Category: 2006 / 06

A nejde jen o odchovy zvířat, která žijí v zahraničí, jako byl třeba návrat adaxů do Maroka (na akci se podílela brněnská i olomoucká zahrada a program skončil v roce 1996). Nebýt odchovů v zoologických zahradách, z přírody v České republice by možná docela zmizela kdysi hojná sova pálená. Téměř dvě stě ptáků už vypustila Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Moravě ve spolupráci s ostravskou zoologickou zahradou, na odchovu sov pálených pro návrat do přírody se také podílí ústecká zoo, děčínská, ale i další.

Odborníci z brněnské a pražské zoo už nějakou dobu sledují na jižní Moravě ohrožené populace syslů a ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR je v Brně připravováno zařízení pro jejich odchov s tím, že se pak mláďata vrátí do volné přírody. Ostrava připravuje projekt na rozmnožení vzácných orlů skalních. Z chomutovského zooparku byli zase odvezeni na Slovensko a vypuštěni zubři.

Zoologická zahrada ale také bývá místem, na které se lidé často obracejí, pokud najdou v přírodě poraněná zvířata. Ústecká zoo, ale třeba i plzeňská a další se tak mění i v centra pro handicapovaná zvířata. V Ústí se tak do přírody vrátily labutě, čáp, různé druhy dravých ptáků a každoročně tu na jaře vypouštějí desítky ježků, které sem tradičně lidé nosí na začátku zimy.

zpracovala Dagmar Cestrová

foto archivy zoologických zahrad

Zoo Brno – www.zoobrno.cz

Nová chovatelská koncepce této zoologické zahrady chce zdůraznit vliv vybraných geografických oblastí, jako jsou Beringova úžina, Wallaceova linie vIndonésii, poušť Kalahari či Karibik, vznik různých forem živočichů.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Solomouckou zoo se podílela na programu návratu adaxů do přírody Maroka, dva kusy odešly v roce 1996. Spražskou zoo spolupracuje na programu návratu sysla obecného do české přírody. Program řídí Agentura ochrany přírody. Sleduje populace syslů vjihomoravských lokalitách, má připraveno zařízení pro jejich odchov s tím, že nově narozená zvířata budou vypouštěna do volné přírody.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Vlednu se narodili dva klokani rudokrcí, kteří nyní vystrkují hlavu zmatčina vaku a začínají okusovat trávu. Surikatám se v březnu narodila tři mláďata, stejný počet mladých mají i vzácné čtyřrohé ovce Jákobovy. Samičku porodila i velbloudice Izis. Vidět můžete i dubnová mláďata jelenů milu.

Vdětské zoo se od ledna do začátku dubna narodilo deset koz a tři ovce.

V zoo se letos už také narodily tři paovce, jeden pakůň a takin. Jeho narození je vždy považováno za chovatelský úspěch, protože takina odchovávají vEvropě jen čtyři zahrady. Je to kopytník připomínající bizona, jeho nejbližšími příbuznými jsou kamzíci a pižmoni. Zvíře je vzácné nejen vzoo, ale i vpřírodě, kde žije už jen asi 5000 jedinců.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

Listopad až únor 9–16 hod., březen a říjen 9–17 hod., duben až září 9–18 hod. Dospělí platí za vstup 60 Kč, rodinné vstupné (dva dospělí, tři děti) je 150 Kč, důchodci, děti do 15 let a studenti zaplatí 30 Kč, děti do tří let mají vstup zdarma. Vstupenka pro psa je 20 Kč.

