ona se, zřejmě následkem působení blesku, rozpadla. Malá sépie se před námi zahrabala do písku. Kolem plovoucí rybky ztrnule zírají do kužele umělého světla. V trsech trávy jsou ukryté chobotnice. Jen se k nim přiblížíte, hned vypouštějí svůj „inkoust“, do kterého se snaží zahalit. Chobotnice mají neuvěřitelnou sílu. Přisají se a nerady se pouštějí. Jejich rohovinový zobáček také dokáže uštědřit pořádný štípanec… Najednou nás upoutalo hebké stvoření, které připomínalo spíše ptáka, plachtícího větrem. Byl to plž, přezdívaný „mořský zajíc“. Harmonickým pohybem se po chvíli ledabyle vzdálil do širého moře. Zhasínáme s kamarádem světla. Jsme ponořeni do úplné tmy a zahaleni do naprostého ticha. Když zamáváme prudce rukama před obličejem, najednou vidíme desítky drobných svítivých teček. Je to fosforeskující plankton. Obklopeni nocí cítíme, že potápění je svět ticha, rozvahy, klidu a báječných lidí.

Pin It on Pinterest