Category: 2005 / 07 - 08

Je to sice motto jihlavské zoologické zahrady, ale platí v podstatě pro všechny zoo. Charakterizuje totiž jejich současnou proměnu. A nejde přitom jen o zvířata.

V zoo v posledních letech přibývají pavilony, v nichž se vytváří co nejpřirozenější prostředí pro chovaná zvířata, která v nich mají i dostatečně velký prostor, aby pro ně nebyl pobyt v zajetí stresem. Lidé je pak tady mohou často sledovat díky speciálním skleněným stěnám a dalším technickým vymoženostem, aniž by je rušili.
Zoologické zahrady také postupně převzaly další úkoly. Tím hlavním bylo pomoci zachovat vymírající druhy v rámci řady evropských nebo světových záchovných programů. Například koček arabských dnes žije ve světě už jen několik desítek, a to právě pouze v zoologických zahradách nebo na dalších podobných místech. Letos se podařilo v Jihlavě odchovat sedm koťat. Nedávno otevřeli Tygří skálu, velký venkovní výběh, pro jinou velmi ohroženou kočkovitou šelmu, nádherného levharta cejlonského, v brněnské zoo. Na Srí Lance, odkud tyto kočky pocházejí, mizí jejich přirozené prostředí, a navíc je pronásledují pytláci, protože mohou zpeněžit jak jejich kožešinu, tak kosti, bohužel vyhledávané v tradiční medicíně.
V děčínské zoo je možné zase vidět vzácné pralesní kočky jaguarundi. Koťata, která zde byla odchována, byla převezena na Floridu, kde pomohou při programu sledování a záchrany tohoto zvířete. V děčínské zahradě ale také žije jediný pár medvědů grizzly v republice. I oni tu původně přežívali v poměrně malých klecích, dnes mají k dispozici velký výběh.
I když nepatří k těm nejohroženějším, protože i přes různé pronásledování člověkem díky své houževnatosti přežili, za pozornost stojí také vlci. Lidé k nim ostatně mají zvláštní vztah. Vlk je sice strašákem z pohádek a člověk ho neměl rád, protože mu chodil na hospodářská zvířata, ale na druhou stranu nám připadá důvěrně známý, protože je předkem dnešního psa. Lidé je v zoo často vyhledávají. Když v chomutovském zooparku zemřel stářím poslední vlk, vymohli si návštěvníci, aby vedení parku rychle koupilo nová vlčata.
České zoologické zahrady mají také řadu úspěchů v odchovech mláďat, která v zajetí přijdou na svět jen výjimečně. Vloni se třeba podařilo ve Dvoře Králové odchovat podruhé v Evropě varany Mertensovy, původně z Austrálie. Na první pohled jsou spíše nenápadní, ale jako jediní mají na hřbetě ploutvovitý lem pro pohyb ve vodě. V ústecké zoo se zase pokusili o první umělé oplodnění slona indického v Evropě.
Zoologické zahrady jsou také místy, kam lidé nosí zraněná zvířata, a po vyléčení a rekonvalescenci je zaměstnanci zahrad vracejí na původní místo. Například v brněnské zoo dokonce zraněná bobřice, nalezená na Břeclavsku, porodila.
A pro některé děti jsou zoo jediným místem, kde se mohou setkat i s dříve docela běžnými domácími zvířaty. Zoopark ve Vyškově se dokonce na domácí a hospodářská zvířata a přežvýkavce z celého světa specializuje.

Zoo Brno
Chová přibližně 800 zvířat dvou set druhů a patří k ní i stálá akvarijní výstava v centru města. Podle nové koncepce tady má vzniknout soubor expozic z vybraných specifických oblastí světa, které měly obzvlášť výrazný vliv na formování morfologických znaků zvířat.
NEJVÝZNAMNĚJŠÍ EXPOZICE:
Tygří skála pro tygry sumaterské a levharty cejlonské. Tropické království zaměřené na plazy. Safari pro žirafy síťované, zebry Chapmanovy, pakoně modré a pštrosy dvouprsté rudokrké. Nejnovější expozice – výběh kanadských bobrů a vlků propojený umělou řekou se systémem kaskád a replikou srubu indiánů kmene Haida.
CO SI URČITĚ NENECHAT UJÍT:
Mláďata losů, sobů, jelenů milu a australských pštrosů emu hnědých. Chameleony Jacksonovy, leguány zelené, kubánské a nosorohé. Chovají se tu také vzácné zebry Grévyho a Chapmanovy, pštrosi, pakoně, klokani Bennettovi, kapybary, tamaríni žlutorucí, posvátní ibisové a další.
OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ:
Do konce září od 9 do 18 hodin, v říjnu do 17 hodin. Dospělí 60 Kč, zlevněné 30 Kč, rodinné 150 Kč, děti do 3 let zdarma. Lze zakoupit i společnou vstupenku do zoo a jízdenku na plavbu po brněnské přehradě. www.zoobrno.cz