Zoo Děčín – www.zoodecin.cz

Zaměřuje se na chov méně známých a vysoce ohrožených druhů, které se v ostatních zoo vyskytují zřídka.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Zoo Děčín odchovává mláďatasov pálených, které pak přenecháváZáchranné stanici AVES Kladno. Ta dál řídí jejich návrat do volné přírody. Vloni tak bylo vypuštěnosedm sov pálených. Zoo chce podobně odchovat a vypustit také puštíky bělavé.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Mláďata lamy krotké, sovy pálené, majny Rotschildovy, prasete divokého. V zahradě přibyla i nově dovezená zvířata, jako je outloň malý z parku Monkey v Izraeli, makak chocholatý z londýnské zoo, kakadu žlutolící sumbský z Dublinu.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

Od března do dubna 8–18 hod., květen až srpen 8–19 hod., září až říjen 8–18 hod., listopad–únor 8–16 hod. Dospělí platí za vstup od března do října 60 Kč, děti 40 Kč, od listopadu do února dospělí 45 Kč, děti 20 Kč. Držitelé průkazu ZTP mají slevu 50 procent, skupina nad 10 osob 20 procent.

Zoo Olomouc – www.zoo.olomouc.com

Hlavním zaměřením je chov a rozmnožování vzácných druhů zvířat.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Před deseti lety zoo spolupracovala na vypuštění antilop adaxů do národního parku v Maroku. Do přírody vypouští zvířata a ptáky, kteří se léčili ve zdejší stanici pro handicapované živočichy. Ta úzce spolupracuje se sokolníky, kteří v zoo působí.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

V letošním roce se narodila mláďata antilop přímorožců jihoafrických, samička hrošíka liberijského, tři drápkaté opice kosmani zakrslí,devět kotulů veverovitých, dva tamaríni vousatí, lemur běločerný a deset šakalů čabrakových.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

Otevřeno je denně od 8 hod. V dubnu až srpnu do 18 hod., v březnu a září do 16.30 hod., od října do února do 16 hod. Dospělí platí za vstup 70 Kč, děti od 3 do 15 let, studenti a důchodci 50 Kč, skupiny nad 10 osob za každého 40 Kč. Děti do 3 let mají vstup zdarma.

Zoo Jihlava – www.zoojihlava.cz

Jihlavská zoo je domovem pro více než sto druhů exotických zvířat včetně druhů ohrožených vyhubením. Specializuje se na chov kočkovitých šelem, plazů a drápkatých opic.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

V současné době se nepodílí na žádném programu návratu zvířat do přírody, jsou tu ale chovány vzácné druhy zvířat, ve volné přírodě ohrožené.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Letos už se narodily téměř tři destíky mláďat od osmi druhů zvířat. Z nejvzácnějších jsou dva kaloni zlatí, jedni z největších létajících savců. Jejich domovem je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu. Již tradičně se rozmnožili i miláčci zejména dětských návštěvníků – kozy kamerunské. A daří se opicím, návštěvníci mohou vidět dvojčata drápkatých opiček kosmanů běločelých, dvě mláďata tamarínů vousatých nebo mládě tamarínů pinčích. Přibyla i mláďata lemurů kata a lemurů rudočelých. Dalším přírůstkem opic je malá malpa hnědá.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

Od května do září je otevřeno v 8–18 hod., od listopadu do března v 9–17 hod., v dubnu a v říjnu v 9–17 hod. Vstupné pro dospělé činí 60 Kč v letní sezoně, v zimě 50 Kč, děti, studenti a důchodci zaplatí v létě 30 Kč, v zimě 25 Kč.

Zoo Dvůr Králové – www.zoodk.cz

Zaměření zahrady nejlépe vystihuje

její motto: Nejlevnější výlet do Afriky.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Zoo je zapojena do řady programů na návrat zvířat do volné přírody, například v letech 1994–2005 bylo vypuštěno více než sto buvolů kaferských a přes dvacet antilop koňských do jihoafrických rezervací a privátních farem. V rezervaci vTunisku, vmístech, kde byli vyhubeni přímorožci šavlorozí, žijí dvě samice tohoto pohledného zvířete, narozené ve Dvoře Králové v roce 1999. Reintrodukován byl v roce 2002 i pár antilop vraných do národního parku na hranicích JAR a Botswany.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Dvě mláďata vzácných nosorožců dvourohých (narozená v prosinci 2005 a letos v lednu), tři mláďata tygrů ussurijských narozená vloni v říjnu, více než padesát mláďat různých druhů kopytníků narozených v letošním roce, například watusi, kudu malý, vodušky, antilopy losí, nyaly, přímorožci a pak letošní mládě hrošíka liberijského. Novým druhem chovaným poprvé vzoo jsou mangusty liščí.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

