Category: 1999 / 07 - 08

Loni proběhl již 15. ročník největší a nejprestižnější fotografické soutěže BG WILDLIFE Photographer of the Year,která se zabývá výhradně přírodou a jejím pulzujícím životem. Pořadatelé soutěže obdrželi přes 20 000 fotografií z vícenež 60 zemí světa. Soutěže, která podporuje život v přírodě a životní prostředí, se mohou zúčastnit jak profesionálové,tak amatéři a má dokonce i několik kategorií pro mladé fotografy.

V minulých letech byly vítězné snímky povětšinou z velmi exotických krajin světa, ať už to byla Afrika se svou stále ještě hojnou zvířenou, případně podmořský svět a nebo odlehlé polární oblasti.


Vítězný snímek “Boxující zajíci” Manfreda Daneggera
z Německa.
Nikon F4, objektiv 400 mm, 1/1000 s, f2, 8, FUJICHROME
SENSIA 100

Loňským celkovým vítězem se stal německý fotograf Manfred Danegger, jehož vynikající snímek s názvem Boxující zajíci mu přinesl nejvyšší ohodnocení. Porota ocenila především perfektní kompozici, ve které se samice brání erotickým výpadům dvořícího se zajíce. Tyto stiskem spouště zmrazené hrátky jsou osvětleny zadním světlem a kapičky rosy rozprášené ze zaječí srsti vypadají jako tisíce malých perliček. Akční snímek je svým kontrastem mezi světlou a tmavou částí a mezi uvolněnou energií a klidem perfektně vyrovnaný.

Danegger, který fotografuje zajíce již dvacet let, o tom říká: “Během období rozmnožování v březnu a v dubnu jsem strávil spoustu času na břehu jezera Constance v jižním Německu. Doufal jsem, že se mi podaří zachytit typické chování těchto plachých zvířat. Toho rána jsem spatřil samici, jak odráží milostné útoky samce, dávajíc mu signál, že ještě není připravena se spojit.”

Jak je vidět z tohoto snímku, není nutné cestovat za vynikající fotografií až někam na druhý konec světa. A tak pokud máte zájem se soutěže zúčastnit, chce to jen dobrý fotoaparát, tu správnou lokalitu a především obrovskou míru trpělivosti. Soutěž vyhlašuje BBC Wildlife Magazine a The Natural History Museum v Londýně a už po deváté za sebou je sponzorována firmou British Gas.

Pin It on Pinterest