Zoo Děčín
Zahrada na Pastýřské stěně nad městem chová 130 druhů zvířat, známá je odchovem kamzíků v zajetí. Patří k ní malá expozice nočních zvířat Sulawesi přímo ve městě, nyní je v rekonstrukci. Zoo se zaměřuje především na chov kriticky ohrožených a vzácných druhů zvířat, mnohé z nich lze v ČR spatřit pouze v Děčíně, některé dokonce jen v několika zahradách v Evropě.
NEJVÝZNAMNĚJŠÍ EXPOZICE:
Expozice fauny Česko-saského Švýcarska s druhy zvířat, které kdysi volně obývaly tuto část Evropy. Ptačí dům s volně poletujícími ptáky, přírodní výběhy pro horské kopytníky.
CO SI URČITĚ NENECHAT UJÍT:
Jediný pár medvědů grizzly v republice. Vzácného japonského kamzíka seraua malého, který téměř vyhynul, protože Japonci věří v léčivé účinky různých částí jeho těla. V Japonsku byl vyhlášen za národní památku. Levharta perského a pralesní kočky jaguarundi. Spoustu her a dětskou zoo s nejmenšími ovečkami na světě.
OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ:
Do konce srpna od 8 do 19 hodin, v září do 18 hodin. Dospělí 60 Kč, děti 3–15 let 40 Kč, ZTP 30 Kč.
www.zoodecin.cz

Zoo Dvůr Králové
Již léta se podílí na odchovech a návratu do přírody afrických kopytníků, zejména buvolů, antilop koňských, vraných a přímorožců šavlorohých. Do původních míst výskytu se jich odtud vrátila již stovka. Je jedinou zoo na světě, které se daří množit kriticky ohroženého nosorožce tuponosého. Je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě a nabízí africké safari mezi volně vypuštěnými zvířaty.
NEJVÝZNAMNĚJŠÍ EXPOZICE:
Ptačí svět a Ptačí safari, v první hale jsou diváci odděleni od ptáků jen tenkými nerezovými strunami, v safari mezi nimi procházejí volně. Součástí je i expozice ptačích vajec. Vodní světy s atmosférou deštného pralesa. Pavilony šelem, lidoopů a hrošíků. Nový pavilon Africká savana se slony, damany, modelem mamuta a pavilon pro lvy v arfickém stylu. Pavilon okapi s jedinými dvěma pralesními žirafami ve střední Evropě. Výstava obrazů Zdeňka Buriana o vzniku a vývoji života na Zemi.
CO SI URČITĚ NENECHAT UJÍT:
Safari, tedy projížďku safaribusem (přístupný i pro maminky s kočárkem a handicapované na vozíku) mezi volně vypuštěnými zvířaty. Denní (15–20 minut) je v ceně vstupného. Večerní safari: v červnu vždy v pátek a sobotu, od 30. 6. do 31. 8. každý den od 19.30 a 21.30 (asi 60 minut).
OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ:
Do září od 9 do 18 hodin, v říjnu do 17 hodin. Dospělí 115 Kč, děti 6–15 let, studenti a důchodci 70 Kč, děti 3–6 let 25 Kč, mladší zdarma. Psi (jen na vodítku) 20 Kč, nemohou do Ptačího pavilonu a do Ptačího safari. ZTP 10 Kč, s průvodcem 50 Kč. V ceně i expozice Svět dinosaurů. 
ww.zoodk.cz

Podkrušnohorský zoopark Chomutov
Je rozlohou největší zoo v ČR, specializuje se na faunu palearktických oblastí (v podstatě Evropa a Asie mimo její tropické části) a domácí zvířata. Zapojil se do sledování cest čápů černých, které má napomoci k jejich záchraně, jeho odchovy koček divokých dnes žijí v rakouských i bavorských Alpách. Na Třeboňsko bylo vypuštěno už na tři sta odchovaných ptáků. Park se podílí na návratu sovy pálené a puštíka bělavého do přírody. Připravuje vypuštění zubrů v Poloninách.
NEJVÝZNAMNĚJŠÍ EXPOZICE:
Safari s volně žijícími zvířaty.
CO SI URČITĚ NENECHAT UJÍT:
Projížďku po safari – za pěkného počasí v sobotu a neděli ve 13 a 15 hodin. Jízdu parkem lokálkou Amálkou v sobotu a neděli od 11 do 15 hodin (každou celou hodinu). Statek s domácími zvířaty a historickými zemědělskými stroji.
OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ:
Pokladny jsou otevřené do září v pondělí a pátek od 9 do 17.30 hodin, v sobotu a neděli do 18 hodin. Odcházet se pak může kdykoliv do setmění. Dospělí 60 Kč, důchodci, děti od 3–15 let 40 Kč (chomutovští důchodci nad 70 let zdarma), rodinná sleva 15 procent. Pes na vodítku, větší s košíkem.
www.zoopark.cz