Otevřeno po celý rok každý den od 9 hodin, zavírací doba je od května do září v 18 hod., v říjnu v 17 hod., v listopadu od doby zimního času v 16 hodin. V prosinci (vánoční zoo) je otevřeno do 19 hod. V únoru až dubnu opět do 16 hod., od letního času do 17 hod. Vstupné je v květnu a červnu 135 pro dospělé včetně denní projížďky safaribusem (o prázdninách vstupenka v této výši zahrnuje i večerní safari, bez něj se platí jen 115 Kč), pro děti 6–15 let, studenty, důchodce a vojáky činí 85 Kč (bez večerního safari 70 Kč), děti 3–6 let 30 Kč (o prázdninách 25 Kč), mladší děti od 1 roku platí 10 Kč. Pes na vodítku 25 Kč (o prázdninách 20 Kč). Vstupné se různě mění podle sezony, je dobré se podívat na internetovou stránku zoo.

Zoo Ústí nad Labem – www.zoousti.cz

Oficiální slogan ZOO …pro každého něco… vystihuje to, že se zahrada snaží chovat co nejširší spektrum zvířat bez speciálního zaměření na určité druhy či oblast jejich výskytu.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Zprostředkovaně se zahrada podílela na vypouštění sov pálených, odchovy byly dodávány do centra, které se zabývá jejich vypouštěním do volné přírody. Zoo také slouží jako centrum pro handicapovaná zvířata z volné přírody, která jsou pak zas vypouštěna zpět – v poslední době labutě, čáp, různé druhy dravých ptáků a každý rok asi 50 ježků.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Návštěvníci by si neměli nechat ujít mláďata zebry Hartmannové, velblouda dvouhrbého, nilgau pestrého, gibona černého nebo kočkodana diadémového, případně vzácné kočky slaništní. Mladé měl i osel somálský, lemur vari – obě barevné formy a jelen bělohubý. Nově do zahrady přibyl lev konžský, irbis a kočkodan Dianin i mara stepní.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

Otevřeno je denně v letní sezoně (duben–říjen) v 8–18 hod., v zimní sezoně v 9–16 hod. Dospělí zaplatí za vstupné 70 Kč, děti od 3 do 15 let, důchodci a studenti 35 Kč, za psa na vodítku se platí 20 Kč.

Zoopark Vyškov – www.zoo-vyskov.cz

Specializuje se na domácí a hospodářská zvířata z celého světa

a velké přežvýkavce. Naleznete zde zvířata od morčete po velblouda.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Zoopark se zatím nepodílí na návratu některého živočišného druhu do přírody, v budoucnu se to nedá vyloučit.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Zajímavostí je gayal, zdomácnělá forma gaura žijícího v západní Indii a přilehlých oblastech. Je to jediné chované stádo v ČR. Prohání se zde i největší stádo fjordských koní v republice. Také jen zde je k vidění zakrslý skot zebu a největší plemeno osla poitouského.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

V březnu až červnu a v září a říjnu v 9–18 hod., v červenci a srpnu v 9–20 hod., ostatní měsíce v 9–16 hod. Vstupné v květnu až září je pro dospělé 100 Kč, pro děti, studenty a důchodce 70 Kč (obsahuje návštěvu zoo, DINO, přepravu dinoexpresem, parkování, WC ). Od října do dubna platí dospělí 40 Kč, děti, studenti a důchodci 20 Kč, děti do 3 let mají vstup zdarma.

