Kategorie: 2001 / 09

Poloostrov Yucatán na východě Mexika tvoří vápencová plošina s nadmořskou výškou jen pár desítek metrů a většina jeho plochy je pokryta hustým pralesem. Yucatán proslavily památky a vykopávky mayské kultury a v současné době se stává čím dál více oblíbeným pro turisty, kteří touží obdivovat nejen slavné pyramidy, ale také si užívat nádherných písčitých pláží Karibiku.

Turisticky významnou oblastí je Riviera Maya (oblast mezi městy Cancún a Tulúm o délce okolo 160 km), kde vyrůstají moderní hotelové komplexy.

Nejznámějším místem pozůstatků mayské kultury je Chichén Itzá se slavnou Kukulkánovou pyramidou, s astronomickou observatoří (známou podle zvláštní točité struktury jako El Caracol – šnek) a Chrámem válečníků. Je vzdálená 3 hodiny jízdy (neskutečně rovnou silnicí) od Cancúnu.

Dalším známým místem je Uxmal. Pro spoustu turistů je trochu více z ruky, ale na ty, co vydrží delší cestu, čeká odměna v podobě dominantní Oválné pyramidy s Chrámem kouzelníka a klidná prohlídka této ukázky mayské vyspělosti.

Město Tulúm (ležící na jižním konci Riviera Maya) nabízí jako jediné pozůstatky mayského města nikoli ve vnitrozemí, ale na skalnatém útesu. Tento kontrast s blankytně modrou hladinou Karibiku je nádherný. Zde se nám však podařilo narazit na typickou mexickou byrokracii a nebyli jsme do objektu s profesionální videokamerou vpuštěni (neměli jsme patřičná povolení a částka v přepočtu 20 000 Kč se nám zdála neadekvátní).

Blízko Tulúmu se nachází přírodní biosférická rezervace Sian Ka’an, která je domovem stovek druhů ptáků (krásné je pozorovat zejména fregatky). Tato rezervace, která zahrnuje jak pevninu, tak i systém lagun a korálových útesů, patří do světového dědictví UNESCO.

Pokud byste se chtěli po návštěvách památek orientovat i na relaxaci a hříčky přírody, pak je tu Xel-Há. Tento přírodní park je spojením lagun, zátok, podzemních řek a jeskyní. Nabízí návštěvníkům dovádění s delfíny nebo potápění spojené s krmením ryb. Ale hlavně – příjemný odpočinek v tak krásné mexické přírodě.

Cestu zajistila CK Monoizáří 2001

Pin It on Pinterest