Zoo Jihlava
Leží v bezprostřední blízkosti centra města. Chová více než 100 druhů vzácných zvířat, z toho 23 zařazených do evropských záchovných programů. Specializace – chov kočkovitých šelem, opic a plazů.
NEJVÝZNAMNĚJŠÍ EXPOZICE:
Pavilon exotária s expozicemi opic a plazů, pavilon šelem a Amazonský pavilon. Komplex domorodých chýší africké vesnice Matongo s lagunou pro plameňáky, ostrovem lemurů, noktuárium pro kaloně.
CO SI URČITĚ NENECHAT UJÍT:
Nejmenší zvířata svého druhu: poddruh tygra sumaterského, medvěda malajského, vydru malou a opici kosmana zakrslého. Naopak zase největšího hlodavce kapybaru. Největší skupinu drápkatých opic z celé republiky.
OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ:
V létě od 8 do 18 hodin, v zimě od 9 do 16 hodin. Dospělí 60 Kč, děti, studenti a důchodci 30 Kč. Vstup se psy není povolen, ale za 15 Kč lze psa umístit do boxu. www.zoojihlava.cz

Zoo Olomouc
Specializuje se na žirafy, africké kopytníky a severskou faunu. Chová 326 druhů zvířat. Podařila se řada odchovů vzácných zvířat, je zde největší skupina žiraf Rotschildových (raritou bylo narození dvojčat těchto žiraf). Odchovali tady na dvě stovky mláďat antilop přímorožců jihoafrických.
NEJVÝZNAMNĚJŠÍ EXPOZICE:
Nový tropický pavilon jihoamerické fauny s mravenečníky, lenochody a pásovci, opicemi, hady a žabkami i třemi druhy pavouků sklípkanů.
CO SI URČITĚ NENECHAT UJÍT:
Mořské akvárium s korálovými útesy a nádrž pro útesové žraloky. Pavilon netopýrů a výběh pro makaky, průchozí pro návštěvníky. Vyhlídkovou věž (32 m).
OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ:
Do konce srpna od 8 do 18 hodin, v září do 16.30 hodin. Dospělí 60 Kč, slevové 40 Kč, děti do 3 let zdarma. ZTP zdarma. Vstup psa na vodítku je možný, od velikosti kokršpaněla s náhubkem – 10 Kč.
www.zoo.olomouc.com

Zoo Ústí nad Labem
Nespecializuje se na zvířata konkrétní oblasti, ale chová a rozmnožuje vzácné a ohrožené druhy, je zapojena do 28 evropských chovných programů a chová řadu zvířat zapsaných v červené knize ohrožených druhů.
NEJVÝZNAMNĚJŠÍ EXPOZICE:
Bornejský pavilon pro orangutany. Bazény pro tuleně a lachtany. Pavilon opic s velkou expozicí pro gibony a hulmany stříbrné. Nový pavilon šelem a nový pavilon slonů.
CO SI URČITĚ NENECHAT UJÍT:
Gepardici Jane, která se vloni podrobila unikátní operaci vrozené vady a dostala umělý kyčelní kloub. Vzácné druhy jako kočky slaništní, makaky kápové, anoy nížinné, pandy červené, medvědy malajské a jejich medový strom, seraua malého a další. Lachtany a jejich cvičení v 10.30, 15.30 a 17.30 hodin. Cvičení slonů ve 14.30 hodin a jejich procházku v 11.30 hodin.
OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ:
Do konce října od 8 do 18 hodin. Dospělí 60 Kč, slevové 30 Kč. Pes může do zoo na vodítku – 20 Kč. www.zoousti.czZoo Vyškov
Zoopark, specializovaný na domácí a hospodářská zvířata z celého světa a velké přežvýkavce, se nachází v zámecké zahradě. Chová se tu 164 savců ve 48 druzích,109 ptáků v 25 druzích, 5 obojživelníků ve 3 druzích, 20 ryb ve 2 druzích. Součástí je zoo v Marchanicích (doprava vláčkem), kde vzniká velký Dinopark s druhohorními dinosaury v životní velikosti.
NEJVÝZNAMNĚJŠÍ EXPOZICE:
Výběh s jediným chovaným stádem gajalů v republice, což je zdomácnělá forma gaura, žijícího v západní Indii a přilehlých oblastech.
CO SI URČITĚ NENECHAT UJÍT:
Dvoreček naší babičky plný koz, ovcí, slepic, hus i kachen s atmosférou selského dvora. Návštěvníci si mohou zvířata hladit.
OTEVÍRACÍ DOBA, VSTUPNÉ:
Do konce srpna od 9 do 20 hodin, v září a říjnu do 18 hodin. Dospělí 40 Kč, slevové 20 Kč, děti do 3 let zdarma. www.zoo-vyskov.cz

Pin It on Pinterest