Zoo Hodonín – www.zoo-hodonin.cz

Zdejší zoologická zahrada vsoučasné době chová přes pět set kusů tuzemské i exotické

zvěře ve více než sto čtyřiceti druzích, přes sedmdesát ohrožených druhů světové fauny.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

V současné době se nepodílí na žádném programu návratu zvířat do přírody, jsou tu ale chovány vzácné druhy zvířat, ve volné přírodě ohrožené.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Odchov tukana obrovského, gibona lar, tamarínů žlutorukých, zebry Chapmannovy, velblouda jednohrbého, antilop a další. Zatím největším chovatelským úspěchem je umělý odchov orangutana sumaterského v roce 2000.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

V dubnu až říjnu je otevřeno v 9–19 hod., v listopadu až březnu v 9–16 hod. Vstupné pro dospělé (od 15 let) je 50 Kč, pro děti (3–15 let), studenty a důchodce 25 Kč, děti do 3 let mají vstup zdarma.

Zoo Plzeň – www.zooplzen.cz případně www.dinopark.cz

Zahrada má zoologicko-botanické expozice, zoogeografické členění, jsou tu plazi, malá vzácná a neobvyklá zvířata.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Zoo a botanická zahrada zatím neuskutečnila žádnou reintrodukci, některé chované druhy by však pro budoucnost připadaly v úvahu, jako například přímorožec šavlorohý.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Vloni a letos se narodila dvojčata tygra ussurijského, lemur kata, jedenáct zmijí gabunských, čtyři varani černí, krajty zelené, makak lví, gueréza angolská, tučňáci, pelikáni, ara vojenský, pásovec štětinatý a naposledy dva velbloudi. Mezi novější druhy v zahradě patří irbis (od roku 2004) a chameleon obrovský (expozice Akva) nebo želvy obrovské.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

Otevřeno od dubna do září v 8–19 hod., zbytek roku v 9–18 hod. Vstupné nezahrnuje návštěvu Dinoparku a samostatné expozice Akva Tera v centru. Za vstup zaplatí dospělí 70 Kč, děti od 4 do 15 let a důchodci 40 Kč.

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou – www.zoo-ohrada.cz

Zahrada je známa především chovem evropských a euroasijských zvířat, která tvoří většinu z dvou set chovaných druhů, přibližně polovina patří kfauně České republiky. Nejvýznamnější chovatelskou aktivitou je specializace na ohrožené druhy. Exotická zvířata jsou pouze malou ukázkou fauny jiných zoogeografických oblastí.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Vypouštění puštíka bělavého středoevropského na Šumavu. Naposledy to bylo devět puštíků vloni vsrpnu (4 ze zoo Ohrada, 3 ze zooparku Chomutov a 2 ze Stanice ochrany fauny Pavlov). Další vypouštění je plánováno na letošní léto.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Letos se tu zatím narodila kůzlata kozy holandské zakrslé, tři jehňata ovce ouessantské, kočkodani husarští, puštíci bělaví, sovy pálené, kalousi ušatí, mufloni, kočky divoké, nosáli červení. Další mláďata se očekávají.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

Otevřeno je denně v dubnu až červnu v 9–18 hod., v červenci a srpnu v 9–19 hod., v září až říjnu v 9–18 hod. a v listopadu až březnu v 9–16 hod. Vstupné činí pro dospělé 40 Kč, pro děti (3 až 15 let), důchodce a TP/ZTP 20 Kč, pro děti do 3 let a ZTP/P je vstup zdarma.

Podkrušnohorský zoopark Chomutov – www.zoopark.cz

Specializuje se na chov fauny Eurasie (palearktu, který zasahuje i do severní Afriky).

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Zoopark se podílí na reintrodukčním programuzubra evropského a puštíka bělavého. Pár zubrů byl vypuštěn v říjnu 2005 v národním parku Poloniny na Slovensku, letos se pracovníci zooparku chystají vypustit další tři kusy, pravděpodobně na území Ukrajiny. Zoopark také odchoval tři puštíky bělavé pro národní park Šumava. Podílí se na vypouštění sovy pálené do volné přírody a na posílení populací hohola severního.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

V poslední dobětu odchovali největší počet ibisů skalních (devět) a největší počet zubrů evropských. Narodilo se tu první mládě pižmoně, dvojčata tuleně kuželozubého a mláďata vzácné užovky stromové. Také mláďata orla mořského.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

Od dubna do září je otevřeno v pondělí až pátek od 9 do 17.30 hod., v sobotu až do 18 hod., od října do března po celý týden od 9 do 16.30 hod. Dospělí platí za vstup 60 Kč, děti od 3 let a důchodci 40 Kč, rodiny (dva dospělí + dítě) a skupiny nad 10 osob mají slevu 15 procent. Zdarma je vstup pro ZTP, ZTP/P, důchodce a mateřské školky z Chomutova.

Zoo Liberec – www.zooliberec.cz

Zahrada je zaměřena na chov vzácných a ohrožených druhů zvířat světové fauny.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Zoo se zabývá návratem do přírody orlosupa bradatého, v květnu odvezli dvě mláďata do Vienna Breeding Unit v Rakousku s tím, že jedno bude vypuštěno v Andalusii a druhé v italských Aplách. Podílí se na výzkumném programu na záchranu posledních volně žijících oslů somálských v Eritreji a na kampani Zachraňme nosorožce (EAZA).

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Už v lednu přišla v této zoo na svět samička antilopy koňské a vzápětí paviána pláštíkového. Především děti asi budou obdivovat malou samičku takina čínského nebo mládě žirafy Rothschildovy, případně velblouda dvouhrbého. Na svět tu přišlo i několik koz kamerunských nebo malý pony shetlandský.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ

Od dubna do října je otevřeno v 8–18 hod., od listopadu do března v 8–17 hod., dospělí platí vstupné 70 Kč, děti od tří do patnácti let 40 Kč (do tří let vstup zdarma). Studenti do 26 let, senioři a ZTP platí 40 Kč, ZTPP zdarma. Do zoo lze zakoupit i celoroční nepřenosnou vstupenku nebo i zlatou přenosnou vstupenku pro 4 osoby za 5000 Kč. Ceny najdete na internetové stránce zahrady.

Zoo Ostrava – www.zoo-ostrava.cz

Zahrada se zaměřuje na chov vzácných a ohrožených druhů zvířat celého světa v kombinaci s botanickými expozicemi.

PODÍL NA ZÁCHRANNÝCH PROGRAMECH

Podílí se na vypouštění do přírody sov pálených, sýčků obecných a v letošním roce se rozebíhá program na vypouštění orla skalního. Sovy pálené a sýčky vypouští pracovníci zoo ve spolupráci se Stanicí pro záchranu volně žijícíchživočichů v Bartošovicích na Moravěkaždý rok (u sov se jedná už o téměř 200 ptáků, sýčků byly necelé dvě desítky). Vůdčímsubjektem vypouštění orla je záchranná stanice v Bartošovicích.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY, KTERÉ SI NENECHTE UJÍT

Je první zoo v České republice, která získala pár vzácných lemurů Sclaterových a pravidelně odchovává některé vzácné druhy primátů – makaka lvího, hulmana posvátného, kočkodana Dianina.

OTEVÍRACÍ DOBA A VSTUPNÉ V dubnu až srpnu je tu otevřeno v 9–19 hod., v březnu, září a říjnu v 9–18 hod., v únoru v 9–17 hod., a od listopadu do ledna v 9–16 hod. Pro dospělé je vstupné 60 Kč, pro děti od 3 do 15 let, studenty, učitele (mezinár. průkaz), důchodce a držitele ZTPP je 40 Kč. Zdarma mají vstup děti do 3 let, ZTPP do 15 let, učitelé v rámci výukového programu.

Pin It on Pinterest